Czwartek, 9 lipca 2020. Imieniny Hieronima, Palomy, Weroniki

Dostał maila: "przejęliśmy twój komputer, ujawnimy wszystko". Czy jest się czego bać?

2018-12-20 08:53:59 (ost. akt: 2018-12-20 14:06:54)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Policja ostrzega: oszuści, działający w internecie, mają nowe metody działania. Wysyłają maile informujące o przejęciu kontroli nad komputerem i groźby ujawnienia zdobytych w ten sposób informacji.

Od pewnego czasu rozsyłane są wiadomości mailowe do tysięcy losowo wybranych użytkowników poczty elektronicznej, w których zawarte są informacje o zdalnym przejęciu kontroli nad komputerem ofiary, posiadaniu historii przeglądanych stron, o zrzucie dysku (!), także o przejęciu kontroli nad kamerą komputera i zarejestrowaniu tego co robiła ofiara. Sprawca dalej informuje, że jeżeli nie otrzyma wpłaty 540 dolarów w kryptowalucie, to upubliczni te informacje osobom z kręgu rodziny i znajomych.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości informują, że to jest zwykłe oszustwo!

— Informacje zawarte w treści takiego e-maila są całkowicie nieprawdziwe i zmyślone przez oszustwa. Nie posiada on żadnej kontroli nad komputerem, nie posiada żadnych informacji dot. przeglądanych stron, nie posiada żadnych zdjęć z kamery komputera. Informacja o rzekomo posiadanych zdjęciach z kamery może być wręcz śmieszna, ponieważ adresat takiego maila może nawet nie posiadać kamery lub ma ją zasłoniętą — informuje policja.

— Prosimy, aby nie zwracać uwagi na tego typu wiadomości. Należy je ignorować, kategorycznie nie wolno wysyłać żadnych pieniędzy. Sprawca nie posiada żadnych informacji o nas, po prostu bezczelnie kłamie — podkreśla mł. insp. Leszek Róziecki, naczelnik wydziału dw. z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Jak dodaje, działanie sprawcy nastawione jest na to, że rozsyłając te wiadomości do tysięcy osób, nawet jak złapie się w tę pułapkę jedna osoba, to sprawca już będzie zadowolony. Przy zerowych nakładach po jego stronie jest to i tak dla niego korzystne.

W niektórych tego typu wiadomościach sprawcy podają, że znają hasło do poczty elektronicznej i to jest jedyny fakt, który polega na prawdzie. Najprawdopodobniej adres poczty i hasło mogły być gdzieś udostępnione w Internecie na skutek szerszej akcji wycieku danych od usługodawcy. Informacje o tym, czy hasło mogło gdzieś wyciec można sprawdzić na stronie haveibeenpwned.com.

Jak radzą funkcjonariusze, niezależnie od tego, czy hasło będzie wskazane na tej stronie należy dla bezpieczeństwa zmienić hasło do poczty oraz do wszystkich innych usług powiązanych z tym kontem e-mail, np. konta w sklepach, portalach aukcyjnych czy społecznościowych. Dobrym rozwiązaniem jest także aktywne korzystanie z dobrych narzędzi antywirusowych. Jeżeli te działania dla kogoś są niewystarczające, to może ponownie zainstalować system operacyjny.

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. SŁOWNIK #2647963 | 188.146.*.* 21 gru 2018 11:30

  Jeżeli to jest jedyny fakt, który polega na prawdzie to inne fakty nie polegają na prawdzie ? "Fakt – zaistniały stan rzeczy, a w rozumieniu potocznym wydarzenie, które miało miejsce w określonym miejscu i czasie. W tym sensie faktem nie może być zdarzenie, które nie miało jeszcze miejsca, można jednak mówić o przewidywaniu przyszłych faktów – czyli zdarzeń, które najprawdopodobniej wydarzą się. Zdarzenia te jednak stają się faktami dopiero wówczas, kiedy już wydarzą się. "

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. daz #2647913 | 213.76.*.* 21 gru 2018 09:18

  Nie wiem kto wierzy w takie e-maile. Poza tym boją się Ci, którzy mają coś do ukrycia. Antywirus? Nie używam żadnego od 10 lat i nie mam żadnych problemów. Antywirusy to ściema. Wystarczy zachowywać rozwagę.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ss #2647911 | 213.76.*.* 21 gru 2018 09:14

  Fakt polagający na prawdzie? A są jeszcze jakieś inne fakty? To coś w stylu wracam z powrotem...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Przemoc kobiet wobec mężczyzn #2647867 | 193.243.*.* 21 gru 2018 07:46

  http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,15212 1,24133887,przemoc-kobiet-to-nieprawda-z e-facet-moze-zniesc-wiecej.html?fbclid=I wAR3sKORoZYJyQiAAVN7jY7gdG3t6Wsoq0sHYsuq W4bHM8CzukTH5E4rMc_M

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Al. #2647687 | 78.88.*.* 20 gru 2018 20:11

  Miałem i po prostu zignorowałem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)