środa, 21 sierpnia 2019. Imieniny Franciszka, Kazimiery, Ruty

Tu była szkoła, teraz będą mieszkania

2018-09-03 10:50:53 (ost. akt: 2018-09-03 17:21:51)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Budynek przy ul. Saperów, w którym dotąd mieściło się III Liceum Ogólnokształcące, może zostać zagospodarowany pod mieszkania czynszowe. Chce je tam urządzić Elbląskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

W wyniku ruchów oświatowych, od 1 września br. uczniowie i kadra nauczycielska III LO im. Jana Pawła II w Elblągu, przenieśli się do budynku dawnego Gimnazjum nr 9 przy ul. Browarnej. Tym samym pusty pozostał okazały budynek przy ul. Saperów 14 f, wchodzący w skład tzw. miasteczka szkolnego.

Teraz elbląscy radni chcą przekazać starą siedzibę szkoły Elbląskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego z przeznaczeniem na mieszkania. Decyzje w tej sprawie mają zapaść jeszcze we wrześniu, na najbliższej sesji Rady Miejskiej.

Pierwsze, wstępne szacunki wskazują, że w dawnej szkole mogłoby powstać nawet 30 "czynszówek" o zróżnicowanym metrażu. O tym, kiedy ruszy adaptacja i mieszkania zostaną oddane do użytku, będzie znane, gdy spółka oficjalnie przejmie budynek.

Przypomnijmy, że podobne rozwiązanie zastosowano dwa lata temu. To wtedy miejscy radni przekazali ETBS-om dawny budynek po Zespole Szkół Turystyczno - Hotelarskich, przy ul. Saperów 14 b, który w czerwcu 2017 roku stał się domem dla 41 elbląskich rodzin. Po modernizacji dawnych klas powstało tu pięć kawalerek o powierzchni 36 m kw, 31 mieszkań o pow. od 50 do 52 mkw, cztery mieszkania 90-metrowe oraz jedno 117-metrowe, które znajduje się na poddaszu.

O lokale mogli się wtedy starać wszyscy zainteresowani elblążanie, jednak pierwszeństwo otrzymania mieszkania miały osoby, które nie posiadały tytułu własności innego lokalu, miały stały dochód oraz wpłacili wadium w wysokości 15 procent partycypacji w kosztach budowy mieszkań. Przykładowo dla lokalu o pow. 50 m kw taka wpłata wynosiła wtedy ok. 24. tys. zł.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB