Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Teraz dron nas przypilnuje, czym palimy w piecu

2019-09-20 09:00:37 (ost. akt: 2019-09-20 07:01:15)

Autor zdjęcia: Sraż Miejska

Zbliża się okres grzewczy. Straż Miejska przypomina wszystkim mieszkańcom Elbląga, że obowiązuje ustawowy bezwzględny zakaz spalania odpadów na terenie nieruchomości oraz w piecach domowych.

Jest to związane nie tylko z regulacjami prawnymi i ochroną środowiska, ale przede wszystkim z troską o zdrowie i życie mieszkańców Elbląga.Mimo zakazów elblążanie w dalszym ciągu spalają odpady w piecach. 17 września strażnicy miejscy interweniowali w sprawie spalania odpadów w domowym piecu. Mężczyzna spalał odpady meblowe, m.in. płytę wiórową, za co został ukarany mandatem w wysokości 100 zł.

Pamiętaj! Nie wolno spalać:

• plastikowych pojemników i butelek po napojach,
• zużytych opon,
• innych odpadów z gumy,
• przedmiotów z tworzyw sztucznych,
• elementów drewnianych pokrytych lakierem,
• sztucznej skóry,
• opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin,
• opakowań po farbach i lakierach,
• pozostałości farb i lakierów, plastikowych toreb z polietylenu,
• papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.

Poza opałem, w gospodarstwach domowych można spalać tylko:
• papier, tekturę i drewno,
• opakowania z papieru, tektury i drewna,
• odpady z gospodarki leśnej, ale nie chemikalia i opakowania z tworzyw sztucznych,
• odpady kory i korka,
• czyste trociny i ścinki drewniane,
• mechanicznie wydzielone czyste odrzuty z przeróbki makulatury.

Przypominamy, że spalanie odpadów jest wykroczeniem określonym w art. 191 Ustawy o odpadach, i zagrożone jest karą grzywny do 5 000 zł., gdy sprawa trafi do sądu. W przypadku wdrożenia postępowania mandatowego może być nałożony mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł. Natomiast udaremnianie lub utrudnianie kontroli jest przestępstwem z art. 225 Kodeksu Karnego i zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3. W takim przypadku postępowanie prowadzi policja lub prokuratura.

Straż Miejska wykorzystuje także specjalistycznego antysmogowego drona wyposażonego w odpowiednie czujniki do monitorowania jakości powietrza i dzięki niemu może zidentyfikować źródło zanieczyszczeń oraz sprawdzić komin, z którego wydobywają się niewłaściwe substancje.

W przypadku podejrzenia spalania odpadów w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu należy dzwonić do Straży Miejskiej pod bezpłatny numer alarmowy 986.

Karolina Wiercińska, Straż Miejska w Elblągu

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mario J #2798650 | 5.173.*.* 2 paź 2019 13:58

  ...Drony które kontrolują kominy domów i sprawdzają czy trują spalinami to lepiej skierować nad oczyszczalnię "Czajka" w Warszawie i niech sprawdzają gdzie są wywożone trujące odpady. Media podawały że toksyczne odpady były wywożone nawet na czyste MAZURY. Gdzie jest ta pilnująca czystości STRAŻ MIEJSKA? A gdzie jest policja żeby sprawdzać duże samochody co przewożą i dokąd? Wiem że najlepiej "udupić" tego biednego człowieka co pali jakąś malowaną sklejkę czy spala stary mebel. Porównajmy gdzie więcej jest substancji toksycznych czy w małym piecu ze sklejką czy na samochodzie 30-to tonowym? Niech się wypowie Straż Miejska,Wiejska z policją razem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mario J #2798634 | 5.173.*.* 2 paź 2019 13:42

  ...Do Pani Karoliny Wiercińskiej.....Czy szanowna Pani wie że część ludzi nie mając pieniędzy na żywność i na dobry EKOLOGICZNY opał JEST ZMUSZONA DO PALENIA ŚMIECI aby ogrzać głodne i zziębnięte dzieci? Czy Pani wie że lepiej byłoby tym ludziom wsypać do pieca dobry węgiel lub koks i mieć spokój przez pół doby? Czy jeśli Pani nie miała pracy to patrzyłaby na ekologię i siedzieć z całą rodziną pod kołdrą czy miałaby wszystkie ekologie w du.ie i paliłaby byle co aby mieć ciepło. Jeszcze chcę zapytać tą Panią czy samochody z XX-tego wieku muszą truć nas? A może tego drona puścić nad jezdniami i zatrzymać te pojazdy co za nimi wydobywają się czarne chmury dymu? Palić w piecach trzeba koniecznie ale zatruwać środowisko jadąc starą audi czy mercem to chyba nie. Zabierać dowody rejestracyjne i będzie trochę czyściejsze powietrze. Do dzieła szanowna Pani.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. panie dron chcesz w zęby ? #2794235 | 204.8.*.* 21 wrz 2019 16:20

  to nie zaczynaj ,ząbki cie swędzą ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Zlomiarz #2794074 | 188.147.*.* 21 wrz 2019 08:38

  Zawsze powtarzam : śmieci trzeba segregować na te do spalenia w dzień i na te do spalenia w nocy !

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. gdzie #2793916 | 77.111.*.* 20 wrz 2019 17:34

  Gdzie zostały wywiezione tys ton toksycznego, rakotwórczego świństwa z oczyszczalni Czajka. W Warszawie oprócz ścieków bytowych do kanalizacji trafiają ścieki przemysłowe, stad tyle toksycznych odpadów w szlamie produkowanym przez Czajkę. Krążą informacje , że duża część tego szlamu została wywieziona na teren naszego województwa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (16)