Reklama

Odkopią średniowieczny tunel? Ruszyły prace archeologiczne przy zamku w Pasłęku [zdjęcia]

03/07/2017 12:27

Sześć tygodni potrwają prace archeologiczne, które w poniedziałek rozpoczęły się przy zamku w Pasłęku. Ich celem jest sprawdzenie czy istnieje tunel łączący zamek ze znajdującym się w pobliżu kościołem św. Bartłomieja. Archeolodzy są dobrej myśli.

[gallery=4]99495[/gallery]Archeolodzy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wrócili do Pasłęka tym razem na dłużej. Kierujący badaniami Jacek Wysocki i Rafał Solecki spędzą tutaj wraz z grupą pięciu studentów najbliższych sześć tygodni. W tym czasie będą prowadzili prace archeologiczne na tzw. zielonym skwerze pomiędzy zamkiem a kościołem św. Bartłomieja.

Czy to właśnie tutaj, na głębokości około 4,5-6 metrów, znajduje się tunel łączący zamek z kościołem? Takie są wstępne wnioski po ubiegłorocznych badaniach geofizycznych.
— Wykryliśmy wówczas wokół zamku szereg tzw. anomalii, czyli takich sytuacji, gdzie mamy do czynienia z jakimiś reliktami działalności człowieka: mury, wkopy — przypomina dr Jacek Wysocki, koordynator i kierownik badań archeologicznych w Pasłęku.

Naukowców zaintrygowała zwłaszcza jedna „anomalia”.
— Wystąpiła na dużej głębokości i miała kształt linowy. Jest to linia, która biegnie między zamkiem a kościołem na głębokości między 4,5 a 6 metrów pod powierzchnią — mówi dr Wysocki. — Wydaje się to interesujące i rokujące bardzo duże nadzieje na dokonanie naprawdę wyjątkowego odkrycia. Spodziewamy się, że mamy do czynienia z tunelem — dodaje.

Ewentualne jego odkopanie byłoby odkryciem na wielką skalę.
— Legend o tunelach jest bardzo wiele, ale tego rodzaju struktur do tej pory na terenie dawnego państwa krzyżackiego nie mamy. A także nie przypominam sobie, żeby coś takiego zostało odkryte na terenie Polski — mówi dr Wysocki.

Jedna z legend mówi także, że to w podziemiach pasłęckiego zamku została ukryta Bursztynowa Komnata, po której ślad zaginął pod koniec II wojny światowej.
— Czy została tutaj zdeponowana? Te badania archeologiczne odpowiedzą na to pytanie — mówi burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski. — Pasłęk obchodzi w tym roku 720-lecie istnienia. Taki jubileusz zobowiązuje, by poznawać i odkrywać historię i przeszłość miasta.

Badania w Pasłęku będą kosztowały 61 tys. zł. Z tej kwoty pokryte zostaną m.in. koszty pracy ludzi i sprzętu, noclegi i wyżywienie dla archeologów, zakup narzędzi i konserwacja zabytków.

Zamek krzyżacki w Pasłęku został wybudowany w XIV wieku w miejscu dawnego grodu wzniesionego przez Prusów. Był kilkakrotnie niszczony w wyniku działań wojennych i pożarów w 1520, 1543 oraz 1945 r. W obecnym kształcie został odbudowany w latach 1969-1971. Obecnie zamek jest siedzibą władz Pasłęka i instytucji kulturalnych: ośrodka kultury, biblioteki, kina.

Pasłęk może się pochwalić także zachowanymi, jednymi z najdłuższych murów obronnych w Polsce. Ich długość wynosi około 1200 metrów.
AKT

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama

Wideo DziennikElblaski.pl




Reklama