Kram Start przegrał z Energą AZS jedną bramką. Kończy ligę na czwartym miejscu [zdjęcia]

2018-05-19 16:45:20(ost. akt: 2018-05-20 11:25:10)

W decydującym o brązowym medalu meczu piłkarki ręczne Kram Startu Elbląg przegrały w sobotę z Energą AZS Koszalin 25:26, chociaż po pierwszej połowie prowadziły 16:11. Brązowe medale zdobyły szczypiornistki z Koszalina. Kram Start kończy sezon 2017/18 na czwartym miejscu.

Kram Start Elbląg 25:26 Energa AZS Koszalin

Sprawdź relację live »

Kram Start: Szywerska 1, Powaga — Balsam 2, Choromańska, Świerczek, Waga 2, Jędrzejczyk 3, Dorsz 1, Kwiecińska 1, Kozimur 3, Szynkaruk, Gerej, Lisewska 8, Stokłosa 3, Świerżewska 1. Kary: 10 min
Najwięcej dla Energi: Smbatian 9, Roszak 6, Rycharska 4. Kary: 6 min

Tak się złożyło, że to właśnie ostatni mecz sezonu w Elblągu miał rozstrzygnąć losy brązowego medalu. Co ciekawe, Kram Start i Energa wcześniej w tym sezonie grały ze sobą już czterokrotnie: trzy razy w lidze i raz w Pucharze Polski. Za każdym razem wygrywały elblążanki. Ale i Energa miała swoje atuty. Zespół z Koszalina miał za sobą imponującą serię czterech zwycięstw z rzędu, dzięki której nie tylko odrobił straty do Kram Startu, ale też zepchnął go z trzeciego miejsca w tabeli.

Przed sobotnią, decydującą konfrontacją władze klubu i kibice pożegnali Sylwię Lisewską. 32-letnia rozgrywająca, najlepsza snajperka superligi, po trzech sezonach spędzonych w Elblągu przeprowadza się do Rumunii, gdzie podpisała dwuletni kontrakt z beniaminkiem tamtejszej ekstraklasy CS Minaur Baia More.
— To był magiczny czas — mówi o swojej grze w Kram Starcie. — Moje życie sportowe było przeplatane różnymi historiami, kontuzjami, perturbacjami. Tutaj w Elblągu odnalazłam się jako zawodniczka, grałam fajne sezony, jestem z siebie bardzo zadowolona. Wyjeżdżam z kraju jako spełniona zawodniczka. Chciałam zdobywać medale, być królem strzelców polskiej ligi, zakończyć karierę w kraju jako znana zawodniczka. Spełniłam swoje cele. Cieszę się, że grałam w Starcie. To były niezapomniane trzy lata.

Kram Start musiał w sobotę wygrać, by zdobyć po raz drugi z rzędu brązowy medal. I elblążanki od pierwszych minut nadawały ton wydarzeniom na parkiecie. W pierwszych minutach dwukrotnie na tablicy wyników pojawił się remis (1:1, 2:2), a później zarysowała się przewaga elblążanek. Z najlepszej strony pokazały się w ostatnich 10 minutach pierwszej połowy, kiedy to rzuciły sześć bramek, a straciły tylko dwie. I to nawet grając w osłabieniu, bo w 24. min dwie minuty kary otrzymała Patrycja Świerżewska. W tym czasie na listę strzelców wpisała się nawet bramkarka gospodyń Sołomija Szywerska, która popisała się celnym rzutem przez całe boisko. Efektowne akcje, mocna gra w obronie, świetne rzuty Lisewskiej. Kiedy po przerwie na 17:11 podwyższyła Katarzyna Kozimur wydawało się, że losy tego spotkania są przesądzone.

Energa, wspierana w Elblągu przez około 50-osobową grupę kibiców, nie zamierzała się jednak poddawać. Wyłączyła z gry Lisewską i powoli zaczęła odrabiać straty. W 53. min po trafieniu byłej zawodniczki elbląskiego klubu Hanny Rycharskiej (z panieńskiego Sądej) przegrywała już tylko 23:24. Za chwilę z drugiej strony boiska Świerżewska trafiła w słupek, a zawodniczki z Koszalina, po dwóch bramkach z rzędu Romany Roszak prowadziły 25:24. Jednobramkowe prowadzenie utrzymały już do końcowej syreny. Jeszcze w ostatnich sekundach piłkę miały gospodynie, ale niedokładne podanie pogrzebało szanse na remis i rzuty karne.

— W piłce ręcznej tak jest, że zespół, który skutecznie goni wynik, jest na fali, a siły uchodzą z tego, który traci przewagę. Wtedy wdziera się paraliż w jego grę. Taki właśnie scenariusz był dzisiaj. Jak nasza przewaga zaczęła topnieć, to pojawiały się kolejne nierzucone sytuację. Gratuluję Enerdze medalu — powiedział po meczu trener elblążanek Andrzej Niewrzawa.