Poniedziałek, 25 maja 2020. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Karetka od WOŚP dla Elbląga [zdjęcia]

2018-10-12 14:54:15 (ost. akt: 2018-10-12 15:10:16)

Autor zdjęcia: Joanna Damratowska/Natalia Kaszkur

Do szpitala wojewódzkiego w Elblągu trafiła specjalistyczna karetka „N” do ratowania życia noworodków wraz z nowoczesnym inkubatorem. Ambulans oraz sprzęt za około 800 tysięcy złotych są darami od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Ambulans „N” trafił do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Królewieckiej w piątek. Karetka jest wyposażona w inkubator transportowy przystosowany do bezpiecznego transportu noworodków i wcześniaków będących w stanie zagrożenia życia i zdrowia.

— Wprawdzie posiadamy już jedną taką karetkę, ale ta służy nam już osiem lat i po prostu wyeksploatowała się — mówi lekarz Barbara Chomik, neonatolog, ordynator Oddziału Noworodka, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka szpitala wojewódzkiego. — Zwróciliśmy się więc z prośbą do fundacji WOŚP o zakup nowego ambulansu i w ciągu dwóch tygodni otrzymaliśmy odpowiedź, że dostaniemy karetkę wraz z inkubatorem. To dla nas powód do ogromnej radości, bo nasz szpital, jako placówka z najwyższym, trzecim stopniem referencyjności, opiekuje się połową województwa warmińsko-mazurskiego. Drugą taką karetkę posiada dopiero szpital w Olsztynie.

„Sercem” nowego ambulansu jest wspomniany inkubator, który dla najmłodszych pacjentów jest swoistym brzuchem matki i posiada wszystko, co jest potrzebne skrajnie niedojrzałemu dziecku na przetrwanie i bezpieczny dowóz malucha do oddziału intensywnej terapii.
— Jednym słowem ratuje najmniejsze i najbardziej bezbronne dzieci — dodaje Barbara Chomik.

Razem z bezcennym darem do Elbląga przyjechali także prezes Fundacji WOŚP Lidia Niedźwiedzka–Owsiak oraz Jurek Owsiak. W tym roku największy dyrygent świata i jego zwarta drużyna oraz ludzie dobrego serca zbierali środki dla wyrównania szans w leczeniu noworodków. Podczas 26. finału WOŚP w Elblągu udało się zebrać rekordową kwotę ponad 360 tys. zł.

— Nasza fundacja nie opiera się na żadnych sponsorach, tylko na ludziach, którzy chcą pomagać. Kiedy jest finał, kiedy gramy, nie myślimy ile pieniędzy uda się zebrać. A kiedy zaczynamy dzielić zebrane środki, to nie ma wpływu, ile miasto zebrało podczas WOŚP. Patrzymy, jakie są potrzeby, wrzucamy to do jednego „kotła” i później staramy się tak dzielić, by było jak najlepiej dla was — mówił Jurek Owsiak. — Karetka to „najwyższa półka” wśród tego typu pojazdów, w dodatku stanowiąca integralną całość z inkubatorem jezdnym, który pozwala szybko reagować i pomagać. Jestem przekonany, że posłuży przez długie lata.

Oddział Noworodka, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym 
w Elblągu działa od 20 lat. Jest jednym z zaledwie 10 takich oddziałów i drugim z kolei w Polsce noszącym imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uroczystość nadania oddziałowi imienia WOŚP odbyła się dokładnie 12 października 2010 r.
— To szczęśliwa zbieżność dat — mówi dyrektor szpitala wojewódzkiego Elżbieta Gelert. — Dokładnie osiem lat temu Jurek Owsiak przyjechał do nas po raz pierwszy, przywiózł nam wówczas inkubator transportowy 
dla noworodków, który z powodzeniem służy nam do dziś.

Ambulans to najcenniejszy z darów, jakie w ciągu ostatnich 20 lat elbląski szpital otrzymał od Fundacji WOŚP. Od 1999 r. do placówki trafił już sprzęt medyczny od fundacji o łącznej wartości 2,5 mln zł. Służy ratowaniu zdrowia i życia najmłodszych pacjentów głównie na Intensywnej Terapii Noworodka, ale także na pediatrii czy otolaryngologii.
Aleksandra Szymańska

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB