Niedziela, 8 grudnia 2019. Imieniny Delfiny, Marii, Wirginiusza

Dramat pszczelarzy w Rychlikach. Pszczele rodziny zatrute opryskami

2018-06-04 13:27:05 (ost. akt: 2018-06-04 13:40:02)

Autor zdjęcia: Beata Zaborowska

Na dwadzieścia procent oceniają pszczelarze z Rychlik straty populacji pszczół w swoich pasiekach. Pszczoły zatruły się środkiem chemicznym, stosowanym do oprysków upraw - alarmują pszczelarze.

Jak poinformował nas jeden z pszczelarzy z Rychlik, martwe owady pod ulami zauważyli oni w miniony czwartek.

— Natychmiast powiadomiliśmy o tym Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Pobrane zostały próbki pszczele. Do badania oddaje się około 250 martwych pszczół, to tyle, ile mieści się w jednej szklance. Moim zdaniem straty są w granicach 20 procent populacji w pasiekach — mówi pszczelarz.

Okazało się, że pszczoły zatruły się opryskami, które stosowano na okolicznych polach.
— Sprawcą zatrucia okazał się z rolnik, który jednak początkowo zaprzeczał, że stosował w opryskach szkodliwą dla owadów chemię. Mówił, że używał w tym celu jedynie mocznika. Potem przyznał się do stosowania środków również innego rodzaju, które mogły być szkodliwe dla pszczół. Sprawę szkód w pasiekach zgodził się rozwiązać z nami polubownie — mówi pszczelarz.

Pszczelarze z Rychlik chcą zaapelować do rolników, by używali środków, które nie wyrządzą szkody pszczołom i innym owadom.
— Doskonale rozumiemy, że opryski muszą być stosowane we współczesnych uprawach rolnych i nie zakładamy tu celowego zatrucia pszczół. Apelujemy jednak do rolników, by nie stosowali preparatów toksycznych dla owadów w okresie kwitnienia roślin uprawnych. Zatruciu ulegają przede wszystkim pszczoły lotne, które wykonują w ulu bardzo wiele zadań. Odbudowa pszczelej rodziny to dla nas ogrom pracy. Pamiętajmy, by chronić te pożyteczne owady — mówi pszczelarz.

Pszczoła bardzo szybko ulega zatruciu i podtruciu. Nektar, który pobiera z zatrutych kwiatów w układzie pokarmowym jest szybko trawiony, a substancje powstające w wyniku jego rozkładu są transportowane do wszystkich komórek organizmu. Zatrucie jest niemal natychmiastowe.

Wszystkie przypadki zatrucia pszczół należy zgłaszać do Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
—  Środki ochrony roślin należy tak stosować, aby minimalizować negatywny wpływ chemicznej ochrony roślin na organizmy niebędące celem zabiegu. Używać można wyłącznie środki dopuszczone do obrotu przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Stosowanie środków ochrony roślin w sposób stwarzający zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub dla środowiska podlega karze grzywny — informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin.
dawŹródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mazur #2517240 | 79.124.*.* 11 cze 2018 17:38

  jak widać w Polsce nie brakuje rolników ,, postępowych '' którzy sami chcą zapylać - ludzka głupota jest bezgraniczna jak Wszechświat

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. krzyżak #2513557 | 178.235.*.* 5 cze 2018 06:01

  Krótkowzroczny bamber, teraz niech sam sobie śliwki zapyla. Przy okazji, jakie trzeba mieć IQ żeby robić takie rzeczy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Melon #2513490 | 37.47.*.* 4 cze 2018 22:43

  Kolejny gwiazdor pól uprawnych popisał się niewiedza pochlast

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz