Wtorek, 26 marca 2019. Imieniny Dory, Olgi, Teodora

Stan wody w rzece Elbląg nadal wysoki. "Miasto jest zabezpieczone"

2017-10-30 18:30:00 (ost. akt: 2017-10-30 18:49:04)
Ulica Grochowska

Ulica Grochowska

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Nadal mocno wieje, a stan wody w rzece Elbląg jest wysoki, skutkiem czego dalej obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Prezydent miasta Witold Wróblewski jednak uspokaja: miasto jest zabezpieczone, podtopień nie ma, a Kumiela odprowadza wodę do rzeki, mimo jej bardzo wysokiego stanu.

Zobacz także: Przekroczone stany alarmowe w rzece Elbląg i Wąskiej. Ulica Panieńska zamknięta dla ruchu [ZDJĘCIA] Przekroczone stany alarmowe w rzece Elbląg i Wąskiej. Ulica Panieńska zamknięta dla ruchu [ZDJĘCIA] Przez całą noc rósł poziom wody w rzece Elbląg oraz w przepływającej przez Pasłęk rzece Wąskiej. W obu rzekach przekroczone są stany alarmowe, a włodarze...
Stan wody w rzece Elbląg zaczął gwałtownie rosnąć w niedzielę (29.10).
— Od wczoraj kiedy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiadał zagrożenie cofką podjęliśmy działania z Referatem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego i zadecydowaliśmy o rozłożeniu czterech rękawów przeciwpowodziowych i w ten sposób zabezpieczyliśmy odcinek ulicy Panieńskiej — mówił prezydent Witold Wróblewski podczas konferencji prasowej zwołanej w poniedziałek (30.10) po południu.

Zobacz także: Rzeka Elbląg coraz groźniejsza. Zobacz zdjęcia z Elbląga i Nowakowa Rzeka Elbląg coraz groźniejsza. Zobacz zdjęcia z Elbląga i Nowakowa Ulica Panieńska w Elblągu została zamknięta dla ruchu około godz. 10. Trwa rozkładanie kolejnych zapór przeciwpowodziowych oraz worków z piaskiem. W podelbląskim...
Początkowo stan wody w rzece Elbląg nieznacznie spadał, ale w niedzielę, w godzinach wieczornych znowu zaczął rosnąć.
— Dlatego w poniedziałek o godzinie 6.30 ogłoszony został stan alarmu powodziowego. Uruchomiliśmy także dodatkowe rękawy: jest ich w tej chwili 11. Zostały także dostarczone worki do zabezpieczenia, szczególnie przy ul. Warszawskiej, Grochowskiej i Radomskiej — wymieniał prezydent.

Zobacz także: Strażacy ściągają posiłki do Elbląga. Ponad dziesięć pojazdów [film] Strażacy ściągają posiłki do Elbląga. Ponad dziesięć pojazdów [film] Ponad dziesięć wozów straży pożarnej jedzie z Olsztyna do Elbląga, by w razie potrzeby pomóc w walce z powodzią. Film z przejazdu strażackiej kolumny na...
W tej chwili woda w rzece Elbląg powoli opada.
— Wiatr nie odpuszcza i jest silny, dlatego nadal mamy stan alarmowy, ale prognozy mówią, że ma on osłabnąć. Miasto jest zabezpieczone, nie ma żadnych podtopień. Kumiela ma podwyższony stan wody, bo cały czas są opady deszczu, grunt jest nasiąknięty i nie przyjmuje wody, ale na dzisiaj jest tak, że Kumiela odprowadza wodę mimo podwyższonego stanu rzeki Elbląg -— dodał prezydent.

Tomasz Świniarski, szef referatu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Miejskiego w Elblągu, podkreśla, że jeszcze w ubiegłym tygodniu przeprowadzone zostały ćwiczenia i przygotowano zapas worków z piaskiem.
— Właśnie po to są ćwiczenia, byśmy byli na takie zdarzenia przygotowani. Dziś mogliśmy szybko rozłożyć przygotowane worki na zagrożonych ulicach. Na terenie miasta jest też kilka punktów, w których znajdują się materiały przeciwpowodziowe m.in. rękawy, by swobodnie z tych punktów można było korzystać — mówi Tomasz Świniarski.

I dodaje. — Prognoza, a rzeczywistość to dwie różne rzeczy, wierzyć prognozom to znaczy nie być gotowym na nic — kończy szef Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.
as

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. j. #2364083 | 83.6.*.* 31 paź 2017 11:52

    Należy jak najszybciej mierzeję przekopać to cofka będzie jeszcze większa!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz