Pomysły na obywatelską kasę. Od chodników do kriokomory

2017-06-30 10:30:00(ost. akt: 2017-06-30 11:13:50)
Nowa bieżnia przy Zespole Szkół nr 1 na osiedlu Nad Jarem powstała dzięki budżetowi obywatelskiemu. Uroczyście została oddana do użytku 19 czerwca tego roku

Nowa bieżnia przy Zespole Szkół nr 1 na osiedlu Nad Jarem powstała dzięki budżetowi obywatelskiemu. Uroczyście została oddana do użytku 19 czerwca tego roku

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Niespełna 100 wniosków do budżetu obywatelskiego złożyli w tym roku mieszkańcy Elbląga. To mniej niż w poprzednich latach. Wśród wniosków można znaleźć kilka ciekawych „perełek”, jak na przykład zakup kriokomory dla Szpitala Miejskiego.
Tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego nie cieszy się już tak ogromnym zainteresowaniem jak kilka lat temu, gdy do Urzędu Miejskiego potrafiło spłynąć nawet pół tysiąca wniosków. W tym roku termin składania swoich propozycji upłynął w minioną niedzielę.

W pięciu okręgach złożono łącznie 59 wniosków, które w głównej mierze dotyczą remontów chodników, ustawienia sygnalizatorów świetlnych czy budowy nowych miejsc do zabawy dla najmłodszych.
Pojawiły się również inne, ciekawe propozycje. Mieszkańcy Zawady chcą np. osiedlowej wigilii i cyklu „Bezpieczna Zawada 2018”, a także przeprowadzenia szkoleń z pierwszej pomocy przedmedycznej dla seniorów. Jest także wniosek o zamontowanie fontanny w pustym basenie znajdującym się w Parku Kajki. Wrócił m.in. pomysł modernizacji asfaltowych boisk przy ul. Traugutta i Oliwskiej. W tym miejscu miałyby powstać ogrodzone i oświetlone boiska do piłki ręcznej, siatkówki i koszykówki.

W okręgu nr 4 jednym z ciekawszych pomysłów jest ten dotyczący montażu na dwóch elbląskich skrzyżowaniach: Giermków z Rycerską i Rycerskiej z aleją Tysiąclecia liczników dla kierowców, odliczających sekundy do zmiany świateł. A na Zatorzu mieszkańcy chcieliby m.in. stworzyć studencką aleję spacerową od siedziby Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej do drogi dojazdowej do Aeroklubu Elbląskiego.

Ciekawie dzieje się także wśród wniosków złożonych do zadań tzw. ogólnomiejskich, gdzie na inwestycje przeznaczono dodatkowo kwotę 500 tys. zł. Wśród nich znalazł się m.in. pomysł zakupu dla Szpitala Miejskiego im. św. Jana Pawła II komory do krioterapii. Pomysłodawcą jest elblążanin Karol Bidziński.

— Krioterapia ogólna polega na poddaniu całego ciała na krótki czas działaniu niskich temperatur, nawet do -160 stopni Celsjusza. Krótkotrwałe oddziaływanie zimnem na organizm ma działanie przeciwbólowe i przeciwobrzękowe, podnosi odporność na infekcję, powoduje rozluźnienie mięśni i zwiększenie siły mięśniowej — opowiada młody elblążanin. — W Elblągu i okolicach nie ma placówki zdrowotnej, która mogłaby świadczyć takie usługi w ramach finansowania z NFZ, a najbliższa taka komora znajduje się w Jantarze, w ośrodku prywatnym. Tymczasem okazuje się, że obecnie połączony szpital miejski od kilku lat ma przygotowaną dokumentację projektową z pozwoleniem na budowę takiego pomieszczenia. Potrzeba tylko pieniędzy, konkretnie ok. 450-500 tys. zł.

W 2016 r. szpital przy ul. Komeńskiego zrealizował z własnych pieniędzy pierwszą część tego zadania. Wykonano wtedy przebudowę i modernizację pomieszczeń nieużytkowanego poddasza w budynku po byłej pralni – budynku nr 4 - wraz z montażem platformy dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Teraz pozostało jedynie wykonać modernizację wolnych pomieszczeń w budynku nr 4 z montażem kriokomory.

— Komora będzie służyła wszystkim pacjentom, którzy cierpią na schorzenia reumatologiczne czy bóle mięśni. Uważam, że projekt bardzo dobrze wpisuje się w założenia budżetu obywatelskiego i posłuży nie tylko obłożnie chorym i cierpiącym. Kto wie, czy w przyszłości każdy z nas nie będzie potrzebował korzystać z jej zalet — dodaje Karol Bidziński.

Wśród innych inicjatyw ogólnomiejskich pojawił się także projekt budowy statku Wikingów "Walkiria", który ma pełnić funkcję linowego placu zabaw dla dzieci, powstanie szlaku postaci historycznych i znanych mieszkańców Elbląga, a nawet reaktywowania linii na trasie kolei nadzalewowej od stacji Elbląg Zdrój do Suchacza. Nie zabrakło także wniosków, które pojawiały się już we wcześniejszych edycjach budżetu obywatelskiego. Dotyczy to m.in. odnowienia muszli koncertowej w elbląskiej Bażantarni oraz rewitalizacji fontanny na Placu Słowiańskim, wraz z przywróceniem posągu na cokole fontanny postaci Hermana von Balka, legendarnego założyciela miasta Elbląg z jednoczesnym postawieniem wielu ławeczek wokół fontanny.
Teraz wszystkie wnioski przejdą weryfikacje. O tym, które z nich zostaną zrealizowane, zadecydują mieszkańcy jesienią podczas głosowania.
as

Źródło: Dziennik Elbląski