Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Licytacja mieszkania oszukanej kobiety odwołana. Sprawa trafiła do prokuratury

2019-08-23 15:49:11 (ost. akt: 2019-08-23 16:06:28)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Nie doszło do licytacji mieszkania pani Danuty, którą oszukała firma oferująca darmowy masażer. W obronie schorowanej kobiety stanęli elblążanie i media. Chętni do udziału w licytacji nie stawili się w Sądzie Rejonowym w Elblągu. Sprawę oszustwa bada prokuratura.

Przypomnijmy, pani Danuta z Elbląga pojechała na prezentację masażera do stóp do jednego z lokalnych hoteli. Miała go dostać — jak powiedziano — za darmo. Wystarczył tylko jeden podpis, żeby stał się jej własnością.

To był prosty schemat, niestety zastosowany przez oszustów, na których trafiła schorowana elblążanka. Spotkanie w hotelu, prezentacja, nagrody i długopis. Do podpisania umowy. Za masażer do stóp, który prezentowano dwa lata temu w Elblągu, sprzedawca chciał 7600 zł. Pani Danucie miał się trafić za darmo, razem z innymi prezentami (poduszką, czajnikiem, nożami). Efekt? Zadłużenie oszukanej kobiety sięga prawie 20 tysięcy złotych.

„Exito (firma, która miała oszukać panią Danutę — red.) zaprasza na pokaz, wabiąc konsumentów obietnicą prezentu dla każdej osoby, która weźmie w nim udział. Co więcej, pracownicy spółki informują, że podczas prezentacji odbędzie się losowanie nagród. W rzeczywistości upominki nie istnieją, a wylosowana „nagroda” tak naprawdę jest płatna — pracownicy przedstawiają umowę jej zakupu” — czytamy na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zobacz także: Podczas prezentacji wygrała sprzęt warty kilka tysięcy. Teraz może stracić mieszkanie Podczas prezentacji wygrała sprzęt warty kilka tysięcy. Teraz może stracić mieszkanie Pani Danuta pojechała na prezentację masażera do stóp do jednego z elbląskich hoteli. Miała go dostać za darmo. Wystarczył jeden podpis. Schorowana kobieta...
W sprawie poczynań wspomnianej firmy UOKiK podjął odpowiednie kroki. — Nie ma taryfy ulgowej dla firm, które oszukują seniorów. Celem Exito była jak największa sprzedaż metodami sprzecznymi z prawem — powiedział Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

I dodał: — Nie znalazłem w tym przypadku żadnych okoliczności łagodzących, dlatego nałożyłem na tę firmę wysoką karę. Jest to do tej pory najwyższa kara za pokazy. Mam nadzieję, że to będzie lekcja dla nieuczciwych przedsiębiorców.

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożył na Exito prawie 4 miliony złotych kary (3 936 270 zł). Firma musi również zaprzestać stosowania kwestionowanych praktyk ze względu na nałożony na nią rygor natychmiastowej wykonalności. Klienci otrzymają od Exito listy z informacją o decyzji. Decyzja jednak nie jest prawomocna, ponieważ Exito może odwołać się do sądu.

Nie zmienia to faktu, że na piątek 23 sierpnia zapowiedziano komorniczą licytację mieszkania pani Danuty.

— Sąsiadka powiedziała mi, że niedługo nie będzie z nami pani Danuty, bo był komornik i zajął mieszkanie. Pani Danuta nic mi o tym nie powiedziała, mimo że byłam u niej wiele razy z jedzeniem. Przyznała się, gdy od wizyty komornika minął tydzień. Zaczęłam działać — opowiedziała nam Alicja Sobecka. Jest sąsiadką pani Danuty, ale też prezesem Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych „Fantazja”. — Walczymy o to, żeby zatrzymać egzekucję.

Alicja Sobecka poprosiła o pomoc psycholog Marzenę Szlitter. Obie spotkały się z komornikiem prowadzącym sprawę, ale — jak mówią — rozmowa nie należała do przyjemnych. Nie było też mowy o ewentualnym zajęciu nieodpakowanych przez panią Danutę prezentów, które ściągnęły na nią potężne kłopoty.

Poszkodowana elblążanka ma tylko 890 zł emerytury. Za mieszkanie płaci ponad 500 zł. Nawet leków nie wykupuje, bo jej na to nie stać. A ma łuszczycę krostkową i reumatoidalną. Leki nie są tanie. Na życie, po opłaceniu prądu zostaje jej 107 zł. — Na dodatek dowiedziałyśmy się, że jest jeszcze kolejny kolejny kredyt. Pani Danuta twierdzi, że tego kredytu nie podpisywała.

To bardzo chora osoba, nie ma rodziny. Jeśli trafi na bruk, umrze — podkreślała Alicja Sobecka.

Sprawa trafiła do prokuratury. Zainteresowały się nią również media z całego kraju. Na piątkową licytację komorniczą majątku pani Danuty nie stawili się jednak chętni (nieoficjalnie wiemy, że było ich siedmiu). Przedstawiciel sądu poinformował, że w tej sytuacji została ona odwołana. Nie podał przyczyny.

Z informacji elbląskiej prokuratury wynika, że w tej sprawie wystąpiono o zawieszenie postępowania egzekucyjnego do czasu rozpoznania zaistniałych okoliczności. Prokuratura posiada też pozaprocesowe informacje, że wierzyciel pani Danuty, czyli bank, również wystąpił do sądu o wstrzymanie egzekucji. Do terminu zaplanowanej licytacji taka informacja jednak oficjalnie ani od sądu, ani od komornika do śledczych nie dotarła.

Łukasz Razowski

Fot. Marek LewandowskiKomentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Hania #2785891 | 95.171.*.* 4 wrz 2019 08:55

  nikt nikogo nie powinien wykorzystywać ani naciągać; starszym osobom próbuje się też wciskać drogie pakiety medyczne jak to geriamedica robi; dla wielu kilka tysięcy to ogromna suma;

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. dymać leszczy! #2782672 | 176.105.*.* 28 sie 2019 00:28

  leszcze są po to, aby ich dymać!!Dobrze, że wydymali to stare i głupie babsko ! masażera do stóp jej się zachciało! wymasażerowali ją!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. gam #2781605 | 83.21.*.* 25 sie 2019 10:52

   takie telefony wystarczy odrzucac z wyjątkowo "miłą" wiadomoscią,N a hasło RODO-sami czym prędzej się rozłączją.A starych nie szkoda,

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. antysTarzec #2781602 | 83.21.*.* 25 sie 2019 10:46

   emeryturę ma taką jaka sobie WYPRACOWAŁA.o co ten szum?!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Takie pokazy #2781198 | 83.9.*.* 24 sie 2019 07:26

   powinny być zabronione prawnie, gdyż to jest jawne oszukiwanie schorowanych, starszych ludzi. Ten proceder działa już kilka lat, wiele oszukanych ludzi przez pseudo przedstawicieli nie zgłasza do policji że zostali podstępnie oszukani. Trzeba zakazać nagabywania telefonicznego po kilka razy dziennie ludzi na podobne pokazy. Dlaczego policja nie zajmie się tymi oszustami z urzędu, to jest jawne oszukiwanie starszych biednych emerytów czy inwalidów.

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (14)