Poniedziałek, 3 sierpnia 2020. Imieniny Augustyna, Kamelii, Lidii

Dwa święta w Elblągu

2017-10-26 10:50:36 (ost. akt: 2017-10-26 11:01:16)
Elblążanie przejdą w orszaku ulicami miasta niosąc 50-metrową flagę

Elblążanie przejdą w orszaku ulicami miasta niosąc 50-metrową flagę

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Msza święta w katedrze, przemarsz ulicami miasta i wspólny bieg. Tak Elbląg w sobotę (11.11) uczci 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Dzień wcześniej elblążanie będą też wspólnie świętowali jubileusz 780-lecia swojej "małej ojczyzny".

W tym roku wielkie świętowanie w Elblągu rozpocznie się nieco wcześniej, bo już 10 listopada. Święto odzyskania przez Polskę niepodległości zostało bowiem połączone z jubileuszem 780-lecia powstania naszego miasta. Tego dnia dla elblążan przygotowano niespodziankę - bezpłatny koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i gości.

— Zagramy najpiękniejsze polskie melodie i pieśni patriotyczne. W repertuarze nie zabraknie "Poloneza" Henryka Wieniawskiego czy "Orawy". Pojawi się także muzyka inspirowana polskim folklorem i historią. Nie zabraknie utworów z filmów i seriali: "Ogniem i mieczem", "Janosika" czy "Polskich dróg". Będzie to prawdziwe spectrum naszej kultury muzycznej, a Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej w tym koncercie będą towarzyszyli znakomici muzycy: między innymi skrzypek Janusz Wawrowski, klarnecista Andrzej Wojciechowski, kompozytor Hadrian Filip Tabęcki, czy soliści jak Bogusława Dziel-Wawrowska — mówi Bożena Sielewicz, dyrektor EOK.

Koncert odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej na ul. Grunwaldzkiej. Bezpłatne wejściówki na to muzyczne wydarzenie można pobrać w instytucjach kultury: Bibliotece Elbląskiej, muzeum czy Galerii EL, a także w punkcie informacyjnym Urzędu Miejskiego oraz w Departamencie Promocji i Kultury w Ratuszu Staromiejskim.

Dzień później (11.11) Elbląg będzie zaś świętował Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystości rozpoczną się od mszy świętej w katedrze św. Mikołaja (początek o godz. 11). Po niej elblążanie, tradycyjnie niosąc 50-metrową flagę, przejdą ulicami miasta na pl. Jagiellończyka.

— Tam odbędą się główne uroczystości patriotyczne z oprawą wojskową. Złożymy m.in. kwiaty pod pomnikiem króla Kazimierza Jagiellończyka. Podczas uroczystości elblążanie będą częstowani pyszną, wojskową grochówką — mówi Adam Jocz, dyrektor Departamentu Promocji i Kultury UM w Elblągu.

Po zakończeniu uroczystości, około godziny 13.30 organizatorzy zapraszają wszystkich do kibicowania uczestnikom IV Biegu Niepodległości.

— Weźmie w nim udział rekordowa liczba 990 zawodników, którzy będą się ścigali ulicami miasta na dystansie 10 kilometrów. Trasa biegu będzie wiodła ulicami: Teatralną, Robotniczą, Pocztową, Rycerską, Tysiąclecia, Hetmańską, Armii Krajowej, 12 lutego i Teatralną. Zaplanowano również sztafetę: tutaj 28 zespołów pobiegnie trasą o długości 3332 metrów. Wcześniej, bo o godzinie 11, w tzw. biegu enduro kid zmierzą się zaś dzieci do 13 roku życia — mówi Andrzej Bugajny, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Elblągu.

Urzędnicy zachęcają także, by wszyscy elblążanie wywiesili w tym dniu biało-czerwone flagi.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. JaroSławek #2360626 | 91.241.*.* 27 paź 2017 08:41

    Szkoda, że tak piękne święto omija ulicę o jakże znaczącej do tematu nazwie: Braterstwa Broni.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz