Sobota, 19 września 2020. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Dawcy narządów podróżują z ulgami

2019-05-10 07:00:13 (ost. akt: 2019-05-11 15:12:46)
ZKM Elbląg

ZKM Elbląg

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Zostanie dawcą narządów lub komórek czy tkanek, przyczynia się nie tylko do pomocy innym, ale i pozwala na uzyskanie ulg. Jak na przykład w Elblągu na przejazdy komunikacją miejską czy pewne przywileje w służbie zdrowia.

Fundacja DKMS, która zajmuje się poszukiwaniem dawców dla pacjentów potrzebujących przeszczepienia komórek macierzystych szpiku, informuje, że w Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu tych osób jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego.

Być może nie wszyscy wiedzą, że m.in. takim dawcom przysługuje szereg przywilejów, na przykład w komunikacji miejskiej. Jak się dowiadujemy w Zarządzie Komunikacji Miejskiej w Elblągu, ulga dla osób posiadających tytuł „Zasłużony Dawca Przeszczepu” w elbląskiej komunikacji miejskiej obowiązuje na podstawie uchwały Rady Miejskiej w Elblągu „w sprawie cen biletów za przejazdy osób. Takie osoby mogą korzystać z autobusów i tramwajów bezpłatnie.

— Podstawą do skorzystania z tego uprawnienia jest legitymacja „Zasłużony dawca przeszczepu” według wzoru określonego w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie odznak „Dawca przeszczepu” i „Zasłużony dawca przeszczepu” wraz z dokumentem stwierdzającym tożsamość lub imienna Elbląska Karta Miejska z uprawnieniem zapisanym na podstawie wskazanej legitymacji — wyjaśnia Michał Górecki, kierownik Sekcji Organizacji Przewozów Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu.

Według informacji Ministerstwa Zdrowia, każdy, kto oddał narząd lub więcej niż jeden raz szpik albo inne regenerujące się komórki i tkanki, może otrzymać właśnie odznakę „Zasłużony dawca przeszczepu”. Uzyskanie tego tytułu potwierdza wspomniana przez Góreckiego legitymacja.

— Wniosek o nadanie tytułu może złożyć kierownik podmiotu leczniczego, w którym przeprowadzono pobrania oraz osoba, której wniosek dotyczy, jeżeli pobranie odbyło się za granicą — podają resortowi urzędnicy. — Wniosek można złożyć w każdym dowolnym momencie po przeprowadzeniu pobrania w Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” (Al. Jerozolimskie 87, 02-001 Warszawa).

Uzyskanie odznaki jest bezpłatne.

Niestety ZKM w Elblągu nie posiada dokładnych danych na temat liczby pasażerów korzystających z tego konkretnego przywileju.

— Do tej pory nie została wydana ani jedna imienna Elbląska Karta Miejska z takim uprawnieniem — poinformował nas Michał Górecki. — Trzeba przy tym dodać, że z ulgi można skorzystać bez konieczności wyrabiania imiennej EKM. Z doświadczeń naszych kontrolerów wynika jednak, że pasażerowie korzystają z tego uprawnienia bardzo sporadycznie.

Zostanie dawcą narządów lub komórek to nie tylko szansa pomocy innym czy wspomniane ulgi na przejazdy komunikacją. Zasłużeni dawcy mogą również korzystać poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, korzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach czy też bezpłatnie (do wysokości limitu finansowania) zaopatrywać się w leki objęte wykazem leków refundowanych oraz wykazem leków, które można stosować w związku z oddawaniem krwi.

Aby zostać dawcą szpiku, warto wejść na stronę dkms.pl, gdzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca. To pierwszy krok, dzięki któremu ktoś może zyskać drugie życie.
Łukasz Razowski


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB