Czwartek, 21 lutego 2019. Imieniny Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Znieważył elbląskich prokuratorów. Biegli badają, czy może wziąć udział w procesie

2018-03-13 12:54:48 (ost. akt: 2018-03-13 12:59:08)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Sąd Rejonowy w Elblągu od kilku miesięcy bada, czy Zbigniew S., kontrowersyjny biznesmen i wideobloger może brać udział w procesie za znieważenie szefów Prokuratury Rejonowej w Elblągu. S. z warszawskiej Białołęki został bowiem przetransportowany do kolejnej jednostki penitencjarnej, gdzie odbywa karę roku pozbawienia wolności. I skarży się m. in. na stan swojego zdrowia.

Sprawa znieważenia elbląskich prokuratorów przez Zbigniewa S. jest związana z wydarzeniem, do którego doszło pod koniec listopada 2016 r. To wtedy w Elblągu, wczesnym wieczorem, 11-letni Michał został pobity przez dorosłego mężczyznę, gdy ze szkolnego kiermaszu wracał rowerem do domu.

Całe zajście zarejestrowały kamery sklepowego monitoringu. Bardzo szybko ustalono podejrzanego o dokonanie przestępstwa. Okazał się nim być 30-letni Piotr U., notowany wcześniej za groźby, m.in. z nożem w ręku. Jak tłumaczył chłopca pobił, bo ten chciał mu ukraść piwo.

Zbigniew S. sprawą 11-letniego Michała zainteresował się wtedy, gdy okazało się, że dzień po zatrzymaniu Piotr U. wyszedł na wolność. Wobec mężczyzny zastosowano jedynie dozór policyjny, ale 30-latek ani razu i nie pojawił się na komisariacie na rutynowej kontroli. Wyszło także na jaw, że matka Piotra U. jest elbląskim sędzią, a ojciec pracuje w służbie więziennej. S. przyjechał do Elbląga i wraz z rodzicami dziecka jak i elblążanami zaangażowanych w sprawę pobicia 11-latka agitowali pod Prokuraturą Rejonową zbulwersowani tak łagodnym postępowaniem wymiaru sprawiedliwości wobec Piotra U.

Najbardziej oberwało się wtedy szefowi Prokuratury Rejonowej w Elblągu Jarosławowi Żelazkowi, którego S. nazwał m.in. "nierobem" i domagał się jego odwołania. Przedsiębiorcy nie zapomniano ostrych słów skierowanych przeciwko prokuratorowi Żelazkowi. Sprawę znieważenia szefa elbląskiej rejonówki prowadziła Prokuratura Rejonowa w Chojnicach.

Zakończyła się ona skierowaniem 3 lipca 2017 roku aktu oskarżenia do elbląskiego sądu przeciwko Zbigniewowi S. Został on oskarżony o publiczne nawoływanie do występku (art. 255 § 1 kk), grożenie popełnieniem przestępstwa na szkodę danej osoby (art. 190 § 1 kk.) oraz znieważenie publiczne i w środkach masowego przekazu (art. 216 § 1 i 2 kk). Za te czyny grozi odpowiednio kara grzywny, ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2, a także kara grzywny, ograniczenia wolności, bądź pozbawienia wolności do roku.

Od tego czasu minęło osiem miesięcy, a sprawa nadal nie trafiła na sądową wokandę.

— Nadal trwa ustalanie przy pomocy opinii biegłego, czy Zbigniew S. może brać udział w czynnościach procesowych; ustalanie tej okoliczności napotyka na przeszkody techniczne, bo oskarżony został przetransportowany do kolejnej jednostki penitencjarnej — tłumaczy Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy SO w Elblągu.

