Piątek, 22 listopada 2019. Imieniny Cecylii, Jonatana, Marka

Ośmiu młodych i wspaniałych z wielkimi sercami

2018-05-29 14:14:37 (ost. akt: 2018-05-29 14:20:44)
Konkurs Ośmiu Wspaniałych 2018

Konkurs Ośmiu Wspaniałych 2018

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Łączy ich jedno - bezinteresowne poświęcenie się dla innych. Pomagają starszym i młodszym, biorą udział w zbiórkach, udzielają bezpłatnych korepetycji. Po raz 20. w Elblągu uhonorowano za działalność wolontariacką ośmiu wspaniałych, młodych elblążan.

Idea konkursu „Ośmiu Wspaniałych” zrodziła się w 1993 r. w Warszawie. Pomysł, by nagradzać młodych wolontariuszy przyjął się szybko w całym kraju. Podczas wtorkowej (29.05) gali w Bibliotece Elbląskiej już po raz dwudziesty w Elblągu nagrodzono ośmiu nastolatków, którzy bezinteresownie niosą pomoc innym. Wśród nich jest Patryk Pieczarka, uczeń Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu. Jego przygoda z wolontariatem rozpoczęła się, gdy Patryk był w gimnazjum.

— Choć ja w ogóle nie postrzegałem tego w ten sposób. Po prostu pomagałem kolegom i koleżankom, którzy mieli trudności nauce i trochę słabiej przyswajali szkolny materiał. Dopiero jak poszedłem do szkoły średniej wszedłem w szeregi kołka wolontaryjnego. I tak zaczęła się cała przygoda. Dziś jestem najbardziej dumny z zajęć, które przeprowadziłem dla seniorów, słuchaczy Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych. Na szkoleniach poznawali oni zasady działania komputera i uczyli się tego, jak korzystać z Internetu. Zauważyłem, że te zajęcia nie tylko nauczyły ich czegoś nowego, ale też dały wiele i mnie mogłem realizować to, co sobie założyłem. A chcę zostać w przyszłości nauczycielem — mówi nastolatek.

O swoich dotychczasowych osiągnięciach na polu wolontarystycznym Patryk mówi oszczędnie przyznając, że nagroda w konkursie mocno go zaskoczyła, oszołomiła ale i ucieszyła. Za to nauczyciele ze szkoły Patryka wskazują, że nastolatek jest prawdziwym filarem szkolnego kółka wolontariatu w ZST-I.

— Współpracował z UNICEF-em, Polską Akcją Humanitarną, Hospicjum Elbląskim: w zasadzie z każdymi organizacjami i fundacjami, które zgłoszą się do nas o pomoc, bo nasza dewiza brzmi "Żyć, to znaczy pomagać innym" — wymienia Katarzyna Wójcik, nauczycielka w ZST-I. — Najpoważniejsze jego prace dotyczą na pewno organizacji kursów dla studentów UTWiON. Samodzielnie prowadzi szkolenia, opracowuje program, uczy, wymyśla ćwiczenia, utrwala z nimi materiał. "Pieczarkę", jak potocznie nazywają go koledzy, poznałam trzy lata temu, gdy w przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego przybiegł do ZST-I ze świadectwem, które zabrał z ogólniaka i błagał, by przyjąć go do naszej szkoły — śmieje się pedagog. — Prowadziłam z nim zajęcia z przedmiotów zawodowych, gdzie miał okazję wykazać się ogromną znajomością i umiejętnością pracy przy komputerze. Radził sobie znakomicie. Szybko zaczęłam go wykorzystywać do prac związanych z naszym szkolnym wolontariatem. Okazało się, że Patryk świetnie radzi sobie także w pomocy innym ludziom, czy instytucjom.

Już niebawem Patryk pojedzie na ogólnopolski finał "Ośmiu Wspaniałych", który odbędzie się w dniach 8 – 10 czerwca w Trzebiatowie. Nastolatek będzie reprezentował nasze miasto w edycji krajowej tego konkursu. Do tej pory Elbląg może poszczycić się czterokrotnie zdobytą nagrodą Ogólnopolskiego Laureata Konkursu. Po raz pierwszy ten tytuł zdobył w 2002 roku Krzysztof Grablewski. Trzy lata później na podium stanęła Małgorzata Pankiewicz. W 2015 roku gratulowaliśmy Piotrowi Lichockiemu, natomiast w ubiegłym, 2017 roku, tytuł zdobył Cezary Miecielica.
Wspaniali to młodzi ludzie, którzy budują lepszy, bardziej humanitarny świat. Poprzez pomoc innym stają się wzorem do naśladowania nie tylko dla rówieśników z najbliższego otoczenia.

— Chcę im podziękować za ich wielkie serce. Za to, że widzą potrzeby innych, są wrażliwi na różne trudności innych osób. To szczególnie cenne, bo każdy z nas ma dużą przyjemność, jeśli jest obdarowywany, ale myślę, że równie ważne i cenne jest to, że przyjemność, płynie także z niesienia pomocy i wsparcia dla drugiej osoby — mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Laureaci 20. edycji „Ośmiu Wspaniałych” w Elblągu: Justyna Bożyk (ZSEiO), Agnieszka Szturo (Bursa Szkolna nr 2), Albin Ciesielski (ZSG), Natalia Zielińska (IV LO), Karolina Jędrzejewska (SP nr 25), Aleksandra Czerwińska (I LO), Kacper Gwóźdź (IV LO), Patryk Pieczarka (ZST-I). Wyróżnienia otrzymali: Patryk Kozioł (Bursa Szkolna nr 4), Hubert Sroka (SP 19).
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wymowny nietakt #2510097 | 188.146.*.* 29 maj 2018 16:49

    W nagrodę dostali ...walizki, torby. Czyli mają się pakować i wyjazd z Elbląga?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz