Poniedziałek, 19 listopada 2018. Imieniny Elżbiety, Faustyny, Pawła

Nowe tramwaje, remont zajezdni i nowy węzeł przesiadkowy. "Tramwajowe" inwestycje w Elblągu

2017-11-17 13:12:00 (ost. akt: 2017-11-17 13:29:36)
Zajezdnia tramwajowa w Elblągu

Zajezdnia tramwajowa w Elblągu

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Trzy nowe, niskopodłogowe tramwaje, remont zajezdni tramwajowej przy ul. Browarnej, a także budowa węzła przesiadkowego na ul. Grunwaldzkiej. To kolejne "tramwajowe" inwestycje w Elblągu, które wspomogą otrzymane właśnie unijne środki - prawie 10 mln zł.

Władze Elbląga jeszcze przed złożeniem wniosku o unijne pieniądze ogłosiły przetarg w sprawie wykonania i zakupu nowych tramwajów. Najkorzystniejszą ofertę złożyła poznańska spółka Modertrans, która zobowiązała się wykonać trzy nowe, niskopodłogowe wagony o długości 14,3 metra. Umowę na ich budowę podpisano już w czerwcu tego roku. Umowa zakładała także, że od momentu pozyskania przez władze Elbląga unijnego dofinansowania firma będzie miała dwa lata na dostarczenie nowego taboru. I jak się okazuje, już dziś może zabierać się do pracy.

— Otrzymaliśmy dokładnie 9 775 625,34 zł z Regionalnego Programu Operacyjnego. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup trzech nowych wagonów tramwajowych, modernizację zajezdni tramwajowej oraz wybudowanie infrastruktury związanej z węzłem przesiadkowym przy Dworcu PKP — wylicza prezydent Elbląga Witold Wróblewski. — Całość zadania zamknie się w kwocie ponad 14,1 mln zł. Resztę pieniędzy dołoży miasto.

Trzy nowe tramwaje mają zastąpić wagony 805 Na, które od lat kursują ulicami Elbląga.
— Innowacja w nowym taborze będzie polegała na tym, że w części środkowej znajdzie się niska podłoga wielkości 40 procent powierzchni wewnętrznej wagonu. Zaś sam wagon będzie miał nieco ponad 14 metrów długości: jest to długość porównywalna do wagonów typu Konstal — dodaje Andrzej Sawicki, dyrektor w spółce Tramwaje Elbląskie.

Z unijnych środków zostanie także wykonany remont zajezdni tramwajowej na ul. Browarnej. Tutaj powstanie dwunawowa hala. W jednej znajdą się pomieszczenia konserwacyjno-naprawcze, a w drugiej myjnia do mycia wagonów.

Inwestycja obejmie także budowę węzła przesiadkowego na ul. Grunwaldzkiej. W ramach tego zadania przy Placu Dworcowym pojawią się dwa nowe perony tramwajowe, trzy tablice pasażerskie, trzy biletomaty i przystanki Park and Ride. Wybudowana zostanie również ścieżka rowerowa na odcinku Alei Grunwaldzkiej, wraz ze stojakami na rowery i nowym chodnikiem. Doświetlone zostaną także wiaty przystankowe, co poprawi bezpieczeństwo pasażerów.
— To kolejny krok w rozwoju trakcji tramwajowej w mieście i niskoemisyjnego transportu publicznego, czyli tego najbardziej ekologicznego — kończy prezydent Wróblewski.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zenek #2376889 | 31.0.*.* 18 lis 2017 10:31

  Kolejni ktorzy kupują odnowione złomy z wielkopolski. Wspolczuję.....

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Elblążanin #2376672 | 79.186.*.* 17 lis 2017 20:49

  Ojej wreszcie coś się dzieje w ........!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Z Olsztyna #2376466 | 213.73.*.* 17 lis 2017 15:01

  Brawo Elbląg!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz