Poniedziałek, 17 lutego 2020. Imieniny Donata, Gizeli, Łukasza

Nad Zalewem strzelać do ptaków nie będzie można? Prokuratura występuje do sejmiku województwa

2019-04-11 12:55:26 (ost. akt: 2019-04-14 07:47:55)
W zakazanej strefie, myśliwi z Włoch wybili prawie tysiąc ptaków

W zakazanej strefie, myśliwi z Włoch wybili prawie tysiąc ptaków

Autor zdjęcia: Facebook/Ornitolodzy Warmii i Mazur

Prokuratorzy z Elbląga zapowiedzieli, że zwrócą się do sejmiku województwa z prośbą, by organ wydał dokument o wyłączenie z granic obwodów łowieckich brzegu Zalewu Wiślanego, jako terenu niedostępnego dla myśliwych. Przypomnijmy, że październiku 2018 roku, w okolicach Nowej Pasłęki, znajdującej się w tzw. zakazanej strefie, myśliwi z Włoch wybili prawie tysiąc ptaków.

Do masowego polowania miało dojść w październiku 2018 roku. Polowali Włosi, którym łowiska udostępnili miejscowi myśliwi. Wedle szacunków ornitologów, w wyniku tzw. polowania dewizowego, mogło dojść do odstrzału około tysiąca dzikich gęsi, kaczek i kormoranów.

Myśliwi urządzili polowanie w Klejnówku (Nowa Pasłęka), nad Zalewem Wiślanym. Teren wchodzi w skład obszaru chronionego Natura 2000. Według organizatorów polowania, wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Myśliwi powoływali się bowiem na opinię Ministerstwa Środowiska, która mówiła, że rejon polowania nie był w strefie brzegowej Morza Bałtyckiego. Ornitolodzy, którzy nagłośnili sprawę, twierdzili jednak, że był. Zaś prawo łowieckie wyraźnie stanowi, że kto poluje na przelotne ptactwo łowne na wybrzeżu morskim w pasie 3000 m od brzegu w głąb morza lub 5000 m w głąb lądu podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.

Sprawą zajęli się śledczy z Elbląga.

— Myśliwi opierali się na opinii ministerstwa, z której wynikało, że brzeg Zalewu Wiślanego, nie jest brzegiem morskim, co pozwalało im na polowanie na tym terenie. Długo czekaliśmy na odpowiedź Departamentu Rolnictwa MŚ dotyczącą tej kwestii, Wynika z niej, że departament niejako wycofuje się z wcześniejszej opinii i przyjmuje, że od stycznia 2015 roku funkcjonuje decyzja Urzędu Morskiego w Gdyni, która jednoznacznie określa brzeg Zalewu Wiślanego jako brzeg morski. To oznacza, że na tym terenie nie powinny się odbywać polowania — mówi Jarosław Żelazek, Prokurator rejonowy w Elblągu.

I wskazuje, że elbląska prokuratura wystąpi do sejmiku województwa o wyłączenie z granic obwodów łowieckich brzegu Zalewu Wiślanego, jako terenu niedostępnego dla myśliwych.

— Obok czynności procesowych podjęliśmy działania, aby takie polowanie już się nie powtórzyło. Wystąpiliśmy w trybie administracyjnym, a prokuratorzy prowadzą również tego rodzaju postępowania, do sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, który określa granice obwodów łowieckich o wytyczenie ich na nowo z pominięciem brzegu Zalewu Wiślanego — kończy Jarosław Żelazek.

Co zaś z samymi myśliwymi? Czy poniosą za swój czyn karę? Tego na razie nie wiadomo, bo postępowanie w sprawie wciąż jest prowadzone.
łr, as

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. fuj #2715687 | 2.202.*.* 12 kwi 2019 18:50

  Co za skurwysynstwo! Co to za sport, zabijanie zywych istot, najgorsze jest to, ze niektorzy z tych zabijakow mowia, ze kochaja zwierzeta.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ju #2715658 | 83.9.*.* 12 kwi 2019 18:07

  Po co piszecie takie rzeczy przecież nam już tak nic nie można. o przepraszam możemy chodzić do kościoła i modlić się głęboko.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mko #2715657 | 82.31.*.* 12 kwi 2019 18:05

  Myśliwy to debil. Kto zamiast smacznie spać łazi po lesie w nocy czasem po deszczu, zimnie. Zasiada czeka wypatruje. Potem strzela, szuka, dzwiga to co tam trafił, zabobony odprawia. To trzeba miec n. niewymieszane. Jakbym w pracy sie dowiedział kto jest myśliwy to wiecej reki bym nie podal.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. dlaczego #2715623 | 88.156.*.* 12 kwi 2019 17:35

  liczydła - dlaczego nie tysiąca jeden, z tych na zdjęciu wyjdzie ci milion. Brawo geniusze. Dziś w Biedronie cała chłodnia pięknych kaczek, wczoraj były gęsi i to wszystko rosło martwe nikt tego nie zabijał????????Hipokryci!!!!!!!!!! Zbierać się do liczenia!!!!!!!!!!!!!Żaden myśliwy nie spowoduje tego aby w jednym roku wszystko wystrzelać a potem co???????/

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Stefan #2715178 | 89.228.*.* 12 kwi 2019 07:48

  Masakrę 1000 ptaków nazywacie polowaniem????

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)