Czwartek, 9 kwietnia 2020. Imieniny Mai, Marcelego, Wadima

Skatowali i dźgnęli nożem kolegę na ul. Warszawskiej. Sąd utrzymał wyroki

2018-03-28 12:00:12 (ost. akt: 2018-03-28 11:47:02)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Pięć lat odsiadki i wyrok w zawieszeniu - takie kary usłyszeli Mariusz W. i Michał H. za brutalne pobicie i ugodzenie nożem swojego kolegi. Obaj mężczyźni chcieli uchylenia tych wyroków. Na to jednak nie zgodził się sąd.

Do tego tragicznego zdarzenia doszło w listopadzie 2015 roku. Mariusz W. i Michał H. napadli na swojego znajomego i siłą wepchnęli go do samochodu. Mężczyznę wywieźli na ul. Warszawską, tam brutalnie pobili. Piotr M. otrzymał m.in. szereg ciosów pięścią w twarz i żebra, napastnicy kopali go także po głowie. W pewnej chwili Mariusz W. wyciągnął nóż i zadał nim cios katowanemu mężczyźnie.

W jego wyniku Piotr M. doznał uszkodzenia płuca i krwotoku do jamy opłucnej. Sprawą zajęła się elbląska prokuratura, a we wrześniu 2017 roku zapadł wyrok w tej sprawie. Mariusz W. w związku z tym, że działał w warunkach recydywy, użył niebezpiecznego narzędzia i spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu ofiary, dostał karę pięciu lat pozbawienia wolności. Zaś Michał H., usłyszał wyrok roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na pięć lat.

Obaj oskarżeni nie zgodzili się z tymi wyrokami i wnieśli do sądu apelacje. Obrońca Michała H., zakwestionował ustalenia faktyczne Sądu Rejonowego i domagał się uniewinnienia swojego klienta od przestępstwa porwania i gróźb karalnych, żądając zmiany kwalifikacji czynu i ponownego osądzenia Michała H. tym razem za naruszenie nietykalności cielesnej.

— Chciał także warunkowego umorzenia postępowania karnego na okres jednego roku z oddaniem oskarżonego pod dozór kuratora na ten czas i zwolnienia oskarżonego z kosztów postępowania karnego, względnie obrońca oskarżonego domagał się uchylenia zaskarżonego wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania — mówi sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.

Zaś obrońca Mariusza W. wskazywał w apelacji błąd w ustaleniach faktycznych, jak również rażącą niewspółmierność wymierzonej jego klientowi kary pięciu lat więzienia. Zażądał też zmiany kwalifikacji czynu na naruszenie nietykalności fizycznej, z wymierzeniem kary grzywny w wysokości 20 stawek dziennych po 100 zł, ewentualnie uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania.

Na powyższe nie zgodził się sąd odwoławczy, który rozpatrywał obie apelacje. I utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji wskazując, że ten przeprowadził postępowanie dowodowe w sposób wyczerpujący.

— Zebrał także materiał dowodowy w sposób rzetelny i poddał całościowej ocenie. Odniósł się także wyczerpująco do wyjaśnień samych oskarżonych, jak i zeznań pokrzywdzonego, zeznań innych świadków i opinii biegłego. Ani zarzuty prawa procesowego, ani zarzut błędów w ustaleniach faktycznych ostać się nie mogą — uzasadniał wyrok sędzia Piotr Żywicki. — Kary są adekwatne i sprawiedliwe, powinny działać wychowawczo.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nick #2474282 | 37.201.*.* 29 mar 2018 23:16

  5 lat za usilowanie zabojstwa i 1 rok w zawieszeniu? To chyba kpiny. Naprawde trzeba zrobic porzadek z sadownictwem polskim. Takie wyroki wolaja o pomste do nieba.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ju #2472687 | 83.9.*.* 28 mar 2018 14:41

  czy to rodzina sędziego który wydał taki wyrok. Przykładowo jakby samego sędziego ktoś dźgnął tak nożem to też wyrok byłby podobny???

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ONR #2472679 | 94.254.*.* 28 mar 2018 14:31

  Jakas JEBANA kpina. J. Sądy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. zniesmaczony #2472665 | 88.156.*.* 28 mar 2018 14:15

  zamiast usiłowanie zabójstwa nożem (25 lat) chcą zrobić naruszenie nietykalności cielesnej... jaja normalnie

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. j #2472587 | 37.47.*.* 28 mar 2018 12:29

  powinni ich wysłać do obozu pracy do kamieniołomów, tam może by się zresocjalizowali. Teraz będą pierdzieć w stołki za nasze pieniądze i jak wyjdą znów kogoś pobiją lub okradną.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)