Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Sąd uniewinnił laborantów badających sprawę Olewnika

2018-02-23 15:39:43 (ost. akt: 2018-02-23 16:14:14)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: arch. GO

W piątek (23.02) Sąd Rejonowy w Elblągu uniewinnił dwójkę byłych pracowników laboratorium kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Jolantę D. i Bogdana Z. oskarżono m.in. o sfałszowanie opinii DNA w sprawie zabójstwa Krzysztofa Olewnika.

Po niemal pięcioletnim procesie Sąd Rejonowy w Elblągu uniewinnił Jolantę D. i Bogdana Z., byłych pracowników laboratorium kryminalistycznego KWP w Olsztynie. Bogdan Z. oskarżony był o to, że 30 października 2006 r., jako biegły medycyny sądowej, w sprawozdaniu z badań DNA poświadczył nieprawdę: podał, że próbki do analizy porównawczej pobrane zostały tylko z talerza biodrowego i kości udowej. W rzeczywistości pobrano je też z kości ramienia. Wyniki badania DNA z kości ramienia były różne od pozostałych. Zdaniem prokuratury Bogdan Z. miał również nie dopełnić ochrony dowodów, co uniemożliwiło ponowne przeprowadzenie badań. Konieczna więc była ekshumacja ciała Krzysztofa Olewnika.

Jak uzasadniała sędzia, biegły Bogdan Z. pobrał próbki kości Olewnika i jedną odrzucił, ponieważ była zanieczyszczona.
— Biegły odrzucił te próbki, jako nieprzydatne do badań i w ocenie sądu miał pełne prawo, by tak zrobić, ponieważ formułując opinię oparł się na swojej wiedzy swoim doświadczeniu. W tym oparł się na wiedzy, skąd pochodzą te próbki i w jaki sposób zostały uzyskane. Biegły doskonale wiedział, że wszystkie fragmenty kostne zostały pobrane od jednych zwłok, w jednym miejscu, w obecności tych samych osób i w tym samym czasie. Wiedział również, że zwłoki były w stanie zaawansowanego rozkładu, były zabrudzone ziemią, że obce DNA mogło pochodzić z tej ziemi, z resztek ubrania, z siatki, którą owinięte były zwłoki. Z tych względów biegły w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie zasadnie mógł odrzucić te próbki, jako nieprzydane do badań i oprzeć wyniki badań materiału DNA zgodnym z materiałem porównawczym — mówiła sędzia podczas odczytywania uzasadnienia wyroku.

Jak podkreśliła sędzia, opinia biegłego jest tylko jednym z dokumentów, a pełna dokumatacja znajduje się w laboratorium kryminalistycznym.
— Jeśli biegły chciałby sporządzić fałszywą opinię, ukryłby wyniki badań — mówiła sędzia.

Druga z oskarżonych Jolanta D. była naczelnikiem laboratorium kryminalistycznego w Olsztynie, odpowiadała za podobne przestępstwa, ponieważ sprawowała nadzór nad pracą Bogdana Z. Jolanta D. i Bogdan Z. nie chcieli komentować wyroku. Jest on nieprawomocny.

— W związku z treścią orzeczenia, prokuratura złoży wniosek o sporządzenie przez sąd jego uzasadnienia na piśmie, przeanalizuje jego treść i zostanie podjęta decyzja co do zaskarżenia wyroku — mówi Paweł Zmitrowicz z Pomorskiego Wydziału Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej.

Proces był jednym z wątków głośnej sprawy zabójstwa Krzysztofa Olewnika, syna płockiego przedsiębiorcy branży mięsnej. Mężczyzna został porwany w nocy z 26 na 27 października 2001 r., po czym zamordowany 5 września 2003 r., pomimo przekazania porywaczom okupu.
daw
Czytaj e-wydanie

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mafia złodziejska nie sądy #2447324 | 64.71.*.* 24 lut 2018 10:28

  pozwalniac ich i pozbawic zawodu niech ulice sprzataja

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. glob #2447232 | 82.139.*.* 24 lut 2018 03:03

  Czy naprawdę na tą mafię sądowniczą nie ma rady kiedy to będzie prawdziwy sąd a nie towarzystwo wzajemnej adoracji bo w tej chwili sądy są tylko dla biednych a "świętych krów" nie ruszają naprawdę czas już na zmiany

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Antoni ze zatorza #2447168 | 94.254.*.* 23 lut 2018 21:47

  Ludzie dajcie spokój, oni są po prostu roztargnieni i tyle, uniewinnić definitywnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Mama #2447127 | 178.36.*.* 23 lut 2018 20:11

  Ostatnie kontrowersyjne wyroki sadow uzasadniaja koniecznosc gruntownej reformy tego wymiaru.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. boryna #2447110 | 5.172.*.* 23 lut 2018 19:39

   czy na os.grunwaldzkim w ostrodzie jest amfahurt ?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (12)