Niedziela, 25 sierpnia 2019. Imieniny Belii, Ludwika, Luizy

Film elblążanina w Kinie Światowid

2018-02-19 15:38:50 (ost. akt: 2018-02-19 15:02:34)

Autor zdjęcia: arch. organizatorów

Sławomir W. Malinowski zaprasza do Kina Światowid na projekcję filmu „Taki jest świat – Kurdystan”.

Początek projekcji 20 lutego o godz. 18. Wstęp wolny.

Film ma pomóc poznać świat, politykę mocarstw i terroryzm dżihadystów. Pokazuje on historię, współczesność oraz wieloletnią walkę Kurdów o niepodległą państwowość. Oprócz historii, tradycji i kultury przedstawia również podział Kurdystanu między czterech zaborców, wojnę dżihadystów z wyznawcami islamu oraz problemy tego narodu. „Taki jest świat – Kurdystan” opowiada również o humanitaryzmie Kurdów i ich, często trudnej do zrozumienia przez Polaków, filozofii życia.

— Nie wiem, czy ktoś kojarzy w Polsce Chemicznego Alego i kilkaset tysięcy Kurdów: kobiet, mężczyzn i dzieci zamordowanych atakiem gazowym wojsk irackich. Zadałem więc pytanie, które dla nas, Europejczyków jest oczywiste; dlaczego pomagacie wrogom, komuś, kto was mordował? Pytałem o to nie raz i nie dwa i to różnych ludzi: przedstawicieli elit politycznych i intelektualnych, spotkanych na ulicy przechodniów i ludzi gawędzących w kawiarni. Za każdym razem otrzymywałem taką samą odpowiedź: nie wolno zostawiać bez pomocy człowieka w potrzebie. Białemu, przedstawicielowi dumnej cywilizacji europejskiej to się w głowie nie mieści — mówi o swoim filmie Sławomir W. Malinowski.

Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem Sławomirem W. Malinowskim oraz dr Agnieszką Graczy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, która prowadzi badania w dziedzinie współczesnej literatury, zwłaszcza literatury irackiej Wśród jej zainteresowań są badania nad współczesną sytuacją mniejszości etnicznych i religijnych w świecie arabskim, ze szczególnym naciskiem na obszar Kurdystanu irackiego.
Agnieszka Pastuszka

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB