Nabór do szkół ponadgimnazjalnych w Elblągu. Sześć klas powstanie w "Mechaniku"

2017-08-08 14:22:43(ost. akt: 2017-08-08 15:35:40)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Żaden nauczyciel w szkole ponadgimnazjalnej nie straci pracy. Uczniowie coraz częściej wybierają naukę w szkołach zawodowych. Władze Elbląga podsumowały nabór do szkół ponadgimnazjalnych.
We wrześniu tego roku 1412 uczniów rozpocznie naukę w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych. To jest o ponad 30 więcej niż w ubiegłym roku.
— Po przeprowadzonej rekrutacji wszystkie szkoły ponadgimnazjalne w naszym mieście wyglądają lepiej niż w ubiegłym roku. Na pewno nie będziemy redukować kadry nauczycielskiej pomimo niżu demograficznego i reformy szkolnictwa — mówi prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Władze Elbląga cieszy fakt, że zwiększyła się liczba uczniów w pierwszych klasach szkół zawodowych.
— Wynosi ona 930 uczniów, co stanowi 66,8 procent, z czego 22,6 procent to uczniowie szkół branżowych. Dla porównania w 2015 roku było to 58,6 procent ogółu przyjętych — przypomina prezydent Elbląga.

Uczniowie wybierali naukę w zawodach, które są poszukiwane na rynku pracy. Są to m.in. lakiernik, blacharz, mechanik samochodowy, operator obrabiarek skrawających, w zawodach budowlanych – technik budownictwa obejmujący kwalifikacje z zakresu robót zbrojarskich i betoniarskich, robót murarskich i tynkarskich, montażu konstrukcji budowlanych, dekarz, stolarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.
— Dla mnie, jako prezydenta miasta, to wyjątkowo ważne, ponieważ wśród tych uczniów będą się rekrutować pracownicy naszych zakładów pracy — dodaje prezydent Wróblewski.

Sporym zainteresowaniem absolwentów gimnazjum cieszył się Zespół Szkół Mechanicznych w Elblągu, gdzie utworzono aż sześć klas pierwszych, w tym dwie o profilu mechatronicznym. W Zespole Szkól Technicznych powstały cztery klasy pierwsze, w których odbudowywane będą zawody budowlane.

Mniej gimnazjalistów zdecydowało się na kontynuowanie nauki w liceach ogólnokształcących. W porównaniu do ubiegłego roku utworzono trzy klasy I mniej.
— Warto jednak zwrócić uwagę na kilka innych aspektów. Od wielu lat były próby utworzenia oddziałów z przedmiotami nauczanymi w języku angielskim. Pragnę poinformować, że od września w II LO będzie funkcjonował oddział dwujęzyczny z przedmiotami nauczanymi w języku angielskim. Ponad to kontynuujemy tworzenie klas sportowych w IV LO — dodaje prezydent Wróblewski.

Władze Elbląga podkreślają także wysoką jakość kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych, o czym świadczą wyniki egzaminów maturalnych.
— Są one wyższe od średnich w kraju i województwie. Dla przykładu podam tylko, że wyniki maturzystów II LO z biologii i chemii są najwyższe w województwie — powiedział prezydent Wróblewski.