środa, 27 maja 2020. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Zamieszanie wokół marszu równości. Odbędzie się?

2019-09-24 13:35:40 (ost. akt: 2019-09-24 13:50:19)
Angelika Domańska

Angelika Domańska

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

W weekend ma się odbyć zapowiadany od dawna I Elbląski Marsz Równości – Przeciw Wykluczeniom. Organizatorzy zmieniają jednak nie tylko terminy, ale również miejsca spotkania. Ostatecznie marsz ma się odbyć 29 września.

Elbląg jest kolejnym miastem, w którym ma się odbyć Marsz Równości. Ponieważ będzie to pierwszy marsz, zorganizowanie go pochłonęło wiele czasu. Na początku miał się odbyć 28 września. Później 29 września i wyruszyć z placu Dworcowego. Ostatecznie, jak piszą w mediach społecznościowych organizatorzy, „po długich i żmudnych działaniach (…), aby zapewnić bezpieczeństwo, po raz trzeci, tym razem ostatni, zmieniliśmy trasę. Start spod Hali Sportowo-Widowiskowej przy al. Grunwaldzkiej, zakończenie na placu Zamkowym”.

— Do dnia dzisiejszego można było zgłaszać zgromadzenia na dzień 29 września — informuje Angelika Domańska, członkini grupy Marsz Równości, współorganizator marszu. — Nie została zgłoszona żadna kontrmanifestacja, której członkowie mogliby narazi bezpieczeństwo uczestników I Marszu Równości w Elblągu. Zatem marsz rusza o godzinie 13:30 spod Hali Sportowo-Widowiskowej przy al. Grunwaldzkiej.

Jednak z organizacji marszu wycofał się jeden ze współorganizatorów. Elbląska Grupa na rzecz Osób LGBT+ „Pryzmat” wydała następujące oświadczenie:
„Jako Elbląska grupa osób LGBT+ Pryzmat oświadczamy, że nie bierzemy udziału w organizacji I Elbląskiego Marszu Równości. Ze względu na uzasadnione obawy o poprawność przygotowania i zabezpieczenia Marszu, który ma się odbyć 29.09.2019, stanowczo odradzamy udział w tym wydarzeniu.

Marsze Równości w Polsce to wciąż nowość i swoista wizytówka społeczności LGBT+. Chcemy, aby Marsz był pięknym świętem wolności, miłości, pokoju i otwartości na drugiego człowieka.

Zależy nam na tym, aby był dobrze i bezpiecznie zorganizowany. Jest nam bardzo przykro, ale nadchodzące wydarzenie nie spełnia powyższych kryteriów, dlatego całkowicie się od niego odcinamy”.
— Sprawa jest banalna, chociaż przykra — tak komentuje oświadczenie Elbląskiej Grupa na rzecz Osób LGBT+ „Pryzmat” Angelika Domańska. — Stowarzyszenie, które prowadzone jest przez panie z Gdańska i Malborka, nie chciało zgodzić się na to, aby być współorganizatorem i partycypować w kosztach. Stowarzyszenie chciało, aby grupa inicjatywna oddała Pryzmatowi miano organizatora, bo przecież my nie jesteśmy stowarzyszeniem, a to organizacja powinna nim być. Jakieś takie dziwne zasady w Elblągu chciano wprowadzić. No i się nie udało zdominować grupy organizacyjnej, więc się wycofali ze współorganizacji — podkreśla Domańska.

I dodaje: — Jesteśmy szczerze oburzeni postem na jednym z portali społecznościowych, że marsz nie jest zabezpieczony, bo niby skąd takie informacje? Na pewno nie od trzech współpracujących ze sobą struktur, czyli Urzędu Miejskiego, organizatora i policji, których priorytetem było i będzie bezpieczeństwo uczestników marszu w Elblągu.

Jak zapewniają organizatorzy, wszystko jest dopięte na ostatni guzik. „Platforma jest, nagłośnienie jest, pamiątkowe przypinki się produkują, już po naradach z drogówką, prewencją i urzędem” — piszą na swoim profilu.
Czy zatem elbląska manifestacja przebiegnie spokojnie i bez zakłóceń? Organizatorzy nie mają wątpliwości. A jak będzie, czas pokaże.

Karolina Król

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. larryfox2017 #2807664 | 185.244.*.* 21 paź 2019 18:53

  Czy próbowałeś uzyskać pożyczki z banków bez powodzenia? Pilnie potrzebujesz pieniędzy, aby wyjść z długów? Potrzebujesz pieniędzy na rozwój lub założenie własnej firmy? Uzyskaj pożyczkę od jednej z wiodących brytyjskich firm pożyczkowych. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt za pośrednictwem WhatsApp: +14092051142 lub e-mail: larryfox2017@gmail.com

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jakub #2795668 | 176.221.*.* 25 wrz 2019 11:42

  O jakim wykluczeniu mowa skoro Biedroń został prezydentem Słupska i teraz startuje do sejmu? LGBT nie przynosi żadnych społecznych korzyści a wręcz powoduje spadek liczby urodzeń i nie ma potrzeby by usilnie ją promować.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. gaweł #2795596 | 109.243.*.* 25 wrz 2019 09:14

  Ciekawe, ile "rodowitych elblążan" będzie na tym marszu...

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. PEDOFILE z UM SZCZYTNO #2795572 | 31.213.*.* 25 wrz 2019 08:49

  "O seks i obawy z nim związane zostali zapytani uczniowie jednej ze szkół podstawowych w Szczytnie. Zadane pytania szokują, a nauczyciele przyznają, że chociaż byli zaniepokojeni ankietą, bali się sprzeciwić pomysłodawcom z magistratu w Szczytnie............Najmłodsi uczestnicy ankiety mieli zaledwie 10 lat............. Na jakie pytania mieli odpowiedzieć? „Czego obawiasz się najbardziej przy uprawianiu seksu?”, „Jak myślisz, ilu twoich rówieśników ma pierwszy stosunek za sobą?” czy „Jaki wiek jest odpowiedni, aby rozpocząć współżycie seksualne?” – oto problemy przed którymi stanęli m.in. dziesięcioletni uczniowie. Ankieta liczyła łącznie 64 pytania.............http://dakowski.pl/i ndex.php?option=com_content&task=view&id =26076&Itemid=53

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Klara #2795564 | 31.6.*.* 25 wrz 2019 08:42

  Znowu będzie zgorszenie i gadanie dzieciom o masturbacji. Dewiacjom mówimy stanowcze nie!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (21)