Żuławski w mocnej obsadzie. To była jego 21. edycja [zdjęcia]

2018-03-06 09:10:00(ost. akt: 2018-03-06 10:47:53)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Przemysław Zawada (Przemyśl) i Wojciech Strzemecki (Kraków) wygrali XXI Żuławski Międzynarodowy Kongres Brydża Sportowego w Elblągu. W czterodniowych zmaganiach w Hotelu Elbląg wzięło udział blisko 400 zawodników z Polski i zagranicy.
Czytaj e-wydanie Zorganizowany w Elblągu po raz 21. Żuławski Międzynarodowy Kongres Brydża Sportowego poświęcony jest pamięci Mirosława Wołka, byłego doskonałego arcymistrza brydżowego. Tuż przed kongresem odbył się dwudniowy II Drużynowy Turniej Miast Partnerskich o puchar prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego. Do walki o trofeum stanęły drużyny z sześciu miast: Tarnopola (Ukraina), Ronneby (Szwecja), Primorska (Bułgaria), Rygi (Łotwa), Wilna (Litwa) i Elbląga. Podobnie jak przed rokiem najlepsi okazali się gospodarze, który w finale pokonał Wilno 68:34. Zwycięzcy turnieju grali w składzie: Marek i Jerzy Ratkowscy, Jerzy Sukow, Bogusław Gierulski, Ryszard Pichla oraz Andrzej Fronczak. Trzecie miejsce zajęło Ronneby wygrywając w decydującym meczu z drużyną z Primorska 63:40.

Kongres w Elblągu, podobnie jak w poprzednich latach, cieszył się sporym zainteresowaniem brydżystów nie tylko z kraju, ale także i z zagranicy. Od czwartku do niedzieli w Hotelu Elbląg na Starym Mieście rywalizowało blisko 400 zawodników, w tym 341 z Polski. Do Elbląga przyjechali także brydżyści z Estonii, Litwy, Łotwy, Szwecji, Białorusi, Ukrainy, Bułgarii, a także z Niemiec. Podczas kongresu odbyło się pięć turniejów.

— Przy stołach zasiedli aktualni reprezentanci Polski, a także medaliści mistrzostw kraju oraz wielu zagranicznych turniejów — mówi Bogusław Gierulski, prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Brydża Sportowego, które było organizatorem turnieju.

Na najlepszych czekały puchary, nagrody finansowe i rzeczowe. Najwięcej zawodników wystartowało w dwóch najbardziej prestiżowych turniejach zaliczanych do Grand Prix Polski par oraz teamów. W tym pierwszym turnieju triumfowali Piotr Zatorski (Gdańsk) i Michał Klukowski (Wrocław). Ten drugi, zaledwie 22-latek to obecnie najmłodszy dwukrotny mistrz świata.
Po raz pierwszy podczas Żuławskiego rozegrane zostały mistrzostwa Polski teamów. Wystartowały 43 drużyny, a najlepsza okazała się z Warszawy. Zespół Elbląskiego Stowarzyszenia Brydża Sportowego, grający w składzie: Jerzy Ratkowski, Jerzy Sukow, Andrzej Fronczak, Marek Drukiew, uplasował się na trzynastej pozycji.

Kongres zakończył się zwycięstwem Przemysława Zawady (Przemyśl) i Wojciecha Strzemeckiego (Kraków), którzy w klasyfikacji generalnej zgromadzili po 1015 pkt. Drugie miejsce zajęły, co jest olbrzymią niespodzianką, duet kobiecy Danuta Kożmucha (Poznań) i Anna Sarniak (Warszawa), które zgromadziły po 999 pkt. Najlepszy spośród elblążan Andrzej Fronczak został sklasyfikowany na 32 lokacie.

— Wśród zawodników, którzy startowali w naszym kongresie, był m.in. Witold Stachnik, prezes Polskiego Związku Brydża Sportowego. Chwalił nasz turniej podkreślając, że jest bardzo dobrze zorganizowany — mówi sekretarz ESBS Henryk Łęcki. — Jestem przekonany, że każdego roku w elbląskim kongresie będzie brało udział coraz więcej zawodników. Jeszcze nie przebrzmiały echa tegorocznej edycji, a my już myślimy o przyszłorocznej. Gorąco też chcemy podziękować prezydentowi Elbląga za okazaną pomoc w przeprowadzeniu kongresu oraz turnieju miast partnerskich — dodaje.