Piątek, 5 czerwca 2020. Imieniny Bonifacego, Kiry, Waltera

Prezydent nie wydaje zgody na przemarsze

2019-10-04 10:27:55 (ost. akt: 2019-10-04 10:29:21)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Codziennie dostaję wiadomości mailowe, że wydaje zgody na przemarsze, na przykład przeciw kościołowi – mówi Witold Wróblewski, prezydent miasta. - Ja nie mam takich kompetencji. Mogę jedynie wydać zakaz, ale to też w określonych przypadkach.

- Piszą na przykład, że z dezaprobatą odnoszą się do wydanej przeze mnie zgody – mówi prezydent. - Takiej zgody wydać nie mogłem. A napływa do mnie bardzo dużo maili odnośnie zgody na różnego rodzaju przemarsze i manifestacje.

Zgodnie z ustawą, prezydent nie ma uprawnień na wyrażenie zgody na jakikolwiek przemarsz. Może jedynie wydać zakaz i to tylko w konkretnych przypadkach. Jeśli przesłanki ku temu nie zachodzą, to marsz się odbywa jako zgłoszony. Do kompetencji prezydenta należy tylko wydawanie zakazu przemarszu i to w czasie nie później niż 96 godzin przed datą zgromadzenia. Określone warunki, to: jeśli cel narusza wolność pokojowego zgromadzenia, jeżeli może zagrażać życiu lub zdrowiu albo mieniu w znacznych rozmiarach, lub jeśli zgromadzenie ma się odbyć w miejscu i czasie w którym odbywają się zgromadzenia organizowane cyklicznie.

Przypomnijmy, że już w niedzielę, 6 października odbędzie się kolejny protest. Tym razem ulicami Elbląga przejdzie Elbląski Strajk Kobiet, aby wyrazić swój sprzeciw wobec ingerencji kościoła katolickiego w życie prywatne i publiczne. Marsz zacznie się o godz. 13.30 na placu Katedralnym przy katedrze św. Mikołaja, gdzie planowane jest wygłoszenie przemowy na temat pierwszego grzechu, który popełnia Kościół katolicki. Potem marsz uda się w stronę ulicy Mostowej, na Stary Rynek. Przejdzie również ulicą Św. koło siedziby biskupa Jacka Jezierskiego. Następnie przejdzie ulicami Wigilijną, pl. Słowiańskim i Robotniczą, aż do ul. Jaśminowej. Podczas marszu przemawiać będą zaproszeni goście — ofiary pedofilii w Kościele katolickim. Marsz będzie zabezpieczała policja.

k

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Do; EuPi #2800443 | 83.6.*.* 6 paź 2019 19:04

    PełOwska kanalio chcesz oddać władzę Neumanowi, Piniorowi , Gawłowskiemu czy takim szubrawcom jak Bolek-wałęsa ?! Tego chcesz ? ! Chcesz by Polską rządziły te kanalie, które jak w Tczewie Neuman mówią, że wyborcy są głupi i należy bronić jak Niepodległości Złodziei z PO

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. EuPi #2799996 | 83.23.*.* 5 paź 2019 17:53

    Kościół chciałby mieć nieograniczoną władzę, jak Kaczyński. Czas rozgonić to kolesiostwo, sutenerów i cwaniaków!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz