Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Umowa na przekop Mierzei Wiślanej podpisana [ZDJĘCIA]

2019-10-04 16:50:18 (ost. akt: 2019-10-04 17:28:03)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Dziś (4 października) w Elblągu podpisano umowę z wykonawcą przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Budowa ma się rozpocząć w ciągu dwóch najbliższych tygodni.

– To historyczny dzień dla Polski, dla Pomorza, dla województwa warmińsko-mazurskiego, dla Elbląga – mówił podczas podpisywania umowy Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Jest to bardzo skomplikowana inwestycja, po raz pierwszy na taką skalę budowana w Polsce, a przede wszystkim o ogromnym znaczeniu politycznym, bo uniezależniająca nas od naszego wschodniego sąsiada. Dzisiaj rozpoczynamy nowy czas dla Zalewu Wiślanego, dla wszystkich przystani i portów, ale to jest szczególnie nowy czas dla Elbląga.
– Mamy dwa tygodnie na przekazanie placu budowy – mówi Wiesława Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. – Jest to przedsięwzięcie dość skomplikowane, ale ja jestem pełen optymizmu i mam nadzieję, że w połowie 2022 roku spotkamy się ponownie i będziemy mogli otwierać tą drogę wodną.

Podpisana dziś umowa dotyczy realizacji I etapu budowy kanału. Przetarg na ten etap wygrało konsorcjum Besix/NDI. Pierwsza część inwestycji dotyczy budowy portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć, wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, oraz sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym.

– Jest to dla nas wyjątkowy dzień – mówiła Małgorzata Winiarek-Gajewska, prezes Zarządu NDI SA. - Bardzo się cieszymy, że możemy być częścią i brać udział w realizacji tego projektu. Dla nas, jako polskiej grupy budowlanej z regionu, działającej na rynku polskim jest to szczególnie ciekawe przedsięwzięcie i znakomita okazja do tego, żeby nasi inżynierowie mieli możliwość wykorzystania swojego doświadczenia w realizacji tego przedsięwzięcia, ale też zdobywania nowych doświadczeń.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości - 20 m. Budowa kanału ma potrwać do 2022 roku.

Karolina Król

Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski, kandydat PiS w okręgu olsztyńskim: To jest niezwykle dobra inwestycja dla naszego regionu, przede wszystkim na pewno dla Elbląga, ale także i całego województwa, bo będzie służyła całemu regionowi, zarówno jeśli chodzi o gospodarkę, o możliwość przemieszczania towarów — która dzisiaj jest w zasadzie zablokowana przez Rosję — ale także ożywi turystykę. Oddziaływanie tej inwestycji będzie na pewno szersze. Dzisiaj już widać po otwarciu przejścia fitosanitarnego w Elblągu, że zwiększa się obsługa towarowa w porcie w Elblągu, a kiedy otworzymy się na cały Bałtyk, na porty typowo morskie, jak Gdańsk czy Gdynia, to ta skala będzie dużo większa.


Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, kandydat na posła Koalicji Obywatelskiej w okręgu elbląskim: To jest bardzo dobra inwestycja, zarówno dla Elbląga, Braniewa, Fromborka czy Tolkmicka, jak i całego województwa. Powinna być jednak równolegle prowadzona i połączona z rozbudową i modernizacją portu w Elblągu. Chcę to wyraźnie podkreślić. Bo jak rozumiem, celem tej inwestycji jest przede wszystkim rozwój portu w Elblągu. Moim zdaniem przekop powinien jednak głębszy

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. abw #2800497 | 88.156.*.* 6 paź 2019 21:21

  a gdzie kozły?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. na zdjęciach ci co najwięcej #2800300 | 37.8.*.* 6 paź 2019 11:06

   narobili się i narobią

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. frombork #2800282 | 79.184.*.* 6 paź 2019 10:26

   Miron Sycz ma absulutnie rację, że to szansa nie tylko dla Elbląga, ale też dla mniejszych miast. We Fromborku ma powstać uzdrowisko.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. SUPER Wiadomość #2800082 | 88.156.*.* 5 paź 2019 20:28

   Brawo PIS !!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. ampo #2800064 | 83.28.*.* 5 paź 2019 19:56

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. najglupsza inwestycja zaraz po Hucie Katowice, ale Pierwszy Sekretarz sie ucieszy, ze Ruskom pod gorke zrobil. Nie liczac armii klakierow, ktorzy osiaganeli orgazm

  Pokaż wszystkie komentarze (15)