Czwartek, 22 sierpnia 2019. Imieniny Cezarego, Marii, Zygfryda

Staruszka oddała fałszywemu policjantowi 45 tysięcy

2017-10-12 13:11:54 (ost. akt: 2017-10-12 13:51:17)

Autor zdjęcia: archiwum policji

Kolejne oszustwo starszej osoby w Elblągu. Tym razem mieszkanka ulicy 12 Lutego straciła 45 tys. zł.

W środę (11.10) około godziny 16.00 do mieszkanki ulicy 12-Lutego w Elblągu zadzwonił fałszywy policjant, który przedstawił się jako Artur Nowak. Kobieta zostawiła w umówionym miejscu pieniądze. Straciła 45 tysięcy złotych.

Oszust działa według poniższego schematu.

Do ofiary dzwoni oszust - podając się za funkcjonariusza CBŚP lub policji. Na ogół przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa. Nalega, aby osoba pokrzywdzona wypłaciła określoną sumę pieniędzy z banku i przekazała ją wyznaczonej osobie lub prosi o wykonanie przelewu bankowego na wskazany numer konta.

"Fałszywy funkcjonariusz" podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na Policję. Wtedy inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta.

Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Zdarza się nawet, że sprawca krzyczy na swoją ofiarę - "... zaraz będzie strzelanina, a pani nie ma kamizelki! Niech pani zostawi pieniądze pod schodami...". Przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

Co robić po otrzymaniu takiego telefonu?

Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku oszczędności. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

— Do tych spraw będziemy także przesłuchiwać pracowników banków, między innymi w celu ustalenia jak doszło do wypłat znacznej gotówki oraz kto towarzyszył ofierze. Pracowników banków prosimy o większą czujność w sytuacjach, w których starsza osoba chce szybko wypłacić znaczną ilość gotówki — informuje Jakub Sawicki z KMP w Elblągu.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Czytelnik #2352215 | 93.231.*.* 16 paź 2017 20:22

  Najlepiej od razu polozyc Sluchawke i nie zadawac sie w jakies kolwiek rozmowy ? Nie znam tej osoby , to i nie dyskutoje z nia na zadne Tematy ! Ale jak widac to i jeszcze te Starsze Osoby daja sie nabrac , chociaz bylo juz tyle takich przypadkow , I jeszcze beda one nie jedne !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. cde #2349649 | 178.235.*.* 13 paź 2017 00:02

   1. Dlaczego nie dzwonią do "golasów" ? 2. Jeśli delikwent potrafi zrobić przelew to nie jest głupi. 3. Pracownik banku nie ma prawa zainteresowania się ? 4. Czy to jest temat do artykułów ? 5. Rodzina nie może starszej osobie pomóc ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. *** #2349467 | 188.146.*.* 12 paź 2017 19:03

   Naiwność ludzka nie ma granic. Tyle się mówi o tych przekrętach i jeszcze są tacy co się dają nabierać. Naprawdę trudno czasem znaleźć współczucie dla tych staruszków. Zwłaszcza, że próba edukowania ich często kończy się stwierdzeniem, że "ja tyle lat przeżyłam i lepiej wiem".

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. szkolenia #2349275 | 77.253.*.* 12 paź 2017 15:20

   PiS powinien bardziej edukować swoich wyborców w tym temacie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. olga #2349266 | 157.25.*.* 12 paź 2017 15:11

   Bez współpracy banku z przestępcami taki przewał jest NIEMOZLIWY !!!!!!!!!!!!,skąd złodziej WIE jaką sumę ma wypłacic ofiara .Skąd ma takie informacje ?????????? jak nie z banku.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (8)