Piątek, 21 września 2018. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Żołnierze zabezpieczyli znalezisko przy ul. Lotniczej

2017-10-12 15:44:57 (ost. akt: 2017-10-13 08:57:58)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Żołnierze z pułku chemicznego w czwartek zabezpieczyli znalezione przy ul. Lotniczej kilka worków foliowych z napisem "imitator skażeń iperytem". Materiały zostały umieszczone w metalowym pojemniku i przekazane do utylizacji.

W miniony poniedziałek (9.10) podczas prac ziemnych prowadzonych w rejonie ul. Lotniczej i Skrzydlatej operator koparki odkrył kilka worków foliowych z zawartością małych buteleczek z napisem "imitator skażeń iperytem siarkowym". Było tego w sumie około 10 kg.
— Fiolki te zostały wydobyte i zabezpieczone w metalowym pojemniku. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znaleziony materiał niebezpieczny jest pochodzenia wojskowego — informuje Krzysztof Marciniak, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

W środę wicewojewoda warmińsko-mazurski wystąpił z wnioskiem do Ministra Obrony Narodowej o pomoc w usunięciu i likwidacji materiałów niebezpiecznych. W czwartek (12.10) na miejscu pojawili się żołnierze 4 Pułku Rozpoznania Chemicznego w Brodnicy.
— Znalezione fiolki w ilości około 150 sztuk pochodzenia wojskowego do celów szkoleniowych, zostały zabezpieczone i zabrane zostaną do utylizacji. Raz jeszcze podkreślam, że zawartość fiolek stanowił tzw. materiał szkoleniowy, stąd adekwatny do rzeczywistej zawartości napis: „Imitator skażeń iperytem siarkowym” — informuje Krzysztof Marciniak.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB