Sobota, 15 sierpnia 2020. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Rodziny osób schorowanych i starszych otrzymają wsparcie

2019-08-14 08:24:43 (ost. akt: 2019-08-14 08:39:44)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: źróło: pixabay.com

Rusza pilotażowy program tzw. opieki wytchnieniowej. Dzięki niemu opiekunowie będą mogli otrzymać bezpłatne wsparcie w opiece nad osobami niepełnosprawnymi. W Elblągu tym roku z programu może skorzystać nawet około 150 osób.

Jak wyjaśniają władze Elbląga, dzięki realizacji programu w naszym mieście członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad niepełnosprawnym, będą mogli skorzystać z bezpłatnej doraźnej, czasowej pomocy.

— Świadczona ona będzie w ramach pobytu dziennego, pobytu całodobowego i w ramach specjalistycznego poradnictwa – wyjaśnił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Co warte podkreślenia, jesteśmy jedynym samorządem w województwie, który będzie realizował program we wszystkich trzech modułach i jednym z 12, które przystąpiły do programu.

Program jest skierowany do członków rodzin lub opiekunów, którzy sprawują bezpośrednią opiekę nad dzieckiem z niepełnosprawnością, posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności i mającym łączne wskazania do: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji; konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, oraz do osób opiekujących się dorosłymi osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

— Opiekunowie osób niepełnosprawnych, zwłaszcza w stopniu znacznym, muszą się na co dzień borykać z różnymi problemami związanymi z zapewnieniem całodobowej opieki i pielęgnacji członkom swoich rodzin. Żyją w stałym stresie, obciążeniu psychicznym i fizycznym. Rezygnują czasami z realizacji swoich planów, marzeń, z pracy zawodowej, przedkładają potrzeby bliskich nad swoje potrzeby. Właśnie dlatego powstał ten program, który, jak sama nazwa wskazuje, ma dać wytchnienie tym osobom poprzez zapewnienie opieki osobom niepełnosprawnym w sytuacji, gdy opiekun będzie potrzebował np. skorzystać z pobytu w szpitalu, rehabilitacji, w przypadku różnych zdarzeń losowych, czy po prostu odpoczynku – podkreślała Monika Kurpanik, dyrektor Departamentu Zdrowia i Spraw Społecznych.

Program będzie realizowany w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej – usługa będzie świadczona przez Elbląskie Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej im. św. Łazarza „Lazarus” lub w Domu Pomocy Społecznej w Elblągu, ul. Bema 8. Także w następujących środowiskowych domach samopomocy, posiadających miejsca całodobowego pobytu: w Środowiskowym Domu Samopomocy w Elblągu, ul. Skrzydlata 15a prowadzonym przez Elbląskie Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej im. św. Łazarza „Lazarus” oraz w Środowiskowym Domu Samopomocy w Elblągu, ul. Podgórna 1.

Natomiast w ramach specjalistycznego poradnictwa (psychologicznego, terapeutycznego) oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji/rehabilitacji i dietetyki dla członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osoba niepełnosprawną pomoc będzie świadczona przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Sprawniejsi” w Elblągu, ul. Stawidłowa 12.

W celu skorzystania z „Opieki wytchnieniowej”, należy udać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu, ul. Winna 9, tel.: (55) 625 61 00, który przyjmie wniosek; przeprowadzi wywiad środowiskowy oraz wyda decyzję administracyjną lub skierowanie

Koszt realizacji Programu to 100.676,80 zł, z tego dofinansowanie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej to 77.309,44, a wkład własny Gminy Miasta Elbląg – 23.367,36 zł.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Gupie pytanie #2777199 | 188.146.*.* 14 sie 2019 23:17

    A kto nie dostanie wsparcia przed wyborami?!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz