Prawo do przedsiębiorczości, czyli wielkie zmiany dla małych firm

2018-10-14 01:00:00(ost. akt: 2018-10-12 14:32:00)
Od dwóch lat wprowadzane są zmiany ułatwiające prowadzenie działalności gospodarczej. „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany” – to hasło spotkań informacyjnych organizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, na których można dowiedzieć się, jakie korzyści dla firm niesie reforma prawa gospodarczego, w tym Konstytucja Biznesu.
Cykl obejmuje kilkadziesiąt konferencji w miastach wojewódzkich i powiatowych w całej Polsce organizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wraz z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii. W akcję zaangażowały się ponadto: Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Pełnomocnik Rządu ds. MŚP, Ministerstwo Cyfryzacji, Urząd Zamówień Publicznych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Bank Gospodarstwa Krajowego, Agencja Rozwoju Przemysłu, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA oraz Urząd Dozoru Technicznego.

W czasie spotkań uczestnicy poznają ułatwienia dla firm wprowadzonych przez Konstytucję Biznesu, zmiany w zakresie prawa podatkowego, zamówień publicznych, a także o ofertę wsparcia dla małych i średnich firm. Mają okazję porozmawiać o tym, co w praktyce oznaczają zmiany prawa gospodarczego – począwszy od prawa o działalności gospodarczej i zamówień publicznych, przez ubezpieczenia społeczne i podatki, po sprawy wchodzące w kompetencje dozoru technicznego.

Przedstawiciele PARP odpowiadają na pytania związane z ofertą wsparcia polskich przedsiębiorstw z funduszy unijnych oraz usługami centrum Rozwoju MŚP, zaś eksperci z Ministerstwa Cyfryzacji omawiają zagadnienia RODO.

Konstytucja dla firm

– Konstytucja Biznesu, stanowiąca zasadniczy element naszego pakietu zmian, jest odpowiedzią na niedoskonałość dotychczasowych regulacji, które nie były w stanie w pełni zrealizować gwarancji dotyczących wolności gospodarczej, zapisanych w Konstytucji RP – mówił premier Mateusz Morawiecki przedstawiając plan reformy prawa gospodarczego.

Razem z pakietem „100 zmian dla firm” oraz rozwiązaniami rozszerzającymi zachęty inwestycyjne na obszar całej Polski tworzą spójny system wspierania przedsiębiorczości. Zmiany i ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce dotyczą praktycznie każdego obszaru styku na linii państwo-biznes, czyli m.in. prawa przedsiębiorców, podatkowego i zamówień publicznych czy ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy mają zmniejszyć obciążenia biurokratyczne, zapewnić większą stabilność otoczenia prawno-instytucjonalnego dla firm oraz wspierać rozwój przedsiębiorczości.

– Konstytucja Biznesu to najbardziej kompleksowa reforma prawa gospodarczego od prawie 30 lat. Jestem przekonana, że tych pięć ustaw zmieni na lepsze polską rzeczywistość biznesową. Konstytucja ma przede wszystkim pomóc zbudować na nowo partnerskie relacje między przedsiębiorcami a urzędnikami i ułatwić założenie oraz prowadzenie firmy w Polsce – podkreśla minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Pewność prawa

Bardzo ważnym aspektem było zapewnienie poczucia pewności prawa. Dlatego jedno z najważniejszych założeń reformy mówi, że przedsiębiorca nie może ponosić negatywnych skutków zastosowania się do dominującej praktyki interpretacyjnej urzędu. Wprowadzono też zasadę „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone” oraz powszechną instytucję oficjalnych objaśnień prawnych szczególnie skomplikowanych przepisów. Gwarantujących ochronę firmom, które się do nich zastosują.

– W relacjach biznes-administracja nie zawsze mamy do czynienia z firmami z potężnym zapleczem merytorycznym, a sytuacja wielu firm MŚP jest porównywalna do tej, w której znajdują się konsumenci. Mówimy o osobach, które w niełatwych realiach gospodarczych najczęściej muszą radzić sobie same. Dlatego konstruując zmiany dla biznesu staraliśmy się patrzeć na rzeczywistość oczyma małych i mikroprzedsiębiorców, stworzyć dla nich możliwie przewidywalne i stabilne warunki prawne – mówi Mariusz Haładyj, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Fundamentami zmian wprowadzanych w ramach reformy prawa gospodarczego są przyjazne, jasne reguły tworzenia prawa gospodarczego, w szczególności, kiedy dotyczy ono mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Chodzi m.in. o starania, aby obciążenia i obowiązki nakładane na firmy były proporcjonalne do skali ich działalności. Tak, aby tam gdzie tylko można, mikro-, małe i średnie firmy traktować stosownie do ich możliwości, zwłaszcza w porównaniu z dużymi firmami. Przykładem takiego podejścia jest wprowadzenie „ulgi na start” dla początkujących przedsiębiorców oraz działalności nierejestrowej dla osób bądź prowadzących drobną działalność (lub sporadycznie).
Konstytucja Biznesu przewiduje też instytucjonalną ochronę praw i interesów tej grupy przedsiębiorców – odpowiada za nią Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Szczegółowe informacje o konferencjach i wielkich zmianach dla firm można znaleźć na stronie: http://prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl

Materiał informacyjny PARP