Sobota, 19 stycznia 2019. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

To coś więcej niż wędrówka. Procesje drogi krzyżowej w Elblągu i Tolkmicku

2018-03-21 07:43:20 (ost. akt: 2018-03-21 07:46:54)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Ulicami Elbląga oraz Tolkmicka wierni przejdą w procesjach drogi krzyżowej. Po raz czwarty na trasę wyruszą także uczestnicy Ekstremalne Drogi Krzyżowej. Jest to w kościele katolickim najważniejsze nabożeństwo Wielkiego Postu.

Już w najbliższy w piątek (23.03) krzyż ulicami miasta poniosą mieszkańcy Tolkmicka. Droga Krzyżowa wyruszy po mszy o godz. 18 sprzed kościoła św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku i przejdzie ulicami: Świętojańską, Sportową, Jagiellońską do ul. Nadbrzeże, stąd wierni powrócą do kościoła. Krzyż niosły będą wspólnoty parafialne w asyście Ochotniczej Straży Pożarnej w Tolkmicku.

— Wspólne przeżywanie nabożeństwa drogi krzyżowej jest nie tylko manifestacją naszej wiary, ale również doskonałym momentem, by zastanowić się nad własnym życiem. Każdego dnia chodzimy przecież tymi ulicami, ale czy w tę naszą codzienną drogę zabieramy Chrystusa? Czy on nam towarzyszy i czy tak, jak nas nauczał, czynimy dobro podczas naszej powszedniej wędrówki? Droga krzyżowa, to okazja, by o tym pomyśleć. Zachęcam wszystkich do uczestnictwa, zabierzmy też ze sobą lampiony, by podkreśliły wyjątkowy nastrój tego nabożeństwa — mówi ksiądz Józef Grochowski, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku.

W dużo dalszą wędrówkę wyruszą uczestnicy tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która rozpocznie się w piątek (23.03) o godz. 20 w kościele św. Brata Alberta przy ul. Częstochowskiej 28. Do wyboru są cztery trasy, każda liczy około 40 km: z Elbląga do Fromborka, Zielonki Pasłęckiej, Tolkmicka oraz pętla z Elbląga do Elbląga (Bażantarnia, Stoboje, Piastowo, Ogrodniki, Jagodnik). Na ekstremalne nabożeństwo zapisało się już trzysta osób. Kilka pakietów uczestnictwa organizatorzy zostawili również dla spóźnialskich, którzy zdecydują się wyruszyć w trasę w ostatniej chwili.

— Proponujemy, aby zrobić swój własny krzyż: wystarczą dwie gałązki lub jak kto woli gałęzie, sznurek lub gwoździe - i krzyż gotowy. Jeśli ktoś był w ubiegłych latach na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej wie, że taki krzyż pomaga. Czasami wystarczy spojrzeć na niego, innym razem można się podeprzeć na nim, albo trzymać mocno i krzyczeć: Jezu, Synu Boga Żywego, ulituj się nade mną grzesznikiem — zachęcają organizatorzy.

Natomiast już w najbliższą niedzielę (24.03) w kościele katolickim tradycyjne święcenie palm. Mszy w elbląskiej katedrze o godz. 11.30 przewodniczył będzie biskup elbląski Jacek Jezierski. Poświęci on przyniesione przez wiernych palmy przed katedrą, po czym wyruszą oni w palmową procesję po Starym Mieście.

Wyjątkowo ciekawie Niedziela Palmowa zapowiada się w kościele św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku, gdzie o godz. 11 rozstrzygnięty zostanie konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Konkurs ma ponad dziesięcioletnią tradycję.
— Na tegoroczny konkurs zgłoszono 29 palm. Co roku zachwycają one zdobieniem, wykonaniem, pomysłowością oraz rozmiarami. Jury ma nie lada orzech do zgryzienia, aby wyłonić najlepsze — mówi ks. Józef Grochowski, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku.

A za tydzień (28.03) nabożeństwo drogi krzyżowej odbędzie się na ulicach Elbląga.
— Wierni elbląskich parafii wyruszą o godz. 19 sprzed kościoła Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Robotniczej. Stąd przejdą do elbląskiej katedry. Nabożeństwo zakończy błogosławieństwo biskupa Jacka Jezierskiego — mówi ks. Wojciech Skibicki, rzecznik prasowy Kurii Diecezji Elbląskiej.
daw

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mmm #2467930 | 83.14.*.* 22 mar 2018 04:59

    krakow.onet.pl/ruch-prokuratury-ws-morde rstwa-roberta-wojtowicza-kosciol-milczy/ c4t6z2t

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz