Czwartek, 21 listopada 2019. Imieniny Janusza, Marii, Reginy

Maszty telefonii komórkowych do kontroli

2019-05-28 09:15:02 (ost. akt: 2019-05-29 07:22:56)
Maszt GSM

Maszt GSM

Autor zdjęcia: Archiwum wm.pl

Być może niebawem dowiemy się czy maszty telefonii komórkowych rzeczywiście – jak twierdzą niektórzy – nie szkodzą osobom mieszkającym w ich okolicy. Rząd zapowiedział zmiany w prawie i przeprowadzenie rzetelnych kontroli.

Obawy mieszkańców, w okolicach których domów mają powstać, lub już istnieją maszty telefonii komórkowych, mogą być podstawne. Raport Najwyższej Izby Kontroli ujawnił, że nic nie wiemy o zagrożeniu, jakie może stanowić pole elektromagnetyczne. Jak wynika z najnowszego badania, maszty telefonii nie są odpowiednio kontrolowane.

— Organy Inspekcji Ochrony Środowiska oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie są przygotowane ani organizacyjnie, ani technicznie do kontroli pola elektromagnetycznego – mówił Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK. - To dlatego, że ich kompetencje nakładają się, a przepisy nie określają jednoznacznie roli, jaką mają odgrywać w systemie ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym od urządzeń telefonii komórkowej. W kilku przypadkach inspektoraty ochrony środowiska oraz wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne nie miały nawet potwierdzonych kompetencji do wykonywania pomiarów PEM.

Niedługo po opublikowaniu raportu, Strona rządowa zgodziła się z ustaleniami kontroli i zadeklarowała realizację wniosków NIK po kontroli działań administracji w zakresie ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym z urządzeń telefonii komórkowej. System nadzoru i kontroli natężeń PEM zostanie poprawiony.

— Rząd przygląda się systemowi nadzoru nad dotrzymywaniem norm PEM i podobnie jak NIK dostrzega jego nieskuteczność - poinformowała podczas posiedzenia sejmowej komisji wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.

— Cieszy mnie fakt, że Ministerstwo Cyfryzacji skorzystało z rekomendacji NIK— skomentował szef Izby. — Mam nadzieję, że nowelizacja ustawy zagwarantuje utrzymanie bezpiecznego poziomu promieniowania w otoczeniu stacji bazowych. A ponadto, że powstaną jednoznaczne i przejrzyste przepisy regulujące powstawanie i modernizacje takich miejsc. Przede wszystkim cieszy deklaracja, że badania będą prowadzone nie tylko w godzinach pracy inspekcji od godz. 8:00 do 16”00, ale wtedy kiedy jest największe wykorzystanie i największy ruch w sieci internetowej, czyli np. w godzinach wieczornych — dodał.

Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że wyniki kontroli NIK pojawiły się w dobrym czasie, bowiem raport NIK był bardzo pomocny przy redagowaniu ostatecznego tekstu projektu „megaustawy”.

„Megaustawa” ma też wprowadzić system publicznej informacji o polu elektromagnetycznym, konieczny w związku z protestami mieszkańców okolic, w których planowane są instalacje urządzeń naziemnych dla sieci 4G i 5G.

Ogólnodostępny system ma ruszyć w sierpniu 2020 roku, aby każdy mógł sprawdzić poziom PEM w danej okolicy.

raz

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Karol #2753546 | 188.147.*.* 27 cze 2019 10:16

  Te rachmistrz VVV.Od kiedy to maszty mają po 10 watów mocy? Nie łaska 2 kilowaty ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Co to będzie #2739683 | 213.73.*.* 29 maj 2019 09:33

  Wiecie co będzie, jak okaże się, że jednak coś jest nie tak z tymi masztami? Jak każą wszystkie wyłączyć? Kto ma jeszcze telefon stacjonarny w domu? Kto przeżyje bez komórki - nie tylko do neta, ale w ogóle!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ciemny lud to kupi #2739647 | 46.79.*.* 29 maj 2019 08:34

  po wysłuchaniu tego wykładu.....raczej "straszno niż smieszno"......bo, ta niby wiedza, którą przekazują na pospolitych uczelniach "proFesury i docenty" jest jak za króla Ćwieczka............. "Zabójczy wpływ sieci 5G na pola torsyjne organizmów żywych - dr Diana Wojtkowiak...... https://www.yout ube.com/watch?v=Qn6JKMrLN5g

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. żenada #2739642 | 46.79.*.* 29 maj 2019 08:30

  żenujący sa "specjaliści', co przekonują, ze maszty nie szkodzą, a mają poziom wiedzy sprzed stu lat ..... Prof. Henryk BANACH o technologii 5G na konferencji w Sejmie - 26.04.2019.... https://www.youtube. com/watch?v=sLUXm3_tpT8

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. mosci koniuszy #2739395 | 82.31.*.* 28 maj 2019 19:50

  Temu się przyłozy kare tamtemu i będzie na kiełbasę 500+

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (14)