Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Święto Bożego Ciała. Ulicami miasta przeszło dziesięć procesji [zdjęcia]

2018-05-31 12:15:30 (ost. akt: 2018-05-31 12:19:34)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Dziesięć procesji przeszło w święto Bożego Ciała ulicami Elbląga. — Ciało Jezusa, to lekarstwo na duchowe słabości człowieka. Jednoczy nas i umacnia — powiedział w homilii biskup elbląski Jacek Jezierski.

Aż dziesięć procesji przeszło w czwartek ulicami Elbląga. Tego dnia w kościele katolickim obchodzimy święto Bożego Ciała. Główne uroczystości odbyły się w katedrze św. Mikołaja o godz. 10, gdzie mszę koncelebrował i wygłosił homilię biskup elbląski Jacek Jezierski.

— Dzisiaj niesiemy ulicami miasta Najświętszy Sakrament, to najświętszy znak spośród wszystkich znaków Kościoła. Dzisiaj cieszymy się z obecności Jezusa wśród nas — mówił biskup Jezierski.

Duchowny odniósł się ośmiowiekowej tradycji tego święta. Boże Ciało „zawdzięczamy” błogosławionej Juliannie z Cornillon (1193-1258), opatce z klasztoru augustianek w Mont Cornillon koło Liége, która ujrzała jasną tarczę z widoczną ciemną plamą. Pod wpływem tego widzenia miejscowy biskup Robert zarządził świętowanie uroczystości Ciała i Krwi Chrystusa dla diecezji Liége. Powiernik i spowiednik Julianny, archidiakon Liége, Jacques Pantaleon z Troyes, późniejszy papież Urban IV, bullą "Transiturus" w 1264 r. ustanowił to święto dla całego Kościoła. Boże Ciało obchodzone jest w Polsce od 1320 r.

— W XIII wieku chrześcijanie zaczęli nosić procesyjnie ciało pańskie. Procesje szły ulicami miast i wsi. Ta tradycja przetrwała osiemset lat, mimo wielu przeciwności, jakie stawiała mu historia. Marsz dla Jezusa i z Jezusem jest głęboko zakorzeniony w naszej wierze — mówił biskup Jezierski.

Biskp podkreślił, że w tym święcie najważniejsza jest prawda znaku eucharystycznego.
— W wigilię swojej śmierci Jezus sięgnął po chleb i wino. Wówczas chleb, to był zwyczajny pszenny placek, a wino robiono z dostępnych powszechnie winogron. Dzisiaj wino można kupić wszędzie, jednak nie zawsze najlepszej jakości. Do eucharystii potrzebne jest prawdziwe wino i prawdziwy pszenny chleb. To nie są mało znaczące szczegóły. Tu chodzi o prawdę znaku eucharystycznego, a nie o tanią imitację — mówił biskup Jezierski.

Jak powiedziała biskup, obecnie święto Bożego Ciała scala kościół we wspólnotę.
— Kościół, to nie tylko wspólnota ochrzczonych, ale także wspólnota eucharystyczna. Dzisiaj ciało Jezusa, to lek na duchowe słabości, które nas jednoczy i umacnia. Tego dnia szczególnie odczuwamy jego obecność wśród nas — mówi biskup Jezierski.

Po mszy z katedry wyruszyła procesja, wierni przeszli ulicami Wodną, Świętego Ducha, Wigilijną, Giermków, Hetmańską, 1 Maja, Przymurze, Rzeźnicką, Mostową. Na trasie modlili się przy czterech polowych ołtarzach. Procesje odbyły się również w kościołach: św. Józefa Robotnika, Błogosławionej Doroty z Mątów, Matki Bożej Królowej Polski, Wszystkich Świętych, Świętej Rodziny, Trójcy Świętej, św. Rafała Kalinowskiego. Procesje odbyły się również w Tolkmicku, Przezmarku i Gronowie Elbląskim.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Polak #2511123 | 188.146.*.* 31 maj 2018 21:27

    http://petycja.eu/petycja-o-wpisanie-kon stytucji-ojcostwa-jako-wartosci-chronion ej/

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz