Sobota, 20 kwietnia 2019. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Dokumenty sprzed 90 lat odkryte w oknach "skarbówki". Wiemy o nich już więcej

2018-10-03 07:00:00 (ost. akt: 2018-10-02 22:19:56)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Podczas wymiany stolarki okiennej w Urzędzie Skarbowym robotnicy odkryli w nadprożach stare, niemieckie formularze, wzory dokumentów i podania o zapomogi. Zostały przekazane do muzeum w Elblągu i teraz wiemy o nich już więcej. To ciekawe nośniki informacji o życiu i historii miasta sprzed prawie 90 lat.

Stare dokumenty zostały odkryte pod koniec września w nadprożach dwóch okien na parterze budynku przy ul. Mickiewicza, w którym mieści się elbląski Urząd Skarbowy. Chociaż przeleżały w tak nietypowym miejscu kilkadziesiąt lat, to ich stan jest zadziwiająco dobry.

W ubiegłym tygodniu znalezisko zostało przekazane do Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu, którymi szybko zajęli się eksperci.
— Najprawdopodobniej tymi dokumentami zapchano kiedyś dziury i w ten sposób uszczelniono okna. Przeleżały w nadprożach wiele lat zawinięte w rulon. Są w dobrym stanie, bo w tym miejscu było sucho i ciepło, więc ani wilgoć, ani grzyb im nie zagrażał. Niektóre są jedynie zabrudzone betonem, z którym miały styk w tym miejscu — mówi Wiesława Rynkiewicz-Domino z elbląskiego muzeum.

Warto przypomnieć, że przedwojenny budynek, w którym obecnie znajduje się Urząd Skarbowy, miał być pierwotnie przeznaczony na siedzibę NSDAP (niemiecka partia faszystowska, która w latach 1933-1945 sprawowała w Niemczech totalitarną władzę). Plany jednak zmieniono i ostatecznie ulokowano tam niemiecką "skarbówkę".

Większość dokumentów, które odnaleziono pochodzi z lat 30 i 40 XX wieku.
— To przede wszystkim formularze, fragmenty dokumentów, gazety czy instrukcje dotyczące funkcjonowania urzędu, wszystko oczywiście w języku niemieckim. To dobre nośniki informacji o historii i życiu miasta w tamtych czasach — uważa muzealniczka. — Dla mnie osobiście interesujących jest kilka podań o zapomogę, które złożyły wdowy po mężach poległych na froncie. Do nich dołączone są listy, które rodzina otrzymywała od dowódców, z zawiadomieniem o śmierci oficerów, wraz ze stosownym ustępem: "Oddał życie za Führera, Ojczyznę i pomyślność Wielkich Niemiec". Ktoś może powiedzieć, że to "tylko" kilkudziesięcioletnie papiery, ale kiedy się pomyśli o tym, że to jednak było zawiadomienie przede wszystkim o śmierci bliskiej osoby, o konsekwencjach tego dla rodziny, to trochę inaczej się na to patrzy.

Przy niektórych podaniach znajdowały się także stosowne rozpatrzenia wniosków.
— Jeśli się temu baczniej przyjrzymy, to możemy się np. dowiedzieć jakiej wysokości świadczenia w takich sytuacjach można było wtedy otrzymać i w jakim trybie je przyznawano — dodaje Wiesława Rynkiewicz-Domino.

Muzealnicy zajęli się oczyszczaniem znalezionych dokumentów, które przede wszystkim trzeba rozprostować. Potem dokładnie ocenią ich wartość historyczną.
— W Elblągu znajduje się dużo budynków z wieloletnią historią i często podczas remontów instytucje, a nawet sami elblążanie odnajdują coś nietypowego i ciekawego i przynoszą nam do muzeum — mówi Wiesława Rynkiewicz-Domio. — Te dokumenty także uważnie sprawdzimy. Być może trafią one archiwum elbląskiego, które znajduje się w Malborku, albo zostaną włączone w nasze czasowe wystawy pokazujące życie Elbląga z czasów przed i w trakcie wojny.
as

http://m.wm.pl/2018/09/orig/1-496135.jpg
Fot. KAS

	http://m.wm.pl/2018/09/orig/2-496136.jpg
Fot. KAS

	http://m.wm.pl/2018/09/orig/3-496137.jpg
Fot. KAS

	http://m.wm.pl/2018/09/orig/4-496138.jpg
Fot. KAS

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Przeczytalem #2593742 | 84.62.*.* 3 paź 2018 16:54

  Czytelne jest. Niemiecka Jednostkowa Umowa Najmu Mieszkania.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. X #2593689 | 37.47.*.* 3 paź 2018 15:25

  Czyli są tam zapisane nazwiska żołnierzy niemieckich którzy mordowali naszych.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. sum #2593684 | 83.6.*.* 3 paź 2018 15:23

   Ale super!

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz