środa, 1 kwietnia 2020. Imieniny Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta

Miasto zarezerwowało zbyt mało środków, by oświetlić parki

2019-10-10 12:00:00 (ost. akt: 2019-10-10 13:42:07)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: Łukasz Razowski

Plany były dobre, ale rzeczywistość pokazała swoje prawdziwe oblicze. W budżecie Elbląga zabezpieczono zbyt mało środków, by wybudować oświetlenie parków przy ul. Lotniczej i Placu Wolności. Pieniędzy starczy tylko na jedną inwestycję.

Zbliża się zima. Każdy dzień robi się krótszy. Wielu jednak mieszkańców chce spędzać czas na świeżym powietrzu - w parkach i na skwerach. Problem w tym, że nie wszystkie są dostatecznie oświetlone, aby można było w nich bez obaw, bezpiecznie spacerować wczesnymi, ciemnymi jesienno-zimowymi wieczorami.

— To prawda, są takie miejsca w naszym mieście, że strach, gdy jest już ciemno, przejść, bo nie wiadomo kto i z jakimi zamiarami czyha za rogiem czy za drzewem — przyznała jedna ze starszych mieszkanek miasta. — To jasne, że im więcej będzie oświetlenia parków czy ulic, tym i milej i bezpieczniej.

Stąd plany i zapowiedzi samorządowców, dotyczące potrzeby budowy oświetlenia w niektórych parkach i skwerach.

— W budżecie miejskim na 2019 rok zostały przewidziane środki w kwocie 100 tysięcy złotych na budowę oświetlenia w parkach miejskich przy ulicy Lotniczej i Placu Wolności w Elblągu — przypomniał władzom miasta radny marek Osik. — Realizacja wspomnianych projektów w 2019 roku była potwierdzona przez pana prezydenta na spotkaniach klubu KWW Witolda Wróblewskiego — podkreślił przedstawiciel mieszkańców w elbląskiej radzie.

Skierował więc do gospodarzy Elbląga pytania, na jakim etapie znajduje się realizacja zadania związanego z budową oświetlenia w parku miejskim przy ulicy Lotniczej w Elblągu. Jak jednak wynika z odpowiedzi udzielonej przez zastępcę prezydenta Wróblewskiego, zabezpieczone przez radnych środki w budżecie są niestety zbyt skromne...

— Na przełomie sierpnia i września tego roku została wykonana dokumentacja projektowa oświetlenia skwerów parkowych przy ulicy Lotniczej i Plac Wolności — poinformował Janusz Nowak, zastępca prezydenta Elbląga. — Na powyższe prace gmina miasto Elbląg uzyskała zgłoszenie o zamiarze wykonania robót budowlanych. W budżecie miasta na rok 2019, na realizację tych zadań, zostały przewidziane środki w wysokości 100 tysięcy złotych, a kosztorys inwestorski przygotowany przez projektanta opiewa na kwotę ponad 460 tysięcy złotych.

Jak wyliczył wiceprezydent, z tej kwoty niemal 146,5 tysiąca złotych kosztowało będzie oświetlenie Placu Wolności, a ponad 316 tysięcy - skweru przy ulicy Lotniczej.

— Mając to na uwadze, została podjęta decyzja, iż z uwagi na ograniczone środki budżetowe w stosunku do kosztorysu inwestorskiego, zostanie przeprowadzony przetarg na wykonanie oświetlenia dla skweru przy ulicy Plac Wolności — poinformował Nowak. — Aktualnie trwa procedura związana z wyborem wykonawcy.

Prace być może ruszą jeszcze w tym roku.

— Informuję jednocześnie, że z uwagi na pozyskanie dofinasowań a funduszu dróg samorządowych na zadania realizowane w tym roku i tym samym uwolnienie środków własnych, jest możliwość przesunięcia środków na najbliższej sesji rady miejskiej właśnie na wykonanie oświetlenia przy ulicy Lotniczej — wyjaśnił wiceprezydent Elbląga. — To pozwoli na przeprowadzenie postępowania przetargowego i wyłonienie wykonawcy budowy oświetlenia jeszcze w tym roku, a wykonanie prac na początku 2020 roku.

Łukasz Razowski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. cała prawda #2802795 | 77.253.*.* 10 paź 2019 22:08

    Czyli tradycyjna ściema UM. Budżet Obywatelski 2019: "Wykonanie nawierzchni ulicy Garnizonowej". Polega to na przełożeniu/wyrównaniu betonowych płyt oraz dołożeniu kilkunastu do końca ulicy. To wszystko za 200 tys. zł - to jakaś kpina z mieszkańców i podatników. Panie Wróblewski, czy następne 30 lat mamy mieszkań na budowie, bez asfaltowej ulicy, chodnika i oświetlenia?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz