Piątek, 29 maja 2020. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

Prawie połowa nauczycieli chce strajkować

2019-10-16 09:00:00 (ost. akt: 2019-10-16 09:14:25)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Niebawem rozpocznie się włoski strajk nauczycieli. To nowość w oświacie: nauczyciele będą drobiazgowo wypełniać obowiązki. Decyzję o strajku podejmują nauczyciele i rady pedagogiczne.

Można powiedzieć, że sytuacja ze strajkiem włoskim, którego początek Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada na 22 października, jest dosyć skomplikowana. Do końca nie wiadomo, jak w ogóle będzie ten strajk wyglądał.

ZNP wyraźnie podkreśla, że oczekuje od nauczycieli braku zgody na wpisywanie do statutów zbyt dużej liczby czynności, a nowe statuty w szkołach powinny powstać do końca listopada. Jak mówi cytowany przez „Dziennik Gazetę Prawną” Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP: „Dochodzą do nas sygnały, że projekty statutów szkół opracowują jedynie dyrektorzy, ale przecież nauczyciele nie muszą się na wszystkie ich zapisy godzić”.

I tak ZNP nie chce np., aby nauczyciele prowadzili koła zainteresowań za darmo. Związek zwraca jednak uwagę nie tylko na kwestie czysto finansowe, ale też na biurokrację, która w szkołach ma się całkiem dobrze. Chodzi np. o pisanie sprawozdań z pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej (mimo że nauczyciele w zasadzie nie mają takiego obowiązku).

Zgodnie z zapowiedziami, ZNP ma pilnować, żeby nauczyciele nie jeździli na wycieczki bez odpowiedniej liczby opiekunów i mieli 11 godzin odpoczynku w ciągu doby za wycieczkę. Oprócz tego związkowcy chcą, żeby nauczyciele odmawiali sporządzania ewaluacji wewnętrznej (choć wiele szkół ma ewaluacje za sobą) czy doposażali szkoły w sprzęt za własne pieniądze.

Kwestia indywidualna

Jak dowiedzieliśmy się od Gerharda Przybylskiego, prezesa oddziału ZNP w Elblągu, ankiety dotyczące chęci przystąpienia do protestu włoskiego złożyła połowa elbląskich szkół. Większość nauczycieli w niej uczestniczących poparła tę formę strajku.

— To jest decyzja każdego nauczyciela i rad pedagogicznych, czy przystąpią do strajku włoskiego czy nie. W wytycznych jasno określono nasze obowiązki. Co do dodatków motywacyjnych, to każda gmina ma swoją uchwałę określającą regulamin wynagradzania nauczycieli, w tym wysokość dodatków — podkreśla Tomasz Branicki, szef ZNP na Warmii i Mazurach. — W regulaminie są zapisane kryteria, według których się je przyznaje. Dodatek motywacyjny nie jest przyznawany za to, co robimy dodatkowo, a za to, jak wypełniamy obowiązki. Nie można powiedzieć, że gdy nauczyciel nie wypełni dodatkowych obowiązków, to zabierze mu się dodatek motywacyjny. Jesteśmy normalnymi pracownikami, których dotyczą zapisy Karty nauczyciela, regulaminu wynagradzania. I tego trzeba się trzymać, a nie karać za to, że nie chce robić tego, czego nie ma w obowiązkach.

ZNP przypomina

W broszurze, która trafia właśnie do szkół, ZNP przypomina m.in., że koła zainteresowań są dodatkowo płatne, sobotni wyjazd na konkurs z uczniem nie jest obowiązkiem nauczyciela, podobnie, jak pisanie programów UE, a podczas wycieczek szkolnych (jeśli wycieczka jest kilkudniowa) musi być zapewniona odpowiednia obsada i wypisana delegacja. W broszurze, którą dostaliśmy od warmińsko-mazurskiego oddziału ZNP, czytamy:

„Nauczycielu, na co dzień wykonujesz wiele zadań, które wcale cię nie obowiązują w ramach łączącego cię ze szkołą/ przedszkolem stosunku pracy. Zadania nieobowiązkowe odrywają cię od Twoich rzeczywistych obowiązków, utrudniają, a często uniemożliwiają rzetelną realizację zadań związanych z powierzonym ci stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą”.

ZNP przypomina też, że nauczyciel obowiązany jest realizować:
• zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze prowadzone bezpośrednio
z uczniami albo na ich rzecz, w wymiarze określonym w tzw. pensum;
• inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów;
• zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
Katalog obowiązków zawodowych nauczyciela określa art. 6 oraz 42 ust. 2 Karty Nauczyciela, a także art. 5 ustawy Prawo oświatowe. Jest to katalog zamknięty.

Paweł Jaszczanin/raz

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Niedouczony #2805242 | 37.109.*.* 17 paź 2019 06:58

  Prawie połowa to znaczy - większość nie chce?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. on #2805135 | 109.241.*.* 16 paź 2019 21:11

  ...niech strajkują...mnie to lata koło bata...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Historyk #2805012 | 94.254.*.* 16 paź 2019 18:06

  W ŚREDNIOWIECZU ZA WASZE WYBRYKI POLECILI BY ABY WAS WYCHŁOSTAĆ

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Wolf #2804933 | 217.99.*.* 16 paź 2019 15:34

  Z prywatyzować całą oświatę i zacząć od premi jeśli nasz pracownik się wykazuje dać mu ileś % jak nie to bez premi.Zero przywilejów jak wszyscy albo jest się dobrym w danej dziedzinie albo dziękujemy . Tak się nauczyli bo praca państwowa otóż nie czas przywyknąć do zmian jak pisze scenariusz życie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. to-ja #2804863 | 37.47.*.* 16 paź 2019 12:32

  Dla mnie mogą wypełniać swoje obowiązki w 100% nawet bez strajku - nie mam nic przeciwko. A na wycieczki lub jakieś wydumane aktywności często ani rodzice ani dzieci nie mają czasu ani ochoty a mam wrażenie, że są realizowane po to aby dyrekotr lub nauczyciel się wykazał. Poświęćcie 40h na przygotowanie zajęć, kształcenie się i prowadzenie zajęć to wszyscy będą zadowoleni. Tylko co wtedy zrobią ci pracujący na 2 lub więcej etatach??? Oczywiście w wakacje obowiązkowa praca nie dydaktyczna. Materiałów prywatnych też nie wykorzystujcie - wymagajcie od dyrektora aby je zapewnił, tak samo jako dostęp do komputera z internetem i miejsce do pracy. Może czas zacząć wymagać od ludzi z którymi macie podpisaną umowę o pracę respektowania zasad i samemu zasad przestrzegać???

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (12)