W maju 2017 roku Zbigniew S. został zatrzymany i osadzony w areszcie śledczym na Białołęce w Warszawie. O tym, że trafi za kratki poinformował za pośrednictwem Facebooka. Jak wyjaśniał, więzienie to kara za to, że pracownik jego firmy w przeszłości przywłaszczył samochód. W areszcie S. ma spędzić niespełna rok. W trakcie odbywania kary wielokrotnie skarżył się na stan swojego zdrowia i złe warunki, jakie panują w białołęckim areszcie. Teraz został przetransportowany do kolejnej jednostki penitencjarnej, gdzie odbywa pozostałą część kary.
as

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Polak #2461895 | 188.146.*.* 13 mar 2018 21:38

  Trzeba to nagłośnić w mediach ogólnopolskich

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Józek #2461622 | 178.235.*.* 13 mar 2018 16:11

  MINISTER OBRONY NARODOWEJ oraz PROKURATOR GENERALNY niech publicznie wyjaśnią postępowania prowadzone w sprawie nielegalnych podsłuchów Żandarmerii Wojskowej wobec kadry 16 batalionu dowodzenia w Elblągu i odpowiedzą na pytania: Dlaczego prokurator Mackiewicz umorzył postępowanie wobec ppor. NS z 16 bdow ,mimo że nikt na tego oficera nie doniósł i nikt nie wnosił o jego ściganie Dlaczego nie zabezpieczono urządzeń podsłuchowych wskazanych przez pokrzywdzonego. Dlaczego umorzono sprawy bez zapoznania się z materiałami operacyjnymi ŻW w Elblągu i ich nie zabezpieczono Dlaczego prokurator TOMASZ MACKIEWICZ z Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Elbląg zataił dane chor. Grzegorza. K. z ŻW i dlaczego nie poniósł za ten czyn konsekwencji. Dlaczego szef prokuratury garnizonowej w Elblągu JAROSŁAW ŻELAZEK po otrzymaniu ponownego wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie nielegalnych podsłuchów w 2008r nie wykonał czynności sprawdzających . Dlaczego prokurator Karol Kopczyk mimo iż potwierdził w aktach sprawy fakt zatajenia informacji przez Mackiewicza nie postawił mu zarzutów Dlaczego tylko pokrzywdzony był przesłuchiwany, żandarmi byli tylko rozpytani bez pouczenia o karalności składania fałszywych zeznań Czy istnieje związek między pierwszym doniesieniem z lipca 2007w sprawie nielegalnie stosowanym podsłuchem , a wypowiedzeniem złożonym przez chor. Grzegorza K w lipcu 2007r A MACIEREWICZ lub Komendant Żandarmerii niech ujawni i poda do publicznej wiadomości zakres i wyniki kontroli przeprowadzonej dn.31.01.2008r w oddziale elbląskim ŻW dotyczącej nielegalnego stosowania podsłuchów. Dlaczego pokrzywdzony nie otrzymał informacji mimo upływu 8 lat na temat zakresu i wyników kontroli. Dlaczego Komendant Żandarmerii woli pisac bezskuteczne doniesienia do prokuratury rejonowej w sprawie znieważania funkcjonariuszy żandarmerii zamiast publicznie odpowiedzieć na pytania. 25.05.2017 do ministra sprawiedliwości wpłynęła petycja mieszkańców Elbląga o odwołanie prokuratora rejonowego jarosława żelazka. Dlaczego Ziobro boi się opublikować jej na stronie ministerstwa zgodnie z ustawą o petycjach z dn.11.07.2014 (Dz. U. z 2014 r. Poz. 1195 art. 8 §1 )?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. PZ #2461618 | 46.170.*.* 13 mar 2018 16:04

   "Sąd Rejonowy w Elblągu od kilku miesięcy bada, czy Zbigniew S., kontrowersyjny biznesmen i wideobloger może brać udział w procesie za znieważenie szefów Prokuratury Rejonowej w Elblągu." Jak Wy go chcecie osądzić? A może w ogóle nie chcecie wydać wyroku? Jak to mówią, pacjent wyleczony, kasa skończona. A tu macie "pracy" na kilka lat, w sumie już kilka miesięcy badacie jak się za to zabrać a co mówić o samym procesie.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Brajan kielbasa #2461572 | 94.254.*.* 13 mar 2018 15:09

    Codziennie modle sie aby wszystkie prokuratorskie pierdziawy byly penetrowane murzynskim pentem,oczywiscie dla przyjemności

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. jak można kogoś nazwać robem #2461556 | 88.156.*.* 13 mar 2018 15:00

     skoro sprawy leżą w prokuraturach nawet latami?!

     Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (9)