Reklama

Wędkarze z naszego regionu ostrzegają. Złowili okonie z pasożytami

26/02/2019 11:26

Do elbląskiego biura Polskiego Związku Wędkarskiego wpłynęło kilka zgłoszeń dotyczących występowania nicieni w złowionych rybach. Jak informuje Krzysztof Cegiel, dyrektor biura, wszystkie otrzymane informacje dotyczyły okoni złowionych w okolicach ujść rzek do Zalewu Wiślanego.

- Nicienie umiejscawiają się w mięśniach ryby i mają postać spiralek koloru czerwonego. Dla niektórych gatunków nicieni organizm człowieka może być żywiciel pośrednim, a spożycie ich przez człowieka może być potencjalnie niebezpieczne - ostrzega Krzysztof Cegiel, dyrektor elbląskiego biura Polskiego Związku Wędkarskiego.

Jak zapowiedział, w najbliższym czasie władze elbląskiego okręgu PZW pobierze próbki w postaci kilkunastu okoni i zleci badanie specjaliście chorób ryb. Ten określi gatunek nicienia i potencjalne zagrożenie tego określonego gatunku dla człowieka w przypadku spożycia nie w pełni przetworzonych ryb.

Nicienie to obleńce, które żyją w środowisku wodnym i glebie. Większość z nich to pasożyty roślin i zwierząt.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama

Wideo DziennikElblaski.pl




Reklama