Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Klasycznie u Sewruka

2019-02-04 11:53:06 (ost. akt: 2019-02-04 11:54:01)

Autor zdjęcia: arch. teatru

Kto ma ochotę na teatralną klasykę w doskonałym wydaniu niech koniecznie zobaczy "Skąpca" w Teatrze Sewruka. Jest to jedna z najbardziej znanych i grywanych komedii Moliera. Początki sztuki jednakże nie były łatwe.

Pierwsze wystawienie miało miejsce w 1668 roku, a w tytułową rolę Harpagona wcielił się sam autor – Molier. Co ciekawe "Skąpiec" nie był od razu doceniony przez publiczność, sztukę wystawiono zaledwie siedem razy. Dopiero po pewnym czasie weszła ona do stałego repertuaru Comédie-Française, francuskiego teatru narodowego. Od tego czasu zyskała uznanie w kręgach literackich, została przetłumaczona na setki języków i nie schodzi z afiszy teatrów na całym świecie.

Tytułowy skąpiec Harpagon, ma obsesję na punkcie pieniędzy. Pochłonięty myślami o swoim majątku nie liczy się z nikim i z niczym. Obsesja posiadania dóbr materialnych zastępuje mu wartości, których najbardziej brakuje. Odsuwając się od najbliższych, bezwzględny dla swoich dłużników Skąpiec, w końcu przeżyje katharsis. Jak zmieni się jego postrzeganie świata, który wcześniej przysłonięty był wizją pieniędzy?

W tytułowej roli zobaczymy Krzysztofa Bartoszewicza. Zapraszamy do Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu 9 lutego (sobota) na godzinę 18.00.
Dorota Sianożęcka

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB