środa, 19 czerwca 2019. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Lepsza woda dla elblążan. Powstaje inwestycja za 20 milionów złotych [zdjęcia]

2018-09-10 14:54:00 (ost. akt: 2018-09-10 15:22:44)

Autor zdjęcia: Urząd Miejski w Elblągu

W Szopach powstaje nowa stacja uzdatniania wody. Pozwoli ona zmienić technologię poboru i czyszczenia wody na tym ujęciu, produkującego wodę dla Elbląga od lat 80. ubiegłego wieku.

Elbląg ma trzy podstawowe źródła wody. To tzw. ujęcia górne ze stacją uzdatniania wody Królewiecka, ujęcie Malborska oraz ujęcie Szopy oddalone siedem kilometrów na południe od Elbląga. Te ostatnie powstało jeszcze w latach 80. XX wieku.

— Przez pierwsze lata woda bez uzdatniania płynęła tutaj poprzez Centralny Rurociąg Żuławski i stąd trafiała do sieci miejskiej. W latach 90. na tym ujęciu uruchomiono specyficzną technologię uzdatniania wody w warstwie wodonośnej i ta technologia była stosowana na tym ujęciu z niezłym powodzeniem aż do 2014 roku — mówi dyrektor Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Andrzej Kurkiewicz.

Technologia na ujęciu Szopy była wprawdzie skuteczna, ale mało żywotna. Kilka lat temu zaczęły się tu pojawiać pierwsze problemy. Dlatego w 2016 r., po analizach, podjęto decyzję o budowie nowej stacji uzdatniana na ujęciu Szopy.
— To typowa technologia, gdzie woda po napowietrzeniu będzie filtrowana w układzie dwustopniowym, na filtrach piaskowych — dodaje dyrektor Kurkiewicz.

Szacowana wydajność nowej stacji będzie wynosiła 6 tys. m sześciennych wody na dobę (przy zapotrzebowaniu dziennym elblążan ok. 18 tys. m sześć.).
— To pozwoli zabezpieczyć na wiele lat zapotrzebowanie Elbląga na dobrej jakości wodę. Koszt całej inwestycji to prawie 20 mln zł. Zadanie jest finansowane przez EPWiK i realizowane razem z pożyczką z Banku Gospodarstwa Krajowego. Za budowę nowej stacji odpowiadają firmy z Elbląga i Częstochowy, a inwestycja powinna być gotowa do końca przyszłego roku — mówi prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Od 2014 r. EPWiK bazuje na dwóch pozostałych ujęciach i stacjach uzdatniania wody tj. Królewiecka i Malborska.
— Nie jest nam lekko, pracujemy w zasadzie na granicy dopuszczalnej wydajności, co sprawia np. problemy technologiczne. Oczywiście dotrzymujemy wszystkich parametrów jakościowych, ale nie jest to sprawa łatwa. Uruchomienie stacji uzdatnia wody w Szopach da nam oddech i stworzy rezerwę na co najmniej kilkanaście lat, a także umożliwi nieskrępowany rozwój systemu wodociągowego w Elblągu i sąsiednich gminach — kończy dyrektor Kurkiewicz.
as

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pamela Rosa Flores #2577876 | 129.205.*.* 11 wrz 2018 13:27

    Szukasz finansowania projektu lub rozwiązania problemu lub mieszkania. Bardziej świeży i piękny, pomogę ci z kapitałem na tyle szerokim, aby ci pomóc. Jeśli jesteś zainteresowany moją ofertą kredytową, skontaktuj się ze mną poprzez e-mail: pamelarosaflores11@gmail.com o wiele informacji.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Pamela Rosa Flores #2577875 | 129.205.*.* 11 wrz 2018 13:27

    Szukasz finansowania projektu lub rozwiązania problemu lub mieszkania. Bardziej świeży i piękny, pomogę ci z kapitałem na tyle szerokim, aby ci pomóc. Jeśli jesteś zainteresowany moją ofertą kredytową, skontaktuj się ze mną poprzez e-mail: pamelarosaflores11@gmail.com o wiele informacji.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz