Co zrobić aby dom spełniał standardy niskoenergetycznego budownictwa i jak wybudować dom tani w utrzymaniu?

2019-08-19 08:20:54(ost. akt: 2019-08-19 08:26:17)   Artykuł sponsorowany
Piękny dom, a w dodatku tani w utrzymaniu? To marzenie każdego inwestora. Optymalny koszt budowy, przy jednoczesnym funkcjonalnym rozplanowaniu pomieszczeń jest możliwy, jeśli podczas projektowania dobrze określimy nasze potrzeby względem konstrukcji budynku. To, czy budynek będzie spełniał wymagania niskoenergetycznego, zależy od kilku innych czynników. Co to za parametry?
Dobrze skrojony budynek domu to taki, w którym pomieszczenia znajdują się w funkcjonalnym rozkładzie, a utrzymanie nie zakłada wydawania wygórowanych kwot zwłaszcza w sezonie grzewczym. Wydatki poniesione na ogrzewanie, czy na oświetlenie powinny być optymalnie rozplanowane.

Jak zaprojektować dom, by zamiast kosztów, generował dla nas oszczędności? Oto kilka podstawowych zasad.

Prosta konstrukcja budynku i najlepiej w zabudowie bliźniaczej

Dlaczego? To proste. Im bardziej zwarty budynek, tym łatwiej rozprowadzić ciepło po pomieszczeniach i jednocześnie uniknąć jego uciekania. Przy zwartej zabudowie, nie ma miejsca na to, by jedno z pomieszczeń był gorzej dogrzane niż te, które znajdują się w centralnej części domu.

Dom na planie prostokąta lub kwadratu to możliwość przeprowadzenia bardzo prostych instalacji elektrycznych oraz grzewczych. To ważne także przy podliczaniu kosztów wykonania instalacji przez fachowców oraz zakupu materiałów. Zabudowa bliźniacza to ciepła ściana od strony sąsiada. Pomieszczenia w zabudowie bliźniaczej krócej się nagrzewają.

Duża liczba przeszkleń, ale tylko z oknami trzyszybowymi

Tylko wysoka jakość stolarki drzwiowej oraz okiennej pozwala zachować duże oszczędności w utrzymaniu domu jednorodzinnego. Aby ciepło nie uciekało na zewnątrz, warto zdecydować się na zakup okien trzyszybowych oraz drzwi o wysokim współczynniku utrzymania ciepła.

Modne domy parterowe, z dużymi przeszkleniami, wcale nie oznaczają tego, że ich właściciele będą płacić sporo za ogrzewanie domu. Okna w takich domach posiadają walory energooszczędne, które w przyszłości zaowocują niskimi rachunkami za ogrzewanie.
Więcej o oszczędnościach w domu, przeczytasz tu: Nowoczesny dom z rekuperacją - sprawdź koszty wentylacji mechanicznej w pasywnych domach energooszczędnych.

Inne elementy budownictwa energooszczędnego?

To przede wszystkim prawidłowo wykonane ocieplenie domu oraz unikanie dachów kilkuspadowych. Przy każdym, dodatkowym skomplikowaniu bryły narażamy się na tworzenie mostków termicznych, które z jednej strony będą drogie w wykonaniu, z drugiej także uporczywe w utrzymaniu.

Dom tani w utrzymaniu, nie powinien mieć zbyt wysokich pomieszczeń. Pamiętajmy, że standard w oddaleniu podłogi od sufitu to mniej więcej 2,55 cm. Nie decydujmy się zatem na pomieszczenia zbyt wysokie, które choć okazałe, szybko okażą się dużo droższe w ogrzaniu.

Nie warto też budować domów zbyt dużych. Optymalna wielkość zabudowy dla czteroosobowej rodziny to około 120 m/kw (projekty takich domów znajdziemy na: DomoweKlimaty.pl). W takim rozkładzie spokojnie zmieścimy salon z kuchnią, pokoje dla dzieci, wygodną łazienkę oraz pomieszczenie gospodarcze. Każde wnętrze dodane do takiego projektu będzie generowało dodatkowe metry do ogrzania, a to wyższy rachunek za energię. Czy warto? Należy odpowiedzieć sobie zgodnie z własnymi potrzebami, pamiętając, że to właśnie domy małe są obecnie najchętniej kupowane i projektowane (a wśród nich, szczególnie domy parterowe).