Piątek, 27 listopada 2020. Imieniny Franciszka, Kseni, Maksymiliana

Czy możemy pić wodę z kranu?

2019-10-24 07:00:00 (ost. akt: 2019-10-24 09:31:11)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: pixabay

Kiedyś nawet sobie tego nie wyobrażaliśmy. Picie tak zwanej kranówy nie było uważane za zdrowe. Woda z kranu kojarzyła się z brudem i bakteriami. Jak jest teraz? Czy elbląska woda nadaje się do picia?

Korzyści płynących z picia wody z kranu jest wiele. Jedną z nich jest oszczędność. Woda butelkowana jest znacznie droższa od tej, którą mamy w swoich kranach. Niektórzy zaopatrują się w specjalne butelki i dzbanki wyposażone w filtry, ale czy są one potrzebne? Gdzie sprawdzić informacje dotyczące stanu elbląskiej wody?

– Na naszej stronie zawsze dostępne są informacje na temat jakości elbląskiej wody. W tabelach zaprezentowane są wyniki analiz fizykochemicznych wody podawanej do sieci w Elblągu, są tam podane średnie wyniki miesięczne. Parametry obejmują: mętność, barwę, zapach, smak, poziom żelaza, jonu amonowego i manganu. To są podstawowe wskaźniki, które w najbardziej oględny sposób pokazują fizykochemiczne i organoleptyczne parametry wody. W każdej tabeli podana jest też norma, która nie powinna być przekroczona. Widać, że parametry są co najmniej dwukrotnie niższe niż dopuszczalne, a niektóre nawet dziesięciokrotnie. Wszystkie parametry są spełnione – mówi Andrzej Kurkiewicz, dyrektor zarządu Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o.

– Nasza woda nadaje się do picia bezpośrednio z kranu. Sam polecam taką formę spożycia, bo po gotowaniu wody wytrącają się z niej minerały. Najlepiej pić surową wodę prosto z kranu. My i sanepid badamy regularnie naszą wodę pod względem mikrobiologicznym i bakteriologicznym.

Pamiętajmy, rocznie każdy mieszkaniec Europy i Ameryki Północnej generuje około 100 kg śmieci z plastiku. Rezygnacja z kupowania wody w plastikowych butelkach to ogromny krok, by ograniczyć produkcję plastikowych odpadów w swoim gospodarstwie domowym.

kk

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Robertxx #2810632 | 91.205.*.* 28 paź 2019 11:54

  Zdania są podzielone na ten temat, czy kranówka jest dobra czy nie. Dużo ludzi mówi coś, bez potwierdzenia badaniami. Dlatego wolę używać filtra odwróconej osmozy (w moim przypadku jest to Ecoperla Rosa) i mieć pewność, co piję. Każdemu to polecam.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. QAZ #2809030 | 37.47.*.* 24 paź 2019 14:53

  Od paru lat piję tylko wodę z kranu (Elbląg) oczywiście dodatkowo filtrowaną baterią brita, z gazowana tez nie ma problemu, korzystam z saturatora sodastream

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Wiktoria #2808982 | 5.173.*.* 24 paź 2019 13:15

  Kranówki staram się unikać i znacznie częściej sięgam po mineralną cisowiankę. Najlepsza jest z dodatkiem mięty i cytryny.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz