Niedziela, 31 maja 2020. Imieniny Anieli, Feliksa, Kamili

To jeden z najniebezpieczniejszych zawodów świata [ZDJĘCIA]

2019-04-08 18:09:54 (ost. akt: 2019-04-10 09:34:14)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Choć to jeden z najniebezpieczniejszych zawodów świata, nie ma mowy o panice czy pośpiechu. W zespole panuje niezwykły spokój, harmonia i koncentracja. Mowa o patrolu rozminowania 9 Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie.

Kamizelka z płytami ochronnymi waży ponad 18 kilogramów, spodnie kolejne 8,5 kg, do tego 6-kilogramowy hełm, system łączności i chłodzenia czy system ochrony dróg oddechowych. Waga kompletnego kombinezonu przeciwwybuchowy EOD-9 to 54 kg. Chroni on sapera nie tylko przed odłamkami, ale także przed falą uderzeniową i termiczną.

Z okazji zbliżającego się Dnia Sapera, żołnierze 9 BBKPanc. dali szansę dziennikarzom poczuć się jak członkowie patrolu rozminowania i go włożyć. Ciężko w nim chodzić, waga dosłownie wbija w ziemię, zakres ruchów oraz widoczność są mocno ograniczone, a do tego po chwili robi się duszno. Klęknięcie na ziemi i wykopanie z ziemi atrapy niewybuchu jest niemal niewykonalne, a znalezisko wypada z dłoni.

Strach pomyśleć, co by się stało, gdyby to był prawdziwy ładunek. I choć dla nas była to zabawa, codzienność saperów już tak wygląda. Prawdziwy saper nie ubiera się sam, ale zdany jest na kolegów, którzy dbają o to, by w kombinezonie nie została żadna szczelina, przez którą mogłyby się dostać odłamki ładunku. Członkowie zespołu w każdym momencie muszą zachować maksimum ostrożności. Nie może im zadrżeć ręka. Nieprzeszkolonej osobie ciężko nawet sobie wyobrazić, co musi czuć saper, który w takim stroju musi podejść do niewybuchu i go zneutralizować. I to codziennie. Bo patrol rozminowania nr 9 wyjeżdża do akcji ok. 300-350 razy rocznie.

— Każdego roku podejmujemy bardzo duże ilości materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego z okresu I i II wojny światowej — mówi st. chor. szt. Stanisław Śmigielski, dowódca patrolu rozminowania nr 9 9 BBKPanc.
— Wyjazdów mamy ok. 300-350 rocznie. Podejmujemy m.in.: pociski, granaty, amunicję, różnego rodzaje bomby lotnicze, miny przeciwpancerne i przeciwpiechotne. Od momentu powstania etatowego patrolu w Braniewie, czyli od ponad 20 lat, zdarzyła nam się nawet ważąca 500 kilogramów bomba.

Patrol rozminowania nr 9 w Braniewie jest przypisany do północno-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego i ma pod sobą trzy powiaty: braniewski, elbląski i bartoszycki. Patrol liczy osiem osób. Zespół musi być niezwykle zgrany i polegać na sobie w 100 procentach.

— Jeden na drugiego musi liczyć, ponieważ podejmujemy przedmioty niebezpieczne, które później neutralizujemy. Nasz zespół musi być zgrany! — dodaje Śmigielski.

Choć to jeden z najniebezpieczniejszych zawodów świata, nie ma mowy o panice czy pośpiechu. Jego członkowie muszą odznaczać się dużą odpornością na stres. W zespole panuje niezwykły spokój i koncentracja. Bo saper idąc do pracy nigdy nie wie, co odkryje przed nim ziemia.

— To bardzo niebezpieczna praca, dlatego sapera nie można denerwować. Ta praca nie należy do takich, w których decyzje podejmuje się na już, na szybko. Trzeba rozwagi, spokoju, no i przede wszystkim trzeźwości umysłu — mówi Śmigielski.

Często jednak osobom znajdującym niebezpieczne „pamiątki” z okresu II wojny światowej tego rozsądku brakuje i nie wiedzą jak się zachować.

— Przede wszystkim: nie dotykamy i nie podnosimy materiałów niebezpiecznych — mówi Śmigielski. — Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie ogólnopolskiego numer 112. Wtedy zostaniemy wezwani na miejsce takiego znaleziska. Dodam, że prowadzimy mnóstwo szkoleń dla dzieci i młodzieży w szkołach i instytucjach, podczas których informujemy jak się zachować po znalezieniu materiału niebezpiecznego oraz o tym, aby nie próbować takich materiałów rozbrajać na własną rękę.

Kolejne prelekcje zorganizowane przez braniewskich saperów odbędą się w elbląskim Multikinie już 11 i 12 kwietnia o godz. 10.00.
Aleksandra JakimczukKomentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pilna pożyczka: caravellamariepierre@gmail.co #2761326 | 185.246.*.* 13 lip 2019 00:38

  Pilna pożyczka: caravellamariepierre@gmail.com Witaj, w całej Europie i na całym świecie (Francja, Belgia, Szwajcaria, Rumunia, Włochy, Hiszpania, Kanada, Portugalia, Luksemburg, Gujana, Reunion, Majotta, Gwadelupa, Martynika, Polinezja Francuska, Nowa Kaledonia ...) , Oddałem do Twojej dyspozycji pożyczkę od 3.000 euro do 500.000 euro z bardzo prostymi warunkami w wysokości 2%. Prowadzę również inwestycje i pożyczki między różnymi rodzajami osób. Oferuję kredyty w krótkim, średnim i długim okresie. Więcej Aby uzyskać informacje, skontaktuj się ze mną bezpośrednio na mój adres e-mail: caravellamariepierre@gmail.com

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zabezpieczony kredyt w 48 godzin #2713156 | 41.79.*.* 9 kwi 2019 16:17

  Witam, Oferuję Ci kredyty o bardzo prostych warunkach przez maksymalny okres spłaty 25 lat bez względu na pożyczoną kwotę. Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się ze mną. e-mail: francoisemorandeau@hotmail.com

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. min #2713073 | 83.31.*.* 9 kwi 2019 14:58

  Panowie chylę czoła, ja też zajmowałem się tym zagadnieniem w policji, byłem niejako pionierem jeżdziłem po całym województwie, nie było takich zabezpieczeń jak teraz, nikt nie oddawał wtedy godzin ani dni przepracowanych ponad normę, miałem okazję być przy wybuchu dosłownie metry dzieliły mnie i ułamki sekund od odlotu z tego świata, ktoś zdetonował ładunek jak podchodziłem do niego. ą na odchodne policja napisała w opinii że żadnych osiągnięć nie mam chociaż dostałem nawet medal ale przy okazji zabrano mi dodatki służbowe na dzień przed emeryturą tak postępują w policji a potem dziwią się że nie ma chętnych do służby

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. § #2712387 | 37.201.*.* 8 kwi 2019 20:15

  Mam nadzieje , ze chlopaki dostaja dobre wynagrodzenie za tak niebezpieczna prace. Pozdrawiam wszystkich saperow.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Władek #2712342 | 79.186.*.* 8 kwi 2019 19:27

  Jak to się mówi-"Saper się myli tylko raz".

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz