środa, 8 kwietnia 2020. Imieniny Amadeusza, Cezaryny, Juliany

Ponad 48 milionów złotych wydadzą w tym roku na miejskie inwestycje

2019-01-23 15:00:29 (ost. akt: 2019-01-23 15:11:13)
Elbląg / panorama miasta

Elbląg / panorama miasta

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

W czwartek (24.01) elbląscy radni zagłosują nad przyjęciem budżetu miasta na 2019 rok. Jak mówią władze Elbląga, zakłada on intensyfikację inwestycji, które mają zewnętrzne dofinansowanie, przy jednoczesnym obniżaniu zadłużenia miasta.

Projekt budżetu miasta na 2019 rok był już gotowy w listopadzie, ale z uwagi na rok wyborczy i przyjętą w grudniu uchwałę o restrukturyzacji zadłużenia miasta, został znowelizowany. I tak planowane dochody wzrastają z ponad 622 mln zł do 644 mln zł, zaś wydatki z 620 mln zł do 649 mln zł. Ponad 48 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje miejskie.

— Z porównaniu z budżetem pierwotnym jest to budżet większy o około 5 procent. Dalej zakładamy intensyfikację tych inwestycji, które mają zewnętrzne dofinansowanie, a jednocześnie obniżamy zadłużenie miasta — mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, podczas konferencji prasowej w środę (24.01).

Najważniejsze inwestycje, które zostaną przeprowadzone w 2019 roku w mieście to m.in. remont zajezdni tramwajowej (wraz z kupnem czwartego, nowego tramwaju), odnowa nawierzchni dróg i chodników, drugi etap modernizacji targowiska miejskiego, budowa Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej, rozbudowa szpitala miejskiego i budowa bloku operacyjnego, kontynuacja adaptacji Biblioteki Elbląskiej oraz remont Galerii El.

— Planujemy złożenie wniosków do ministerstwa i stworzenie w dawnym budynku gimnazjum przy ul. Lotniczej przedszkola i żłobka, powtórzymy wniosek o boiska przy SP nr 18, 21 i przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, złożymy także wniosek do ministerstwa sportu na modernizację krytego lodowiska, a dokładnie jego układu chłodzącego — wyliczał prezydent Wróblewski.

— Cieszy nadwyżka operacyjna na poziomie 31 mln zł. To pozwoli na dalszą kontynuację i wprowadzanie nowych inwestycji. Samorząd znalazł także środki - 6,2 mln zł na 2019 rok - na podwyżki dla nauczycieli mimo braku środków w subwencji oświatowej. Będziemy te pieniądze starali się odzyskać z ministerstwa edukacji — zapowiedział radny Marek Burkhardt z klubu radnych KWW Witolda Wróblewskiego.

Poparcie dla budżetu miasta na 2019 rok wyrażają także radni Koalicji Obywatelskiej.

— Praktycznie w każdej dziedzinie planowane są inwestycje, które poprawią mobilność czy jakość usług. Ale my jako radni będziemy też chcieli mówić także o działaniach miękkich: bardzo często oczekiwania mieszkańców Elbląga są tu i teraz — zaznaczył Antoni czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.

Przed jutrzejszą sesją budżetową konferencję prasową zapowiedzieli także radni Prawa i Sprawiedliwości.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB