Reklama

Awaria na Kanale Elbląskim. Pochylnia Jelenie zamknięta

27/04/2018 10:49

Złe wiadomości na rozpoczęcie sezonu na Kanale Elbląskim. Na pochylni Jelenie doszło do awarii i w związku z tym będzie nieczynna. Przewidywany termin otwarcia to czerwiec.

Jak relacjonują autorzy strony Pomorski Szlak Żeglarski, na pochylni Jelenie podczas prób uszkodzeniu uległa podpora dolna łożyska ślizgowego wału bębna napędowego (wodnego).
— Zaledwie kilkukilogramowy element zablokował cały system. W związku z tym Transportowy Dozór Techniczny nie dopuścił tej pochylni do eksploatacji, co oczywiście oznacza, że w trakcie majowego weekendu i zapewne długo po jego zakończeniu nie będzie można przepłynąć z Elbląga do Iławy i Ostródy — alarmuje autor artykułu Piotr Salecki (więcej tutaj).

PGW Wody Polskie poinformowało, że termin uruchomienia pochylni Jelenie przewidywany jest na czerwiec. Za to czynne będą wszystkie śluzy i cztery pozostałe pochylnie Kanału Elbląskiego (Całuny, Oleśnica, Kąty i Buczyniec), które otrzymały pozytywne opinie Transportowego Dozoru Technicznego.

Pochylnia Jelenie jest drugą pochylnią Kanału Elbląskiego, która napotkają podróżujący od strony Elbląga. Różnica poziomów wody między górnym i dolnym kanałem wynosi w tym miejscu prawie 22 m. Statki pokonują po lądzie odległość 433 m.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku do innej awarii doszło na pochylni Oleśnice. Była nieczynna do 10 sierpnia.

Kanał Elbląski, będący pomnikiem historii, to najdłuższy kanał żeglowny w Polsce (84 km). Infrastruktura Kanału jest unikatowa w skali światowej i pozostaje nie zmieniona od ponad 150 lat, jako działający i użytkowany zabytek techniki. To jedyna na świecie, czynna dla turystów, droga wodna, na której wykorzystuje się system przemieszczania statków za pomocą wózków poruszających się po pochylniach.

Pochylnie są systematycznie obciążane rosnącym ruchem turystycznym. W poprzednim sezonie, przez każdą z pochylni przeprawiono przeszło 2,5 tys. jednostek pływających.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama

Wideo DziennikElblaski.pl




Reklama