Niedziela, 31 maja 2020. Imieniny Anieli, Feliksa, Kamili

ASF w natarciu. W elbląskiej Bażantarni szukano padłych dzików

2019-02-19 12:58:32 (ost. akt: 2019-02-19 13:02:46)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Kilkudziesięciu żołnierzy WOT wraz z leśnikami przeczesywało elbląską Bażantarnię w poszukiwaniu padłych dzików, które mogły być nosicielami wirusa ASF. Podczas poszukiwań znaleziono dwa martwe zwierzęta. Jeszcze nie wiadomo, czy były chore.

Poszukiwania odbyły się w minioną sobotę i zostały zarządzone po tym, jak w połowie stycznia w elbląskiej Bażantarni znaleziono martwego dzika, który był zarażony wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń (AFS). W trakcie przeczesywania lasu zostały znalezione dwa martwe dziki, od których zostały pobrane próbki do badań. Te mają stwierdzić, czy padłe zwierzęta także były chore.

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna, nieuleczalna, wysoce zakaźna i zaraźliwa, wirusowa choroba świń domowych oraz dzików. Nie ma na nią szczepionki. Wirus nie przenosi się na inne gatunki zwierząt i nie jest niebezpieczny dla ludzi. Ale region, w którym zostanie stwierdzona choroba, narażony jest na ogromne straty ekonomiczne, bo mięso i inne produkty zwierzęce pozyskane ze zdrowych świń i zdrowych dzików z obszarów, na których stwierdzono ASF, nie może być przedmiotem eksportu. ASF na tereny naszego kraju dotarł zza wschodnich granic w 2014 roku. Od tego czasu dynamika szerzenia się wirusa na terenach Polski nie słabnie.

W najbliższym czasie przeprowadzone zostaną jeszcze dwie podobne akcje na Wysoczyźnie Elbląskiej: w soboty 23 lutego i 9 marca.

O czym powinni teraz pamiętać gospodarze hodujący trzodę chlewną?
— Przede wszystkim przestrzegać zasad bioasekuracji. Na stronie internetowej Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Elblągu widnieje ulotka, na której zostało opisane, co należy robić a czego nie wolno w gospodarstwie znajdującym się w strefie objętej rygorami. Przede wszystkim musi być ono zabezpieczone matami dezynfekcyjnymi na wjazdach i wejściach, a budynki gospodarcze muszą być szczelne. Trzeba także stosować odzież ochronną: buty i fartuch i pod żadnym pozorem nie wchodzić do chlewni, jeśli wcześniej było się w lesie. Nie wolno także wprowadzać do gospodarstwa żadnych produktów uzyskanych z dzików. Nie wolno też ścielić zwierzętom słomy czy siana, do którego mogły mieć dostęp dziki — mówił w lutym 2018 r. w rozmowie z Dziennikiem Elbląskim Jerzy Koronowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii.
as

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Tjefałjen siewodnia #2684610 | 109.241.*.* 19 lut 2019 22:11

    Wszystkiego świnie siedzą w kinie.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz