Czwartek, 16 lipca 2020. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

64-latek był tak pijany, że nie miał siły wstać... To mogło się źle skończyć

2018-01-12 07:00:00 (ost. akt: 2018-01-11 21:10:29)
Strażnicy miejscy i policjanci kontrolują miejsca, w których mogą koczować bezdomni

Strażnicy miejscy i policjanci kontrolują miejsca, w których mogą koczować bezdomni

Autor zdjęcia: Straż Miejska

Oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Elblągu w czwartek odebrał zgłoszenie o mężczyźnie leżącym w pobliżu jednej ze stacji paliw. Na miejsce został wysłano patrol.

— Okazało się, że mężczyzna ma 64 lata i nie może wstać o własnych siłach, bo jest pijany. Patrol odwiózł go do pogotowia socjalnego. Tak kończy się ta historia. Mężczyzna został w porę zauważony. Gdyby była noc, to mógłby zamarznąć — mówi komisarz Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Jak dodaje, temperatura na zewnątrz, zarówno w nocy jak i w dzień, spada poniżej zera. Takie ochłodzenie może być szczególnie niebezpieczne dla osób bezdomnych. Widząc osobę narażoną na wychłodzenie pomóżmy jej i nie bądźmy obojętni.

Okres zimowy, gdy temperatury spadają poniżej zera, to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz niezaradnych życiowo i nadużywających alkoholu. To właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu.

— W czwartek policjanci odwiedzali miejsca, gdzie mogą przebywać takie osoby. Kontrolowali pustostany, węzły ciepłownicze, klatki schodowe i piwnice — dodaje kom. Nowacki. — Policjanci dzielnicowi składają również wizyty u osób w podeszłym wieku i samotnych sprawdzając, czy mieszkańcy zaopatrzeni są w opał, ciepłe ubrania oraz pożywienie. Namawiają do korzystania z noclegowni, świetlic dziennego pobytu oraz informują o innych formach pomocy, jakie oferują instytucje pomocowe.

— Naszym obowiązkiem jest przeciwdziałanie tragicznym zdarzeniom jakim są śmiertelne wychłodzenia — dodaje nadkom. Tomasz Kamiński, naczelnik wydziału prewencji KMP w Elblągu. — Funkcjonariusze patrolują miejsca, w których często przebywają bezdomni, tj.: dworce, tereny przydworcowe, ogródki działkowe.

Policjanci nie są jednak w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Dlatego ważne jest aby osobiście zgłaszać odpowiednim instytucjom przypadki osób bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy.
— Pamiętajmy nie wolno przejść obojętnie obok człowieka, któremu grozi śmiertelne wychłodzenie. Skuteczność naszych działań uzależniona jest także od aktywności mieszkańców. Zatem apelujemy do elblążan o informowanie policji lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują — apeluje nadkom. Kamiński.

Telefon 800 165 320 – to bezpłatna całodobowa infolinia dla osób bezdomnych działająca w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Olsztyn.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB