środa, 15 lipca 2020. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Wyłowili z Bałtyku egzotyczną rybę. To pierwszy taki przypadek

2019-11-07 12:00:00 (ost. akt: 2019-11-07 13:52:22)

Autor zdjęcia: FB/Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG

W ręce naukowców trafił rzadki w wodach Bałtyku okaz ryby. Samogłów, bo o ten gatunek chodzi, miał zostać wyłowiony z morza w okolicach Krynicy Morskiej.

— To nie pierwszy przypadek pojawienia się egzotycznego gościa w wodach Bałtyku — podali pracownicy Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na swoim fanpage'u facebook'owym. — Samogłów zamieszkuje morza i oceany strefy ciepłej i umiarkowanej. Pojawia się w Morzu Północnym, a czasami również w Bałtyku. Ten samogłów został złapany przez statek rybacki SZT-1 w dniu 4 listopada, podczas ukierunkowanych połowów na ryby łososiowate sieciami stawianymi GNS o prześwicie oczka 160 mm. Zdjęcie wykonał i przekazał nam Tomasz Simlat.

Nietypową rybę złowiono w rejonie położonym na północny zachód od Krynicy Morskiej. Okaz miał długość całkowitą 57 cm, rozpiętość płetw 83 cm i ważył 12,4 kg. Na miejscu zostały wykonane oględziny, analiza ichtiologiczna i pobrano tkanki do dalszych badań.

Jak podają naukowcy z Morskiego Instytutu Rybackiego Państwowego Instytutu Badawczego w Gdyni, gdzie trafił wyłowiony okaz, Samogłów to ryba morska z rzędu rozdymkowatych. Jak sama nazwa wskazuje, głowa stanowi największą część ciała tej ryby. Ciało samogłowa jest owalne, silnie spłaszczone bocznie, pokryte bardzo grubą, elastyczną skórą, pod którą znajduje się gruba warstwa tkanki tłuszczowej. Ryba ta ma stosunkowo mały otwór gębowy i małe otwory skrzelowe. Samogłów pływa bardzo powoli, często na boku. Ryby te odżywiają się meduzami, kalmarami, ale także planktonem i mięczakami. Samogłów uważany jest za najcięższą rybę kostnoszkieletową – dorosły osobnik może osiągać długość 3 m i masę 2 ton.

Według informacji opracowanej przez Katarzynę Nadolna-Ałtyn i Łukasza Giedrojća, "na podstawie posiadanych informacji można stwierdzić, że dostarczony do MIR-PIB osobnik jest pierwszym samogłowem złowionym w południowo-wschodnim rejonie Zatoki Gdańskiej".


opr, raz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB