Niedziela, 23 lutego 2020. Imieniny Damiana, Romana, Romany

Ruszają prace ma Mierzei Wiślanej

2019-10-17 09:00:00 (ost. akt: 2019-10-17 09:12:42)
mierzeja, wiśname, przekop, plac budowy, prace

mierzeja, wiśname, przekop, plac budowy, prace

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Na początku października w Elblągu podpisano umowę z wykonawcą przekopu przez Mierzeję Wiślaną. W piątek 18 października na plac budowy ma wejść wykonawca. Jak zapewniają urzędnicy, nie będzie utrudnień dla mieszkańców.

Podpisana z początkiem października umowa dotyczy realizacji I etapu budowy kanału. Przetarg na ten etap wygrało konsorcjum Besix/NDI. Pierwsza część inwestycji dotyczy budowy portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości - 20 m. Budowa kanału ma potrwać do 2022 roku.

Niebawem rozpoczną się prace.

— Planujemy, iż plac budowy formalnie zostanie przekazany wykonawcy w piątek (18 października - przyp.red.) — Termin rozpoczęcia prac będzie nam znany, po przedstawieniu przez wykonawcę harmonogramu prac. Na chwilę obecną jeszcze go nie posiadamy — poinformowała Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy, asystent dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.

Jak jednak zapewniła przedstawicielka urzędu morskiego, prace, które rozpoczną się na Mierzei, nie będą uciążliwe dla mieszkańców.

– To historyczny dzień dla Polski, dla Pomorza, dla województwa warmińsko-mazurskiego, dla Elbląga – mówił podczas podpisywania umowy Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Jest to bardzo skomplikowana inwestycja, po raz pierwszy na taką skalę budowana w Polsce, a przede wszystkim o ogromnym znaczeniu politycznym, bo uniezależniająca nas od naszego wschodniego sąsiada. Dzisiaj rozpoczynamy nowy czas dla Zalewu Wiślanego, dla wszystkich przystani i portów, ale to jest szczególnie nowy czas dla Elbląga.

Jak poinformowali przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni, w zakresie całego przedsięwzięcia pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” zaplanowano: budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, budowę kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz oznakowaniem nawigacyjnym, budynkami technicznymi (wraz z instalacjami), parkingami, punktem widokowym, oznakowaniem nawigacyjnym. Budowę sztucznej wyspy, budowę toru wodnego na Zalewie Wiślanym, przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg, budowę mostu obrotowego nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo, budowę nowego odcinka drogi powiatowej wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Elbląg, jak również dróg dojazdowych do obsługi nieruchomości oraz sieci elektroenergetycznych, teletechnicznych, robót instalacyjnych (odwodnieniowych, sieci wodociągowych i kanalizacyjnych.

„Inwestycja znajduje się w granicach dwóch województw – pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. W granicach województwa pomorskiego w gminie Sztutowo oraz Krynica Morska zlokalizowana jest część przedsięwzięcia obejmująca budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, budowę toru wodnego w północnej części Zalewu Wiślanego (granica województw przecina środek Zalewu Wiślanego) oraz budowę sztucznej wyspy. W granicach województwa warmińsko-mazurskiego, w gminie Tolkmicko, zlokalizowana jest południowa część toru wodnego na Zalewie Wiślanym oraz w granicach gminy Elbląg i miasta Elbląga – tor wodny na rzece Elbląg z przyległymi terenami lądowymi”— czytamy w komunikacie urzędu morskiego.

Karolina Król, Łukasz Razowski

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jadwiga Bończyk #2806504 | 79.191.*.* 18 paź 2019 22:35

  @spoko "żeby być nie zależnym od naszego miłego ???!!!!!!sasiada" Tak to jest kiedy rodzicę nie pilnują dziecka w internecie. Czujesz się zależna od Rosji? Nie możesz spać po nocach? Budzisz się z krzykiem że nie możesz popłynąć z Elbląga do Gdańska? Takie rzeczy można wyleczyć - wystarczy chcieć.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. spoko #2806003 | 80.50.*.* 18 paź 2019 07:19

  ten przekop powinien powstać już dawno!!!!żeby być nie zależnym od naszego miłego ???!!!!!!sasiada

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. cccc #2805972 | 79.191.*.* 17 paź 2019 23:58

  ten przekop to debilizm

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ??? #2805586 | 5.173.*.* 17 paź 2019 13:08

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Jakież do statki będą wływać do Elbląga? Może jekieś wojenne motorówki naszej niepokonanej floty :)

  1. Reaper #2805575 | 109.201.*.* 17 paź 2019 13:01

   I bardzo dobrze. Przekop powinien powstać już dawno temu.

   Ocena komentarza: warty uwagi (25) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (8)