Niedziela, 17 lutego 2019. Imieniny Donata, Gizeli, Łukasza

"Cieszmy się naszą wolnością". Święto 3 Maja w Elblągu [zdjęcia]

2018-05-03 17:21:55 (ost. akt: 2018-05-03 19:06:39)
Uroczystości na Starym Mieście uświetnił koncert „Moja Niepodległa” z udziałem 30-osobowego zespołu „Młodzi i Krzywda”

Uroczystości na Starym Mieście uświetnił koncert „Moja Niepodległa” z udziałem 30-osobowego zespołu „Młodzi i Krzywda”

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

W czwartek świętowaliśmy 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. — Cieszmy się wolnością i bądźmy dumni z twórców konstytucji — mówił Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu, podczas uroczystości na placu przed katedrą.

Dokładnie 3 maja 1791 r., czyli 227 lat temu, Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, nazwaną później Konstytucją 3 Maja. Powstała ona w czasach szczególnie trudnych dla Polski, bowiem koniec XVIII wieku przyniósł trzy rozbiory oraz utratę niepodległości aż na 123 lata. Chociaż krótko po jej uchwaleniu Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy, to Konstytucja 3 Maja była przez lata symbolem wolności, dumy narodowej i patriotyzmu.

W Elblągu obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się na Starym Mieście. Tutaj na początek w katedrze św. Mikołaja została odprawiona przez biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego msza święta w intencji ojczyzny.

— Pierwsza polska konstytucja w chwili powstania była dokumentem nowoczesnym, twórczym, reformatorskim. Była gwarantem wolności, również dla wyznań innych kościołów, także dla Żydów. Potrzebą dziejów jest patrzenie wstecz, po to, by nie powielać popełnionych dawniej błędów. Dzisiaj piszemy dzieje naszego narodu w innej rzeczywistości, ale każdy z nas jest współodpowiedzialny za ojczyznę, za jej rozwój, za ład społeczny i za wolność — mówił biskup Jezierski podczas homilii.

Po mszy na placu przed katedrą odbyły się dalsze uroczystości. Historię i okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja przypomniał wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski.
— Była to druga konstytucja na świecie po amerykańskiej. Zreformowała ustrój Polski i jest godna szacunku oraz podziwu — mówił Sławomir Sadowski.

Jak podkreślił wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak, obecnie również możemy czerpać z tradycji Konstytucji 3 Maja.
— Możemy wskazywać wzorce młodym pokoleniom, szanować prawo, zawierać kompromisy tam, gdzie służą one obywatelom — mówił wiceprezydent Nowak.

— "Witaj maj, trzeci maj, dla Polaków błogi raj". Słowa tej pieśni z Powstania Listopadowego dodawały otuchy powstańcom i następnym pokoleniom Polaków — przypomniał z kolei przewodniczący Rady Miejskiej Marek Pruszak. — Cieszmy się naszą wolnością. Jesteśmy dumni z twórców Konstytucji 3 Maja i z wielkich Polaków, którzy później walczyli o wolność i niepodległość naszego narodu. Możemy żyć z nadzieją, że Polska będzie piękna i dla wszystkich będzie ojczyzną. Właśnie tej radości i nadziei życzę wszystkim elblążanom — dodał.

Uroczystości na Starym Mieście uświetniła parada w wykonaniu Orkiestry Wojskowej oraz koncert „Moja Niepodległa” z udziałem 30-osobowego zespołu „Młodzi i Krzywda”.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. elblążanin #2495640 | 31.0.*.* 3 maj 2018 18:42

    ale z was lenie. Dlaczego nie ma fotografii z tej uroczystości. wstyd.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz