Poniedziałek, 20 maja 2019. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Szare, bure lub pstrokate, wszystkie koty za pan brat! Zieleń Miejska ma pomysł na obsady kwietników

2019-01-28 11:51:17 (ost. akt: 2019-01-28 11:56:40)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

"Kto poznał dziś nasz koci klan, kto widział nasz dachowy tan, ten zna kociego życia treść, ten wie w zarysie, kim kot jest". Przesłanie z musicalu "Koty" jest tegorocznym motywem przewodnim, który pojawi się na letnich obsadach elbląskich kwietników.

Zarząd Zieleni Miejskiej już myśli się o lecie, a konkretnie o tym, jakimi kompozycjami kwiatowymi przyozdobić w tym roku Elbląg. Pomysłów było wiele, ale Iwona Morawska, główna dekoratorka w ZZM, która od lat projektuje wszystkie dywany kwiatowe w Elblągu oraz zajmuje się ich realizacją postanowiła, że w tym roku przemyci na elbląskie kwietniki nieco... prywaty.

— Od dziecka jestem zafascynowana kotami i uwielbiam ich dwoistą naturę. W dzień to miłe, przyjacielskie i słodkie sierściuchy, które lubią zabawy z włóczkowymi bibelotami i wylegiwanie się na kolanach. Za to w nocy przeistaczają się w prawdziwe drapieżniki — mówi inż. Morawska. — Jestem także fanką kultowego musicalu "Koty" (ang. The Cats), który opowiada o filozofii kociej natury. Pomyślałam więc, że miło będzie pokazać elblążanom różne oblicza tych zwierząt. A do tego świetnie nadają się nasze kwietniki.

W ten sposób, już po wyjściu z dworców PKP i PKS natkniemy się na dwa kolorowe koty wesoło bawiące się piłką z włóczki. Wylegujące się, prężące smukły, koci grzbiet a także przyczajone, niczym małe tygrysy i gotowe do skoku sierściuchy, będą czekały na kwietnikach przy dawnej Modzie Polskiej. W elipsie przy pasażu na ul. Hetmańskiej w czułym uścisku przycupną zaś dwa koty z prawdziwym przesłaniem miłości. A na kwietniku przy Placu Jagiellończyka "zakwitnie" prawdziwy kot-myśliciel, z różową kokardą na szyi. Motywy kotów pojawią się także na obsadach w parku Kajki oraz na ulicy 1 Maja.

Do wykonania tych kompozycji zieleń miejska zamówiła około 100 tysięcy roślin za prawie 105 tysięcy złotych. Do obsad zostaną wykorzystane rośliny o długim okresie kwitnienia, m.in. białe i czerwone begonie, niebieskie żeniszki oraz aksamitki.

— Bardzo zależało mi, by w tym roku kompozycje stworzyć na zasadzie kontrastu, z podstawową ilością kolorów po to, by wyeksponować sylwetkę kota na kwietniku. Myślę, że w ten sposób stworzymy z kwiatów i roślin piękną, plastyczną sylwetkę kota, która będzie cieszyć oczy elblążan i gości odwiedzających nasze miasto. "Pan Kot nie wolny jest od wad, lecz swoją kocią dumę ma! A w czym jest rzecz? A o co szło? Byś wiedział lepiej, kim jest kot" — mówi Iwona Murawska, cytując przesłanie z "Kotów".

Zarząd Zieleni Miejskiej co roku zaskakuje elblążan kreatywnymi pomysłami letnich obsad. Na elbląskich rabatkach w poprzednich latach mieliśmy już elementy związane z piłkarskim Euro 2012, ludowe wycinanki, barokowe ornamenty, superbohaterów z filmów i kreskówek, motywy miłości oraz symbole nawiązujące do obchodów 70-lecia Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Zaś w ubiegłym roku na obsadach pojawiły się ozdoby nawiązujące do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Letnie obsady tradycyjnie rozpoczną się na przełomie maja i czerwca,  po tzw. "zimnej Zośce". Oprócz kwietników zieleń miejska obsadzi także pojemniki kwiatowe na ul. 1 i 3 Maja, Gwiezdnej i na Starym Rynku.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB