Szybciej na emeryturę? To zależy wyłącznie od Ciebie

2017-07-22 08:00:00(ost. akt: 2017-07-21 10:43:40)
Dyżur doradcy emerytalnego w redakcji Dziennika Elbląskiego

Dyżur doradcy emerytalnego w redakcji Dziennika Elbląskiego

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Od 1 października zaczną obowiązywać nowe przepisy pozwalającej szybciej przejść na emeryturę - w przypadku kobiet w wieku 60 lat, a mężczyzn 65. O zmianach i wątpliwościach rozmawialiśmy podczas dyżuru eksperta z ZUS w naszej redakcji.
Krystyna Stalmirska z elbląskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w środę przez dwie godziny czekała w naszej redakcji przy telefonie na pytania naszych Czytelników dotyczące emerytur. Pytania można było także wcześniej zadawać pocztą mailową. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 października tego roku.

— Obniżenie wieku emerytalnego było jedną z głównych obietnic wyborczych PiS. Jakie zmiany przynoszą nowe przepisy?
— Nowe przepisy przede wszystkim pozwalają na przejście w obniżonym wieku na emeryturę. Dla kobiet jest to wiek 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Przepisy nie nakładają obowiązku do przejścia na emeryturę po osiągnięciu ustawowego wieku. Jeśli ktoś chce dłużej pracować, to może z tego przywileju skorzystać. Będzie się to wiązało m.in. z dodatkowymi składkami odprowadzanymi do ZUS-u, co w konsekwencji pomoże uzyskać wyższą emeryturę. Zainteresowani sami zdecydują o tym, czy od 1 października 2017 roku będą chcieli przejść na emeryturę w obniżony wieku. Mają im w tym pomóc m.in. informacje o stanie konta ubezpieczonego w ZUS zawierające wysokości świadczenia, na jakie mogą liczyć.

— Od 1 lipca w każdym oddziale ZUS pomocą służą także doradcy emerytalni. Na czym polega ich rola?
— Doradcy emerytalni głównie doradzają osobom, które zdecydują się przejść na świadczenie w obniżonym wieku emerytalnym od 1 października 2017 roku. Doradca wyjaśni klientom - potencjalnym emerytom - od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia aktywności zawodowej. Tym samym pośrednio doradcy podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia. Tak jak mówiłam wcześniej - decyzję w tej sprawie podejmie już sam klient. Elblążanie bardzo chętnie korzystają z porad doradcy. Niektórzy są zainteresowani tą formą pomocy z samej ciekawości, co dowodzi, że coraz więcej osób zaczyna myśleć o swojej „jesieni życia”. Niektórzy muszą już podjąć ostateczną decyzję, czy przejść na emeryturę od października, czy jeszcze trochę popracować. Bardzo często spotykamy się z pytaniami, czy sposób wyliczenia świadczeń emerytalnych od 1 października będzie inny. Nie będzie. Obojętnie, czy osoba przejdzie na emeryturę w przedłużonym wieku, czy teraz złoży wniosek o świadczenie w wieku obniżonym, to sposób wyliczenia będzie taki sam.

— Nowe przepisy o obniżonym wieku emerytalnym wprowadzają także okres ochronny pracownika przed zwolnieniem
— To prawda. Okres ochronny zależy od wieku pracownika. I tak, taką czteroletnią ochroną będą objęte kobiety, które skończyły 56 lat. W przypadku mężczyzn będzie to wiek 61 lat.

— Czytelnicy chcieli wiedzieć, czy ochrona pracowników będzie także dotyczyć osób, które pracują na umowę zlecenie?
— Niestety, nie. Te przywileje ochronne nabędą jedynie pracownicy zatrudnieni w ramach umowy o pracę. W okresie ochronnym pracodawca nie będzie mógł ich zwolnić, chyba, że pracownik w rażący sposób naruszy prawa pracownicze.

— Podczas telefonicznego dyżuru jeden z czytelników pytał, co dalej z tzw. wcześniejszymi emeryturami? Kto może przejść na takie świadczenie? I ile ono wynosi?
— Te świadczenia są dedykowane kobietom, które ukończyły 55 lat i mężczyznom, którzy skończyli 60 rok życia. Jednak w przypadku nabycia prawa do wcześniejszej emerytury konieczny jest podstawowy wymóg, a mianowicie udokumentowane 15 lat pracy w tzw. warunkach szczególnych lub szczególnym charakterze. Przyjmuje się, że prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze to prace, w których obniżenie wieku emerytalnego jest zrozumiałe. Uzasadnieniem tego jest zatrudnienie pracownika przy pracach o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej za względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia. Wysokości świadczenia w przypadku wcześniejsze emerytury jest sprawą indywidualną. Wpływają na to bowiem odrębne czynniki, jak zarobki, staż pracy, okresy nieskładkowe i wiele innych. Tak samo jest z wysokością emerytury w wieku powszechnym. Dla każdego z nas będzie ona inna.

— Z jakimi jeszcze pytaniami spotkała się pani podczas naszego redakcyjnego dyżuru?

— Padały np. pytania o to, jak będzie wyglądało świadczenie w obniżonym wieku emerytalnym w przypadku osób, które pobierały wcześniej rentę. I tak pani do 31 października tego roku posiada uprawnienia rentowe, a 15 października skończy 60 lat. Czytelniczka chciała wiedzieć, kiedy nabędzie uprawnienia emerytalne. Biorąc pod uwagę wszystkie daty, ta pani nabędzie świadczenie emerytalne od ukończonego wieku, czyli od 15 października. Do 14 października zostanie jej wypłacone świadczenie rentowe, a po 15 października będzie już otrzymywała emeryturę, którą ZUS przyzna z urzędu.

— Czytelnicy mieli także pytania o kapitał początkowy. Pan w wieku 55 lat wskazuje, że od 16 roku życia pracował w gospodarstwie rolnym u swoich rodziców. Czy w takim przypadku przepracowane na roli lata będą się liczyły do jego kapitału początkowego?

— Okresu tego nie można zaliczyć do stażu pracy przy kapitale początkowym. Nie jest on okresem wymienionym w art. 6 i 7 ustawy emerytalnej. Do emerytury natomiast może zostać dodane tzw. zwiększenie rolne za okres opłacania przez rodzica składek na Fundusz Emerytalny Rolników w okresie od 1 lipca 1977 roku maksymalnie do 31 grudnia 1982 roku, a od 1 stycznia 1983 roku za domownika rolnika pracującego w gospodarstwie rolnym.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. cde #2309493 | 178.235.*.* 18 sie 2017 14:41

    Dot. pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Między innymi też o to pytałem. Jednak w czasie rozmowy telefonicznej nie było wspomniane o tzw zwiększeniu rolnym. Mam nadzieję, że nie utracę tego zwiększenia. Wczoraj złożyłem wniosek o kapitał początkowy.

    odpowiedz na ten komentarz