Piątek, 15 listopada 2019. Imieniny Amielii, Idalii, Leopolda

Do elbląskiego szpitala trafi karetka do ratowania życia noworodków. To prezent od WOŚP

2018-10-08 13:36:09 (ost. akt: 2018-10-08 14:53:44)
Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu

Autor zdjęcia: archiwum szpitala

W najbliższy piątek do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu trafi specjalistyczna karetka „N”, do ratowania życia noworodków. Ambulans jest darem od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Ambulans „N” trafi do Oddziału Noworodka, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka. Karetka będzie wyposażona w inkubator transportowy przystosowany do bezpiecznego transportu noworodków i wcześniaków będących w stanie zagrożenia życia i zdrowia. Razem z bezcennym darem przyjadą do Elbląga Lidia Niedźwiedzka – Owsiak (Prezes Fundacji WOPŚP) i Jurek Owsiak.

— To wspaniała wiadomość — nie ukrywa radości ordynator oddziału lek. neonatolog Barbara Chomik. — Mogłabym bez końca wymieniać przypadki, kiedy zdrowie, a w wielu przypadkach życie naszych maleńkich pacjentów, udało się uratować tylko dzięki temu, że mieliśmy do dyspozycji sprzęt medyczny oznaczony czerwonym serduszkiem. Tymczasem karetka „N”, z której korzystaliśmy przez ostatnie lata, jest już bardzo wyeksploatowana, w ostatnim czasie coraz częściej zdarzały się jej awarie
 i usterki.

O swoim wielkim marzeniu – by mieć nową karetkę „N” – ordynator Barbara Chomik – napisała do Fundacji WOŚP. Po kilku miesiącach do szpitala dotarła radosna wiadomość. „Fundacja WOŚP informuje, że w ramach rozdziału środków zebranych podczas 25 Finału WOŚP zamierza przekazać szpitalowi w darze następujący sprzęt medyczny: karetka noworodkowa oraz inkubator transportowy do karetki”.
— Karetka neonatologiczna z Elbląga obsługuje praktycznie połowę województwa warmińsko-mazurskiego — informuje Koordynator Sekcji Transportu WSZ w Elblągu Robert Małejko. — 
W rzeczywistości, jeśli tylko jest taka potrzeba, transportujemy noworodki i niemowlęta także do innych szpitali w Polsce np. do Warszawy, Łodzi, Torunia. Od stycznia do września br. nasza karetka „N” wyjeżdżała 86 razy pokonując 17 tysięcy kilometrów. Taki sprzęt musi być niezawodny!

Oddział Noworodka, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym 
w Elblągu działa od 20 lat. Jest jednym z zaledwie 10 takich oddziałów (drugim z kolei) w Polsce noszących imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uroczystość nadania oddziałowi imienia WOŚP odbyła się dokładnie 12 października 2010 roku.
— To szczęśliwa zbieżność dat — mówi dyrektor szpitala Elżbieta Gelert. — Dokładnie osiem lat temu Jurek Owsiak przyjechał do nas po raz pierwszy, przywiózł nam wówczas inkubator transportowy 
dla noworodków, który z powodzeniem służy nam do dziś. Po 8 latach z radością czekamy na kolejną wizytę Dyrygenta Największej Orkiestry Świata oraz jego małżonki, pani Lidii. Będzie dla nas zaszczytem móc osobiście podziękować za ponad 20 lat nieustającej pomocy dla szpitala, za sprzętowe wsparcie naszej Neonatologii i innych oddziałów, na które również trafiają dzieci. Chcemy także podkreślić, że nasz szpital potrafi nie tylko brać, ale też dawać coś od siebie. Od ponad 20 lat z radością i wdzięcznością bierzemy udział w kolejnych Finałach WOŚP, organizując kwesty, aukcje i loterie, starając się dołożyć do tej ogromnej wspólnej skarbonki. Dlatego na uroczystość przekazania nowej karetki „N” zaprosiliśmy także naszych niezawodnych elbląskich wolontariuszy.

Ambulans, który trafi do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu 12 października 2018 roku to najcenniejszy z darów, jakie w ciągu ostatnich 20 lat szpital otrzymał od Fundacji WOŚP. Od 1999 roku do szpitala trafił już sprzęt medyczny od WOŚP o łącznej wartości 2,5 mln zł. Służy on ratowaniu zdrowia i życia najmłodszych pacjentów głównie na Intensywnej Terapii Noworodka, ale także na Pediatrii czy Otolaryngologii.
Anna Kowalska, rzecznik prasowy WSZ w Elblągu

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Bolo #2597852 | 178.235.*.* 9 paź 2018 11:51

    A co dostaliśmy od o.Rydzyka? Tak chwalonego przez PIS i zwolenników.Owsiak natomiast jest ostro krytykowany!!!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Ewa #2597634 | 176.97.*.* 9 paź 2018 06:14

    Dziękujemy za tak piękny prezent dla naszego szpitala

    ! - + odpowiedz na ten komentarz